Hz ebubekir(r a) hutbesi okumaya değer!!

Uhud daðý

New member
Ey müslümanlar uyanın!

Hz. Ebubekir (ra) bir hutbesinde buyuruyor ki :
"Allah'a yemin olsun ki , ben sizin en iyiniz degilim. Bu makamimda ( hilafet makami) istemeyerek bulundum . Istedim ki bu isi baskasi yapsin (ama olmadi)siz benim size karsi Resullulah'in davrandigi gibi davranabilecegimi mi saniyorsunuz ? (öyleyse yaniliyorsunuz). Ben öyle davranamam.
Çünkü Resulullah vahiyle destekleniyordu. Ve yaninda Cebrail (a.s.) vardi. Benim yanimda da nefsimi birakmayan seytan var. Öfkelendigim zaman benden uzaklasiniz ki size zararim dokunmasin. Üzerimden gözünüzü eksik etmeyin. Sirat-i mustakim üzerindeysem bana yardim ediniz. Yoldan saparsam beni düzeltiniz. Ben bir beserim, dogruda yapabilirim, yanlis da. Eger dogru yaparsam Allah'a hamd edin. Hata yaparsam düzeltin"
O böyle dedi.
Hiç bir lider,seyh ve hoca ondan daha üstün degildir.
Hiç kimseye "isittik ve itaat ettik" demeyin, Allah'in kelamini söyleyen kisi ve onu bildiren Resul'den baskasina. Hiç bir din büyügüne ve lideri ilah ve rab edinmeyin. Size birsey söylendiginde, üzerinde düsünmeden kabul ettiginiz sözü söyleyen kisiyi Ilah ve Rab edinmis olabileceginizi unutmayin. Musalla tasinda meyyid gibi olmayin.
Güvenmek güzeldir, ama kontrol etmek daha güzeldir.
Hiç kimse gelecegi ve gaybi bilemez. Hiç kimse kader, rizik ve ecel üzerine tasarruf sahibi de degildir.
Herkes için yaptiginin karsiligi vardir. Hasa görevimiz, Allah'in yetmeyen gücüne güç, yetmeyen aklina akil, yetmeyen parasina para yetirmek degildir.
O, güç ve kudret sahibidir. O,mutlak iktidar sahibidir. Hayir ve ser onun iradesi içindedir, biz ise rizasina talibiz ve bunun için imtahan ediliyoruz.
Bize hayir gibi gelen seylerde ser, ser gibi gelen seylerde hayir murat etmis olabilir. Bu herkes için böyledir. Liderler ve seyhler de bu kapsamdadir. Biz,vahiy çerçevesindeki sorumluluklarimiz ve aklimizi bu sorumluluklarimiz paralelinde nasil kullandigimiz ya da kullanamadigimizdan sorumluyuz.
Allah bizim düsünmemizi, akletmemizi ve kendi rizasi istikametinde hareket etmemizi istiyor. Kaderde, rizikta,ecelde onun elindedir.
Görevimiz,"tanri"dan bilgiyi,ekmegi çalmak degil. Aklimiz ve sorumluluklarimiza hasa Allah'i ikna yada mecbur etmek için degil, imtihan için bir firsat,bir vesiledir.
Ey müslümanlar uyanin.!!
Allah size servet ve iktidar, ilim ve hikmet verdi. Siz ona dogru giderseniz, O size kosarak gelir.Siz bildikleriniz ile amel ederseniz, O bilmediklerinizi ögretir.
O cömerttir. Siz onun kitabina uyarsaniz, O sizin ömrünüzü ve rizkinizi bereketli kilar.
O yoktan var edendir.
Gören,bilen,isitendir.
Güç sahibidir.
Dirilten ve öldürendir.
Koruyan ve kahredendir.
Tuzaklari bozan ve tuzak kuranlari tuzaklari baslarina gecirendir.
Geceden gündüzü, gündüzden geceyi çikartan O'dur.
O din gününün sahibidir.
Herkesin yaptiginin hesabini soracak olan da odur.
o zaman!
Evet, o zaman.
Iyya kena'büdü ve iyya kenestain.
Elhamdülillahi rabbi'l alemin.
amin.
 
Üst