Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gulufallahu Resulullaha Inince

y oglu

New member

HANCI PERVANE
BİSMİLLAHRAHMANIRAHİM
Gulufallahu resulullaha inince resulullaha dediki ALLAH
Sıfatım ademdir.

Gulufallahu ehet: olunca dünyanın neresine baksan oradayım
Dünyadan genişim vücudum bir çocuktur

Alla hu üçsem et: deyince kimi kucağına alırsan ona benzerim

Lem yelit: deyince senden gelirim ona benzerim

Velem yulet: deyince hiç bir kimse bir kimse ağırlığımı
Denizden de topraktan da arştanda dahi kimse göremez

Velemliye: diyince her şeyde rengim haktır hep bana benzer

Küllafi deyince şerikim nazirim yoktur

Küfün ehet: deyince nerede görsen minazahım ben kayıp la mekan

Enver Ýstek

metin mete
y oglu' Alıntı:

HANCI PERVANE
BİSMİLLAHRAHMANIRAHİM
Sıfatım ademdir.

Sevgi deger kardesim,Yoglu kac defa yazdim hala anlamadin hic kimse Allahi
Allahin acikladigi gibi aciklayamaz,Bu hanci pervane herhalde pek anlamak istemiyor,sende ona uyuyorsun yazik. bak Allah kendini nasil anlatmis?
Bismillahirahmanirrahim
1-4] De ki: O, Allah Ahattir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.

Bakalim simdi
«ALLAH», "AHAD" oluşu dolayısıyla, sınırsız - sonsuz, zerrelere cüzlere ayrılmaktan beridir...

ALLAH”, "SAMED" oluşu dolayısıyla öyle bir tümel varlıktır ki, ne kendisine bir varlığın girmesi veya katılması söz konusu olabilir; ne de kendisinden ikinci bir varlığın çıkışı, meydana gelişi!.. Hiç bir eksiği, noksanı ve bu yüzden de bir şeye muhtâciyeti düşünülemeyecek olandır “ALLAH”!..

«ALLAH», "LEM YELİD" oluşu dolayısıyla, kendisinden meydana gelecek ikinci bir varlığın mevcudiyetinden sözedilemez.

«ALLAH», "LEM YÛLED" olması dolayısıyla, kendisinin meydana geldiği öne sürülecek ne bir tanrı ne de herhangi bir şey olarak, ikinci bir varlık mevcut değildir...

«LEM YEKUN LEHU KÜFÜVEN AHAD» oluşu dolayısıyla da mikro ya da makro plânda O'nun dengi, misli benzeri ikinci bir varlık yoktur... "AHAD"tır!..
(Ahmet hulisi)
«ALLAH AHAD» dır gibi...

«ALLAH HAYY»dır; sınırsız-sonsuz, bölünmez, parçalanmaz "CAN" dır!..

«ALLAH ALÎM»dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, parçalanmaz «İLİM» dir!..

«ALLAH MÜRÎD»dir; boyutsal sınırsız-sonsuz, cüzlere ayrılmaz «İRADE» dir!.

«ALLAH KÂDİR» dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, cüzsüz, tek bir «KUDRET» tir

«ALLAH SEMλdir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, cüzleri olmayan «VUKUF» tur!..

«ALLAH BASÎR» dir; sınırsız - sonsuz, cüzleri olmayan, bölünmeyen, mevcut tek «DEĞERLENDİRİCİ»dir!..

«ALLAH KELİM»dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, sayısız «MÂNÂLAR» dır!...

Evet, bu anlatımı kavramaya çalışırken şu hususa çok dikkat etmemiz gerekecektir... "AHAD" ile "HAYY"; "ALİM" ile "MÜRÎD"; "HAYY" ile "KADİR"; ve tüm kompozisyonlarla anlatılanlar hep aynı tek “ALLAH”tır!..

