Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evrim Görüşü

Evrim Görüşü

• HAYIR

Kullanılan: 8 66.7%
  • EVET

Kullanılan: 4 33.3%
  • AZ DA OLSA İNANIRIM

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    12

cesmeli

New member
O teori 1960 larda çöktü Avrupada, bizde hala devam ediyor, 50 yıl geriden gidiyoruz ya...

Ebu Zerr

New member
"Yaratıcı tekamül" içerikli bir makale okumuştum, bu bağlamda "Yaratıcı Tekamül" düşüncesini savunan bayağı bir alimler listesi var.

Evrim Teorisi'nin doğduğu zaman ve zemin üzerinden düşünmek gerek, Darwin dahi bu teoride şüpheleri olduğunu söylüyor.

Charles Darwin kim? Yahudi ve Hristiyan hurufatı içerisinde doğan bir adam. Muhtemelen bu hurufatın İnsan-Tanrı-Alem tasavvuruna karşı bir baş kaldırı niteliğindedir, evrim. Araştırmış değilim ama Darwin'in, en azından bir yaratıcıya inandığını zannediyorum, öyel olması lazım adam yahudi bir ailenin çocuğu...

Avrupa'da yaşanan olaylar, muharref vahye, ortaçap kilisesine, dogmalara, skolastik düşünceye bir baş kaldırı idi...Saçma saçma hurufatı kabul etmeyen bir çok insan isyan etti, kilise hem saptı, hem saptırdı, bir çok insanın tanrı düşmanı yaptı...

Ebu Zerr

New member
isbatlanamamış bir teori...inanç olması mümkün değil. ancak bolşeviklerin, koministlerin bir inanç temeli olmalıydı, darwin'in teorilerine sarıldılar...
kanatimce marx ve darwin için tarihin en büyük talihsizliği, teorilerinin mao-lenin-stalin gibi katillerin eline düşmüş olmasıdır...

Ebu Zerr

New member
İslam düşünce tarihinde yaratıcı tekamül (evrim) fikrini savunan belli başlı simalar şunlardır; Cabir bin Hayyan, Nazzam, Cahiz, İbni Miskeveyh, Biruni, İhvanu’s-Safa Risaleleri, İbni Sina, Macriti, Fahreddin er-Razi, İbni Ebi’l-Hadid, el-Harisi, İbni Tufeyl, İbni Nefis, İbnu’l-Heysem, İbni Arabi, Mevlana, Nasıreddin Tusi, Kazvini, İbni Haldun, Molla Sadra, Kınalızade Ali Efendi, Ersurumlu İbriham Hakkı, Şah Veliyyullah Dehlevi, Seyyid Ahmad Han, Muhammed Abduh, Muhammed İkbal, Mutahhari... Ayrıca değişik oranlarda evrim fikri Aristo, Diodere, Plutargue, Discore, Pilny gibi Yunanlı ve Helenistik devir yazarlarında ve Hermetik litaratürde de vardır. İslam ve eski Yunan kitaplarının batıya tercüme edilmesiyle birlikte Buffon, Darwin, Cabanis, Linneaus, Goethe, Lamarck, Spencer, Bergson, Morgan, Samuel Alexsander vb. batılı düşünür ve yazarlar evrimi farklı boyutlar katarak savunmuşlardır. Özellikle Bergson’un anlayışı Müslüman düşünürlerinkine oldukça yakındır. (bkz. Mehmet Bayraktar; İslam’da Evrimci Yaratılış Teorisi, Kitabiyat, Ank., 2001, R. İhsan Eliaçık, İslam’ın Yenilikçileri, c. I-II-II adı geçen simalar ile ilgili tüm bölümler

burada evrim'den kast edilen kesinlikle darwin'in teorileri değildir...

aysemaide

New member
hala inanıyorum diyenlerin olduğuna inanamıyorum..

the okuz

New member
avrupada bu teorinin çöktüğünü pek sanmıyorum ancak Müslüman olmasak ya da herhangi bir dinin mensubu olmasak bile o kadar saçma ve dayanaksız bir teori ki...Mendelevin genetik alanında attığı temellerin hepsine tümden karşı çıkıyor ki bu temeller de öyle boş beleş şeyler değildir, hadi diyelim ki zürafalar ağaçlara uzanmak için çabaladılar boyunları uzadı, peki kendi genlerini nasıl değiştirdiler, nasıl yavrularına aktardılar, hadi diyelim ki aktardılar, insanlar maymundan gelme bu teoriye göre, ancak bu teori bir ihtiyacın karşılanması sonucu genlerin değiştiğini öngörüyor...peki ya maymun neden düşünmeye ihtiyaç duysun ki??

celalyrd

New member
evrime inanırım ama darvinin teziile değil, evrim islama aykırı olmasa gerek ç,ünkü evrim gelişmem olgunlaşmak demektir

enes38

New member
biraz sert olacak ama sadece cahil olan insanlar inanır

snap

New member
Hayır, hiç bir zaman inanmadım

Üst Alt