Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Feyz-i İlâhî'nin İndiği Anlar

berfut

New member
Katılım
23 Kas 2007
Mesajlar
2,167
Tepkime puanı
334
Puanları
0
Yaş
43
Konum
istanbul
Seher vakti ne lahûtî bir zamandır, Allahü Teâlâ'nın kullarına bahşettiği en mühim ikramıdır, mânevî ziyafetidir. Bütün hak âşıklarının kışın sıcak yataklarını terkedip, gönüllerini Halik Teâlâ'ya verdikleri, kudsî, ulvî anlarıdır. Göz yaşları ile namaz, niyaz, istiğfar, tefekkür, zikrullah ile nefislerinden çıkıp Rabbu'l-âlemîne samimiyetle iltica etdikleri demleridir.
Bu öyle bir vakitdir ki, feyz-i ilâhî yağmur gibi semâdan nüzul suretiyle, seherîlerin kablerinde tecelli eder. Bütün ruhâniyet ve melâike-i kiram hazeratı da iştirak ederler. Gece kılınan iki rekat namaz gündüz kılınan (farzlar hariç) bütün namazların fevkındedir.
Bu manevi ziyafetden istifade etmek isteyen, gereğini yerine getirmesi lâzımdır. Bunun için gece geç vakitlere kadar oturup, seher vaktinin kadrini bilmeyenlerden olmıyalım.
Cesedin rahatını, sıhhatimizin devamını, erken yatmakla elde etmeliyiz. Erken yatar isek fuzûlî konuşmalarımızı önlemiş oluruz. Akşam yemeklerini hafif yemek hem dinî, hem de tıbbî âdâbdandır.
Gecenin ilk saatlerindeki uyku, vücudun dinlenmesi bakımından daha semerelidir.
Seher vakti gafil zümrenin uyuduğu, gönül sultanlarının samimiyet ve tevazu ile rablarıyla hemdem oldukları bayramlarıdır. Manevî terakkiyat; ilerleme vesilesidir.
Gece vücud istirahat etdiği, dinlendiği için zindedir. Sâlim, mâsivâdan silinmiş bir kalble yapılan murakabe, tefekkür neticesi olarak, insan kitaplarla elde edemediği, öğrenemediği bir çok ruhânî bilgilere sahib olur.
Seherlerde kalkanların sıhhatleri, ruhen inkişaf etdikleri için, bir kuş gibi hafif olurlar, az uyku kâfi gelir, yemeleri de azalır, fuzulî konuşmaları da. Fazla uyuyanlarda ise ağırlık, sıklet ve atalet olduğu için daima sıhhatlerinden şikâyet ederler.
ALINTI..
 
Üst Alt