«Sizin, İlâh sandığınız, tanrI dediğiniz şey mevcut değildir; gerçekte var olan SADECE “ALLAH”tır!.. Sizin ve bizim «İlâh»ımız hep aynı ve tektir... Ve dahi o da “ALLAH”tır..»
(Ahmet Hulisi)
Bu aciklamadan sonra sana baska yazmak istemem?Allaha emanet ol,Sevgi deger kardesim.

y oglu

New member
metin mete' Alıntı:
y oglu' Alıntı:

HANCI PERVANE
BİSMİLLAHRAHMANIRAHİM
Sıfatım ademdir.

Sevgi deger kardesim,Yoglu kac defa yazdim hala anlamadin hic kimse Allahi
Allahin acikladigi gibi aciklayamaz,Bu hanci pervane herhalde pek anlamak istemiyor,sende ona uyuyorsun yazik. bak Allah kendini nasil anlatmis?
Bismillahirahmanirrahim
1-4] De ki: O, Allah Ahattir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.

Bakalim simdi
«ALLAH», "AHAD" oluşu dolayısıyla, sınırsız - sonsuz, zerrelere cüzlere ayrılmaktan beridir...

ALLAH”, "SAMED" oluşu dolayısıyla öyle bir tümel varlıktır ki, ne kendisine bir varlığın girmesi veya katılması söz konusu olabilir; ne de kendisinden ikinci bir varlığın çıkışı, meydana gelişi!.. Hiç bir eksiği, noksanı ve bu yüzden de bir şeye muhtâciyeti düşünülemeyecek olandır “ALLAH”!..

«ALLAH», "LEM YELİD" oluşu dolayısıyla, kendisinden meydana gelecek ikinci bir varlığın mevcudiyetinden sözedilemez.

«ALLAH», "LEM YÛLED" olması dolayısıyla, kendisinin meydana geldiği öne sürülecek ne bir tanrı ne de herhangi bir şey olarak, ikinci bir varlık mevcut değildir...

«LEM YEKUN LEHU KÜFÜVEN AHAD» oluşu dolayısıyla da mikro ya da makro plânda O'nun dengi, misli benzeri ikinci bir varlık yoktur... "AHAD"tır!..
(Ahmet hulisi)
«ALLAH AHAD» dır gibi...

«ALLAH HAYY»dır; sınırsız-sonsuz, bölünmez, parçalanmaz "CAN" dır!..

«ALLAH ALÎM»dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, parçalanmaz «İLİM» dir!..

«ALLAH MÜRÎD»dir; boyutsal sınırsız-sonsuz, cüzlere ayrılmaz «İRADE» dir!.

«ALLAH KÂDİR» dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, cüzsüz, tek bir «KUDRET» tir

«ALLAH SEMλdir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, cüzleri olmayan «VUKUF» tur!..

«ALLAH BASÎR» dir; sınırsız - sonsuz, cüzleri olmayan, bölünmeyen, mevcut tek «DEĞERLENDİRİCİ»dir!..

«ALLAH KELİM»dir; sınırsız-sonsuz, bölünmez, sayısız «MÂNÂLAR» dır!...

Evet, bu anlatımı kavramaya çalışırken şu hususa çok dikkat etmemiz gerekecektir... "AHAD" ile "HAYY"; "ALİM" ile "MÜRÎD"; "HAYY" ile "KADİR"; ve tüm kompozisyonlarla anlatılanlar hep aynı tek “ALLAH”tır!..

«Sizin, İlâh sandığınız, tanrI dediğiniz şey mevcut değildir; gerçekte var olan SADECE “ALLAH”tır!.. Sizin ve bizim «İlâh»ımız hep aynı ve tektir... Ve dahi o da “ALLAH”tır..»
(Ahmet Hulisi)
Bu aciklamadan sonra sana baska yazmak istemem?Allaha emanet ol,Sevgi deger kardesim.

kardeşim teşekürler cünkü hakir görüp aşağılamk değil bizim yolumuz bizim yolumuz hakkın nurunu arayıp bulmak tabiki bu cözümü yapan arakadaşta alimde kedi anladığı gibi acıklamış fakat sizler kuranı kerimi tam anlamanız için

