Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayberli Çoban

bekir

sadece bir kul
Hayber yahudilerinden Amir'in, Yesar adında Habeşli zenci olan kölesi vardı ve bu köle onun davarını güderdi.

Rasûlullah (sav) Hayber kalelerinden bazısını kuşattığı zaman, Yesar Hayberlilerin silaha sarıldıklarını görünce, onlara:

"Ne yapmak istiyorsunuz?" diye sormuştu. Onlar da:

"Şu Rasûlullah olduğunu iddia eden kişi ile savaşacağız" demişlerdi.

Rasûlullah'ın (sav) sözü, Yesar'ın kalbine işledi, davarını sürüp Rasûlullah'ın (sav) yanına geldi.

"Ey Muhammed! Sen, neler söylüyor ve nelere davet ediyorsun?" diye sordu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"İslamiyete, Allah'dan başka ibadete layık ilah bulunmadığına şehadete, Allah'dan başkasına ibadet etmemeye ve benim, Allah'ın rasulü olduğuna şehadete davet ediyorum." buyurdu.

Yesar, Müslüman olunca:

"Ya Rasulallah! Ben, siyah tenli, çirkin yüzlü, pis kokulu ve varlıksız bir adamım. Şu yahudilerle çarpışır ve ölürsem, cennete girer miyim?" diye sordu.

"Evet " buyurdu. (İbni Kayyım - Zadü'l-mead)

Yesar:

"Ya Rasulallah! Ben, şu davarların sahibinin işçisiyim. Bu davarlar, benim yanımda bir emanettir. Şimdi, ben, bunları ne yapayım?" diye sordu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu.:

"(Onları, karargahtan çıkar Onlara, bağır ve ufak taşlar at . Muhakkak ki yüce Allah, sana emanetini iade ettirecektir.) Onlar, sahiplerinin yanına döneceklerdir." (Siyeri İbni Hişam'de)

Yesar, hemen kalkıp yerden bir avuç kum aldı, davarların yüzlerine attı ve:

"Sen, sahibine dön. Vallahi, ben, artık sana sahip olmayacağım" dedi.

Davarlar, sanki çoban tarafından sürülüyorlarmış gibi kaleye girinceye kadar topluca gittiler, sahiplerinin yanına döndüler.

Yahudi Amir, kölesinin Müslüman olduğunu anladı. Ali Radıyallahu Anhu, sancağı çekip kaleye dalarak çarpıştığı sırada, Yesar da onun yanında çarpıştı.

Yesar, yahudilerin attıkları bir taşla şehid oldu. Allah'a, bir vakit bile namaz kılmak fırsatını bulamadı. Yesar, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına getirildi. Arkasının üzerine yatırıldı. Üzerine, bir örtü örtüldü.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ona dönüp baktı. Ashab-ı kiram da, dönüp baktılar. Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ondan hemen yüzünü çevirdi.

Ashab-ı kiram:

"Ya Rasulallah! Ondan, niçin yüzünü çevirdin?" diye sordular.

"Şimdi, onun yanında cennet hurilerinden iki zevcesi bulunuyor. Şehid, vurulup yere düştüğü zaman, cennet hurilerinden iki zevcesi gelip yüzünden tozları silerlerken: "Allah, seni toza toprağa bulayanın yüzünü toza toprağa bulasın! Seni, öldüreni öldürsün" derler. (Siyeri İbni Hişam)

"Allah, bu kuluna ikram edip onu hayra sevk etti. Allah'a, hiç secde etmediği halde, cennet hurilerinden ikisini, onun baş ucunda gördüm" buyurduktan sonra:

"Allah, senin yüzünü ve kokunu güzelleştirsin. Varlığını da çoğaltsın" diyerek dua etti. (İbni Kesir - Sire)

Üst Alt