Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Muâviye Radıyallahü Teâlâ Anh

EhliSünnetinKalesi

New member
Hz.Muaviye efendimize bazı gruplar malum olan gruplar şia mezhebi dil uzatmasına alıştık ama sünni geçinip hz.muaviye sövmüyorum ama sevmiyorum gibide cümleler okur oldum o yüzden bu konuyu açtım bu sünni arkadaşlarımıza bazı bilgilerle inş yanlışlarını görsünler.

Sahabeye kafirler söver(KAYNAK:İmam rabbani mektubat 22 mektup )

Ashabım hakkında uygunsuz sözler söylemeyin! Eğer, sizden birinin Uhud Dağı kadar altını olsa ve bunun tamamını Allah yolunda infak etse, bu, onların bir-iki avuçluk infakına, hatta yarısına bile mukabil gelmez.

(KAYNAK).Buhârî, fedâilü'l-ashab 5; Müslim, fedâilü's-sahabe 221; Tirmizî, menâkıb 58

üç kuruşluk adamların sahabe hakkında hz.muaviye hakkında yok sevmem filan sözleri filan çok yazık
allah ıslah etsin hepimizi

anonim

New member
Hz.Muaviye efendimize bazı gruplar malum olan gruplar şia mezhebi dil uzatmasına alıştık ama sünni geçinip hz.muaviye sövmüyorum ama sevmiyorum gibide cümleler okur oldum o yüzden bu konuyu açtım bu sünni arkadaşlarımıza bazı bilgilerle inş yanlışlarını görsünler.

Zaten biz de Muaviye hakkında sünni kaynaklarından az bilgi almadık. Hangisinin Emevi ve Abbasi baskısı ile yazdırıldığı hangisinin gerçek olduğu elbet bilinecek.

Sahabeye kafirler söver...

Muaviye de sövmüş, yetinmemiş sövdürtmüş de hem de sahabenin irelide geleni Hz. İmam Ali (a.s).

Ashabım hakkında uygunsuz sözler söylemeyin! Eğer, sizden birinin Uhud Dağı kadar altını olsa ve bunun tamamını Allah yolunda infak etse, bu, onların bir-iki avuçluk infakına, hatta yarısına bile mukabil gelmez.

Yine sizin kaynaklardan bazı hadisleri aktaralım;
…ibni Abbas dedi: Çocuklarla beraber oynuyordum. Derken Rasulullah s.a.a geldi. Ben hemen bir kapının arkasına gizlendim, gelerek avucuyla omuzlarımın arasına bir dokundu. Ve: «Git bana Muaviye’yi çağır!» dedi. Ben derhal (gittim). sonra dönüp: “O yemek yiyor!” dedim. Sonra bana tekrar: «Git bana Muaviye’yi çağır!» dedi. Hemen (gittim) geldim. Ve: “O yemek yiyor!” dedim. Bunun üzerine: «Allah onun karnını doyurmasın!» buyurdular.( Muslim "Es-sahih", hadis 2604,)

…Ümmü Seleme r.a şöyle rivayet etti: Rasulullah s.a.a Ammar’a: “Seni azgın çete öldürecektir.” buyurmuşturlar.( Muslim "Es-sahih" hadis 2916, Buhari "Es-sahih" hadis 93, Nesai "Hasais" hadis 158-166; 168, Tirmizi "Sünen" hadis 3800,) Ammar, Sıffîn savaşında mü’minlerin emiri olan Hz. Ali’nin yanınıda yer almış ve Şamlılar tarafından öldürülmüştür.
… Abdullah b. Bureyde dedi: ben ve babam Muaviyenin yanına girdik ve sofrasında oturduk. Bizim için sofraya yemek getirildi ve biz yemekten yedik. Daha sonra sofraya şarap getirildi, Muaviye şaraptan içti ve “Rasulullahın s.a.a şarabı haram ilan ettiği günden şarap içmemiştim” dedi. (Ahmed b. Hanbel “Müsned”)
Acaba neden Muaviyeden bahs ederken kaynaklarınızdakı bu hadisleri gözardı ediyorsunuz!

