Hayırdır İnşallah

Nurgül

New member
bir hikayeyi sizle paylaşmak istedim Allahın izniyle

aktaracagım inshallah:

Bir Padışah ile Veziri hergünkü gibi beraber yemek yiyorlarmış. Padışah Vezirini çok severmiş onu yanından hiç ayırmazmış. İşte beraber yemek yedikleri sırada Padışah Elma soyayım derken Parmağını kesiyor. Her Yer kargaşa Muhafızlar hizmetciler gelip gidiyor Bizim Vezir sadece:" HAYIRDIR İNŞALLAH" diyor. Padışahın tepesi atıyor "VAYY benim Parmagımın kesilmesinde ne Hayır olacak????!!!!" diyip Vezirini Zindana attırmak üzere Muhafızlarını çagırıyor. Veziri götürürlerken o yine "HAYIRDIR İNŞALLAH" diyor. Ertesi Sabah Padışah Ormanda At iyle geziyor. Normalde her sabah Veziri de onunla beraber olurken bu sabah Yalnız geziyor. Birden önüne Yabaniler Çıkıp onu kaçırmak istiyor. Yamyam milletinden gelme İnsan eti yiyorlar fakat birden Padışahın eksik Parmak olan Elini görünce onu götürmekten vazgeçiyorlar "BU Kesin Hastalıklıdır" diye. Hasta şeyleri yemedikleri için salı veriyorlar Padışahı. Padışahın aklına hemen Veziri geliyor "gerçektende benim Parmagımın kesilmesinde Hayır varmış Vezirime Haksızlık ettim" diye koşarak Hemen onu serbest bırakıyor ve özür diliyor " Vezirim sana haksızlık yaptım affet. Parmagım kesilirken Hayırdır inşallah dedin gercektende öyleymiş fakat şu kafama takıldı... Neden seni Zindana atarken yine "Hayırdır inşallah" dedin??" VE Vezir şu cevabı veriyor: " Padışahım Eğer beni Zindana attırmasaydın bu Sabah bende Gezide olmuş olurdum... Seni Yemezlerdi ama beni Yerlerdi..........

Evet arkadaşlar Hayırdır İnşallah demek ne kadar büyük bir İlim. Bu Hikaye öyle hoşuma gidiyorki Hayır ve Şerri anlamak için bence çok Aydınlatıcı. Ve Almancadan çeviri yaptım bunu size sunmak için Hatalarımı bağışlayın pek Gramatikle aram yok ....>_< önemli olan anlamamız degil mi?:)

Allaha emanet olun
Selamun Aleykum
 

asikkulun

New member
çok güzel bir hikaye insanın içini aydınlatıyor..."Tık" ediyor gerçektende. Allah Razı olsun bunu bize aktardığın için. Allaha emanet haydin İftara :D
 

Nurgül

New member
Bir arkadaşım bana anlatmıştı ve acayip hoşuma gittmişti.. Onun bunu nerden duydugunu hiç sormadım ama ilk fırsatta araştırcam senin için ;)
Allah emanet olun
 
Y

Yalanmýþ

Guest
Allah razı olsun paylaşım için, şer görünenler de hayır, hayır görünenlerde de şer olabilir. Güzel hikaye.

Dua ile...
 

Nurgül

New member
sizdende rabbim razi olsun Reyyan kardesim.

Inshallah Dünyahali ben nadir aktif olanalrdanim bu konuda...Obür kardesler cok daha güzel hikayeler anlatiyorlar Allah onlardan razi olsun.
 

Asya

New member
bu hikayeyi daha önce başka bir yerde okumuştum.tekrar okudum.her şeyde bir hayır olduğunu anlatması bakımından çok güzel bir hikaye.
 
Üst