Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Meryem'in Üstün Ahlakı

cihan32

New member
Katılım
8 Nis 2007
Mesajlar
47
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
53
Konum
ANTALYA
Hz. Meryem, hayatının her anında, yaptığı her işte Allah (cc)'a yönelen, Allah (cc)'ın ismini yücelten, Rabbimiz'e yürekten bağlı, samimi bir mümindir. Allah (cc), Hz. Meryem'i seçmiş, onu arındırmış ve alemlerin kadınlarına üstün kılmıştır. Allah (cc) Kuran'da, Hz. Meryem'in bu üstünlüğünü şöyle bildirmektedir:

"Hani melekler: "Meryem, şüphesiz Allah seni seçti, seni arındırdı ve alemlerin kadınlarına üstün kıldı," demişti. " (Al-i İmran Suresi, 42)

Hz. Meryem de ailesi gibi, yaşadığı toplumda Allah (cc)'a olan bağlılığı, ihlası ve samimiyeti ile tanınan bir kişidir. Allah (cc), onun Kendisi'ne 'gönülden bağlı olanlardan' olduğunu bildirmektedir. Hz. Meryem'in çevresindeki insanlar arasında bilinen bir başka özelliği ise, 'ırzını korumuş olması' yani iffetine olan düşkünlüğüdür. Allah (cc), Hz. Meryem'in bu üstün ahlakını Kuran'da şöyle haber vermektedir:

"İmran'ın kızı Meryem'i de (Allah örnek verdi). Ki o kendi iffetini korumuştu. Böylece Biz ona Ruhumuz'dan üfledik. O da Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını tasdik etti. O (Rabbine) gönülden bağlı olanlardandı. " (Tahrim Suresi, 12)

Hz. Meryem, karşı karşıya kaldığı olayları nasıl çözebileceğine dair hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen hayatının her safhasında hiçbir şekilde bir yılgınlığa kapılmamıştır. Çok güçlü, iradeli ve kararlı bir kişilik sergilemiş ve Allah (cc)'ın yardımıyla herşeyin üstesinden gelebileceğini bilmenin huzurunu ve güvenini yaşamıştır. Allah (cc) da onu olabilecek en mükemmel nimetlerle desteklemiş, işini kolaylaştırmıştır.

Hz. Meryem'in ahlakındaki üstünlüğün bir başka göstergesi ise, üstlendiği zor sorumluluğu yerine getirirken yaşadığı sıkıntılar karşısında güzel bir sabır gösterebilmiş olmasıdır. Hz. Meryem çok önemli ve şerefli bir görev üstlenmiştir. Ancak bu üstün ve şerefli durumun, kavmi tarafından gereği gibi anlaşılamaması, inkar içerisinde olan halkının kendisine haksız bir bakış açısıyla yaklaşıp iftiralarda bulunması, Hz. Meryem için önemli bir sabır ve deneme konusu olmuştur. Bu aşamada da Allah (cc)'a olan güveninde sabır ve kararlılık göstermiştir. Güçlü, iradeli ve dirayetli kişiliğinden hiçbir şekilde taviz vermemiştir. Her olayın Allah (cc)'ın kontrolünde olduğunu ve Allah (cc)'ın kendisini tüm bu iftiralardan en güzel şekilde temize çıkaracağını bilerek, insanların cahilce tavırlarına karşı güzel bir sabır ile sabretmiştir.

Hz. Meryem'in bu olaylar sırasında dikkat çeken bir başka özelliği ise, insanların rızasını değil yalnızca Rabbimiz'in rızasını gözetiyor olmasıdır. Allah (cc)'a katıksız bir iman ile teslim olmuştur. Bu nedenle de insanların yorumlarından, kınamalarından hiçbir şekilde etkilenmemiştir. Her işinde daima katıksız olarak Allah (cc)'a yönelmiş, imanındaki ve Allah (cc)'a olan teslimiyetindeki bu samimiyet sonucunda da, her zaman için Allah (cc)'ın rahmetiyle karşılık görmüştür.
 

unzurna

New member
Katılım
12 Ocak 2007
Mesajlar
542
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
56
H.z Meryem'i nasılda güzel anlatmışsın kardeşim. Allah razı olsun. Bu sabırı ve Allah'a teslim olmayı Allah bize de nasip etsin inşallah. İnsanların hayatlarını doğru yaşamaları için çok güzel bir örnek.
 

türkmani

New member
Katılım
1 Ara 2006
Mesajlar
228
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Yaş
44
Biz mümine kadınlara en güzel örneklerden bir tanesi de hz Meryem validemiz.
Allah razı olsun...
 
Üst Alt