üç kuruşluk adamların sahabe hakkında hz.muaviye hakkında yok sevmem filan sözleri filan çok yazık
“Onların fısıldaşmalarının çoğunda hayır yoktur, ancak sadaka vermeyi veya bir ma'ruf işlemeyi veya insanların arasını düzeltmeyi emreden başka, ve her kim bunu Allahın rızasını arayarak yaparsa yarın biz ona büyük bir ecir vereceğiz” (Nisa 114)
Bu arada,yüzemiyorsan fazla derine gitmemende hayır var!Bizim sevmememizden bu kadar rahatsız olma...sonuçta insan sevdiği ile beraberdir! Bize sevdiklerimiz yeter.

EhliSünnetinKalesi

New member
Hz.muhammed efendimizin vahy katibidir hz.muaviye efendimiz.

peygamberimiz hz.muaviye efendimiz için allah ona hesap ilmini öğretdiye duası vardır .
Hz.muaviye bazı olaylarda Hz.ali efendeimizle hakem olayı olmuşdur hz.muaviye efendimiz orda içtihat hatası yapmışdır ama
hadisle sabit o olayla hz.muaviye 1 hz.ali 2 sevap almışdır.bi kusur deyildir hz.muaviye efendimiz için

yezidi bizde sevmeyiz yezidin suçları hz.muaviye efendimize yazılamaz ona bakılırsa sahabenin tamamı müslüman olmadan önce ne işler yapmışdır siz hz.ömeri öldüren Ebu Lü'lüeye iranda keşan kentinde türbe yapan bi mezhepsiniz siz allah şianın en yakın zamanda belasını versin allah sapıklara lanet etsin amin.

anonim

New member
İran`da olan arkadaşlara sorduk böyle bir şeyi ilk defa duyduklarını söylediler. Keşan kentindeki türbe bir dervişe ait. İftiralarınızdan sadece bir tanesi. Ben sizin iddialarınıza sizin kaynaklardan cevap verdiğim için aynı şekilde sizin de bize karşı iddialarınıza bizim kaynaklardan delil getirmeniz beklenir.Biraz zahmet edip kafanızı kurcalayın ve düşünün halife Ömer`i öldürenin cesedi o zamanın şartlarıyla nasıl olmuş İran`a götüre bilmiş ve kimsenin haberi olmamış. Yok eğer sağ iken kaçtıysa hadis veya rivayeti olmalı. Sahi eğer bilginiz(!) varsa olayı senediyle açıklayın biz de öğrenmiş olalım.

sinang

New member
Peygamberimizin, “Yâ Rabbi, onu doğru yolda bulundur ve başkalarını da doğru yola götürücü kıl” ve “Yâ Rabbi! Muâviye’ye yazı ve kitab öğret, onu azabından koru” “Yâ Rabbi! Onu memleketlere hakim kıl” duâlarıyla şereflenmiştir.

Hz. Muaviye vahy katibidir. Vahy katibliğine alınması, Cebrâil aleyhisselâmın bildirmesi ile olmuştur. Hz. Cebrâil’in getirdiği Kur’ân-ı kerîmi ve Peygamberimiz’in mektublarını yazardı.

Hz. Muâviye Huneyn gazâsında Resûlullah’ın önünde babası ile birlikte kahramanca çarpıştı. Tebük gazvesine katıldı. Vedâ Haccında bulundu.

Hz. Muâviye ömrünün son günlerinde okuduğu bir hutbede şunları söyledi:

“Ey insanlar! Üzerinizde çok kaldım. Sizi usandırdım. Artık ayrılmak istiyorum. Siz de benden ayrılmak ister oldunuz. Fakat size benden daha iyisi gelmez. Nitekim benden evvel gelenler, benden daha iyi idiler. Kim Allahü teâlâya kavuşmak isterse, Allahü teâlâ da ona kavuşmak ister. Yâ Rab! Sana kavuşmak istiyorum, sana kavuşmamı nasib eyle! Beni mübârek ve mes’ud eyle!”

Üst Alt