HANCI PERVANE

On sekiz bin alemi görmek için

Hz ALLAH-I adem şeklinde göreceksin

Kuran.ın veki- Hz Resulullahın cemali

Hz Ali,nin cemali

Hz Fadime ananın cemali

Sıfat –ı zatıyeyi yi okumuş olursun

Yüz dört kitap çıkar

Cümle ayet buraya bağlıdır

Okumayla vekin-e inemezsin

Görmeyle vekin-e inersin

Enver Ýstek

metin mete
y oglu' Alıntı:
metin mete' Alıntı:
kardeşim teşekürler cünkü hakir görüp aşağılamk değil bizim yolumuz bizim yolumuz hakkın nurunu arayıp bulmak tabiki bu cözümü yapan arakadaşta alimde kedi anladığı gibi acıklamış fakat sizler kuranı kerimi tam anlamanız için

HANCI PERVANE

On sekiz bin alemi görmek için

Hz ALLAH-I adem şeklinde göreceksin

Kuran.ın veki- Hz Resulullahın cemali

Hz Ali,nin cemali

Hz Fadime ananın cemali

Sıfat –ı zatıyeyi yi okumuş olursun

Yüz dört kitap çıkar

Cümle ayet buraya bağlıdır

Okumayla vekin-e inemezsin

Görmeyle vekin-e inersin

Bak,bukadari gercekten fazla???????

Hz ALLAH-I adem şeklinde göreceksin Hasa sen kimle konustugunu sanirsin
Onu zat olarak görmek? Tövbe Tövbe simdide seninlemi ugrasalim

y oglu

New member
metin mete' Alıntı:
y oglu' Alıntı:
Bak,bukadari gercekten fazla???????

Hz ALLAH-I adem şeklinde göreceksin Hasa sen kimle konustugunu sanirsin
Onu zat olarak görmek? Tövbe Tövbe simdide seninlemi ugrasalim

işte arkadaşım senin soyut anlayışının farkı bürada cünkü düşünmüyorsunki yüce allah neden ademe şejde edin diye meleklere emir etti iblis nedenini bilmedi ademe şejda etmedi kibirinden allaha karşı geldi düşün neden ademe şejda etmeleri için allah emir etti sence sadece ALLAHA SEJDE ETMEK GEREKMEZMİ

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
ALLAH cc. İnsana secde et(sejda Değil) emrini vermiştir. Mükellefiyetimiz budur. Yoksa Melaikenin secdesi bize değildir. Dolayısı ile ademe değildir. Öyleyse sen hala nedediğini bilmiyorsun:cool:

y oglu

New member
Karababa' Alıntı:
ALLAH cc. İnsana secde et(sejda Değil) emrini vermiştir. Mükellefiyetimiz budur. Yoksa Melaikenin secdesi bize değildir. Dolayısı ile ademe değildir. Öyleyse sen hala nedediğini bilmiyorsun:cool:

arkadaşım sana şu soruları yöneletsem kusura bakmazsın değilmi

1 -cennet neden halk oldu melekler neden halk oldu evliya neden halk oldu

2 - cehennem neden halk oldu arasat neden halk oldu dünya güneş ay yıldızlar neden halk oldu

nur neden halk oldu

kusura bakma bu yazdığım yazıların içeriği bu sorularda saklı

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Belliki cevapları biliyorsun.:rolleyes: Ama inanki senin bildiklerinle ben Amel etmem.:cool:

Ceddime hakaret eden,:confused:

Es-seyyid :rolleyes:
Karababa

y oglu

New member
Karababa' Alıntı:
Belliki cevapları biliyorsun.:rolleyes: Ama inanki senin bildiklerinle ben Amel etmem.:cool:

Ceddime hakaret eden,:confused:

