Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fil Suresinin Bize Hatırlattıkları...

ÇAPANOÐLU

New member
Katılım
8 Eki 2006
Mesajlar
803
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Fil Suresinde Ebrehe nin Kabeye saldırması ve buna karşın Allah'ın Ebrehe'ye verdiği büyük ceza anlatılır..

Saldırganların yok edilişi bir “mucize olay”dır, sıradan ve tesadüfen meydana gelmiş bir hadise değildir.
Olayın o gününü anlamak istersek, Yüce Allah`ın “ beyti/evim” dediği Kâbe`nin himayesini müşriklere bırakmadığını, evini savunmak için olaya el koyduğunu görürüz. Böylece Allah, sonsuz güç ve kudretiyle, hem Kâbe`yi hem de kısa bir süre sonra içinde âlemlere rahmet olarak göndereceği ahir zaman peygamberinin doğacağı şehri, düşman taarruzundan korumuştur.
Yine bu olay göstermiştir ki, Yüce Allah, ehlikitab (Ebrehe ve ordusu) için Allah`ın kutsal evini yıkmayı ve kutsal yurda hâkim olmayı takdir etmemiştir.

Fil suresinde anlatılan bu kıssayı ibretle düşünmek gerekir. Tarihte ve günümüzde bir çok İslâm düşmanı sistem ve insan Allah`ın dinine tuzak kurmak için çalışıp durmaktadır. Ama Yüce Allah, geçmişte mümin insanların bu tuzakları bozmakta âciz kalması hâlinde nasıl o zalimleri kendi tuzakları içinde bozguna uğrattıysa, her zaman da uğratabilir. Bu husus hiç unutulmamalıdır.Surenin bu güne mesajı:


İslâm`ın ve mücahitlerinin karşısındaki güçler, hangi seviyede (süper, hiper, ultra süper vs.) olursa olsunlar, kesinlikle İslâm`a zarar veremezler, perişan olur giderler.
Bunun böyle olduğunu müminler bilip rahat olmalıdırlar. Onlar, Allah`ın ayetlerinin (Kur`an), Kâbe gibi korunacağından emin olmalı ve sadece kendilerini kurtarmayı düşünmelidirler. Kâfirler de bu mucize olayı unutmamalı, “ashab-ı fil”in başına gelen felâketin veya benzerlerinin kendi başlarına gelmesinin hiç de uzak bir ihtimal olmadığını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Savaş stratejisi açısından bakıldığında hava gücünün, en üstün kara gücünden daha etkin olduğunu bildiren bu sure, Müslümanlara bu anlayışla savunma gücü hazırlamaları konusunda da örnek olmalıdır.Şu Mübarek ramazan ayında, ABD'nin Irak işgalini bir de bu persfektiften tefekkür edin, görün, yarının gerçek muzafferi hangi ülke olacaktır...
 

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
14 Ağu 2006
Mesajlar
319
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Savaş stratejisi açısından bakıldığında hava gücünün, en üstün kara gücünden daha etkin olduğunu bildiren bu sure, Müslümanlara bu anlayışla savunma gücü hazırlamaları konusunda da örnek olmalıdır.


Burası çok önemli, ümmetin kurtuluş reçetesi gibi, muhakkak uygulanmalı
 

NARTKAN

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
53
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
müslümanlara zarar veremezler tabiki.Kim arkasında Allah olana zarar verebilir.kimin gücü buna yetebilir.
o Kabeyi korudu.
Musanın asasına koca denizi boyun eğdirdi.
Nuha uymayanları denizlerle fırtınalarla yok etti.
kimini bir sesle kimini rüzgarla yok etti.bir değil iki değil.Allah ona inanan tek bir kul olsa bile onu yalnız bırakmaz.sırtını Allaha verenler en güvenli yere yaslanmıştır.

ama şuda var.nerede o müslümanlık !!!
malesef görünürde pek yok.

hava gücüne gelince.evet doğru gibi.ama bence bu bir netice.
en büyük güç akıldır.asıl Kuran bize bunu söyler.oku ve öğüt al.
oku ve kendini geliştir.oku ve etrafını geliştir.o zaman uçarsında belkide ışınlanırsında.
uçmak başlı başına bir savaş kazanma unsuru değil bence.her zaman için bir numaralı savaş aleti akıl olacaktır.
şu durumda bile ülkemiz çok akıllı stratejilerle çok akıllı taktiklerle süper güçlere kafa tutabilir sözünü geçirebilir.akıl her zaman üstün gelir.
burda hava gücünü küçültmek için konuşmadım.elbetteki hava gücünün önemi aşikar.
ama asıl akıl gücünün önemini vurgulamak istedim.
 
Üst Alt