Es-seyyid :rolleyes:
Karababa

ne yazıkki ceddinin kim olduğunu bilmiyorum sadece peygamberimizin ceddi halil ibrahim peygamber yani dayı tarafı senin dayını bilmiyorum

bu kelimeyide bilmiyorum confused

soruların cevabı tabiki var ama yazsam ne cıkar sen baştan önyargılı davrandın
cevap falan kalmadı düşün seninle okyonusun yanıan gidiyoruz sen okyonusa karşıdan yüzüne bakıyorsun bende sırtıma tüp alıp okyonusun içine girip bakıyorum işte senin inanışınla kuranı kerim anlayışınız bu şekilde sen denizin yüzüne bakıyorsun ben içine girip bakıyorum

sen benim yazdıklarımı baştan sona yinede oku sana zarar vermez en azından değişik bir bilgin olur

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Tamamı Bidat olan yazılarını artık okuyamıyorum.
Ceddimi anlayamayışın normal, Pervaneye sorda oo Anlatsın..!!!!!!

y oglu

New member
Karababa' Alıntı:
Tamamı Bidat olan yazılarını artık okuyamıyorum.
Ceddimi anlayamayışın normal, Pervaneye sorda oo Anlatsın..!!!!!!

sen bilirsin karaba gecekte sizlerin 0/90 Bidat fakat bunu anlaman için özünüz yıkanması lazım cünkü yanlışı yaptıkca bir müddet sonra doğru olduğuna kanaat getirirsin eğer ceddinin peygamberimize dayandığına inanıyorsan o daha büyük yanılgı sanıyorum ceddim demekle onu kast ediyorsun yinede cok sağ ol

pusula

Üyeliði durduruldu
eğer sen gibi olacaksak bırak dağınık kalsın, yıkanmasın özümüz filan....

kusurlarımla memnunum ben... istiğfar ile meleklerin bilmediği GAFUR ismine mazhariyetim var.

hastalıklarımdan menunum ben... şifa ile ŞAFİ ismine mazhariyetim var...

Allah tüm ehl-i imana ism-i mukaddese mazhariyetinde şefkatle muamele eylesin...

ve "Hz. Allahı adem suretinde görmekden" bahseden eski beyinli, adı alevi, kendi zırva kaçıklardan muhafaza etsin... cinnilerin oyuncağı olmuş gördüğü hayallerle Rabbiyle oturup görüşüp ondan ayet geldiğini iddia eden bu forumda bir sürü arkadaşın var. burada verimli islami hürriyet tarlasında arada fırsat kollayan ayrık otları gibisiniz...

İslamiyetle alaksız eski Pagan inanışları ile cahilane hatta anudane "dediğim dedik öttürdüğüm düdük" diyorsunuz. şükür ki gerçek Seyyidler ve Şerifler sizin herzelerinizden çok daha yüksek Kur'ani meselelerle uğraşıyor ve islamı bugün dünyanın dört bi tarafında bayraklaştırıyorlar... etkilemeye çalıştığın kesim asla senin oyununa gelmeyecek. döneminiz kapandı. çünkü artık elde kitap, akılda ilim ve feraset, konuşmakda belagat, dinlemekde ölçü var. her görülen işitilen içinde bir iki güzel isim var diye alınıp kalbe konulmuyor...

bu yazılarını alıp istanbul üniversitesinde, ODTÜde genç nesillere okuttuğunuzda gülerek uzaklaşıyorlar... bunun için ne de çok çalışıyorsunuz. ama olmuyor. sen gibi zırva bir sürü dalalet ehli gençliği Kur'andan saptırıp kendi kurguladıkları dine çevirmeye çalışmalarını görüp tebessüm ediyorum. Kur'anın muazzam surlarından içeri zehrinizi akıtamıyor olmanız Kur'anın bir mucizesidir...

oysa aynı gençlik Rablerini güzelce öğrenip namaza muvaffak, sünnete bağlı, samimi mü'minler oluyorlar...

evet it havlıyor, kervan yürüyor...

Üst Alt