Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evrenin ilk anı

direniþ

New member
Katılım
24 Şub 2007
Mesajlar
41
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
48
merhabalar...
big bang ,fizikte doktora tezi için seçtiğim bir konu..akat içinden çıkamadığım bir konu var. kafama takılan kısmı şu an dünyada çözen yok..bu yüzden bu beni ,bu konuda ilerlerken çaresiz bırakıyor(şimdilik en azından)
..henüz çözemediğim ve dünyadada kimsenin çözemediği sorun şu..
yaklaşık 15 milyar yıl önce ,büyük patlama sonrası (ilk bir kaç saniye içinde ) evren bugünkü sınırlarının %70 ine ulaştı..(matematiksel hesaplar bunu gösteriyor)
peki ama en yüksek hız ışık hızıdır...ve ışık hızı ile bile evren genişlese ,yinede çok uzun yıllar sonrası ,evren bugünkü haline yakın olan (% 70 lik kısmı) alabilir...
yani ışık hızı ile genişlese bile milyonlarca yıldan daha kısa sürede evrende büyük bir genişleme yapamaz...
peki ama ilk birkaç saniyede nerede ise şimdiki hali kadar nasıl genişleyebildi?...(ışık hızına yetişmek dahi mümkün değilken , ışık hızı nerede ise milyarkatı ile nasıl aşıldı?...)
 

yolcu

New member
Katılım
20 Şub 2007
Mesajlar
667
Tepkime puanı
18
Puanları
0
Yaş
43
Konum
yoldan
kainatın rabbi olan Allah neyi murad ederse ona bir ol demesiyle o oluverir
O istemediği sürece de buna kimse açıklık getiremez
bildiklerimiz ise O nun bilmemizi istedikleridir
ALLAH BİZİ KURTULUŞA ERENLERDEN EYLESİN
(aminnnn)
direniş ve duha kardeşime selam olsun bu fakirden
 

direniþ

New member
Katılım
24 Şub 2007
Mesajlar
41
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
48
Kardeşim, bigbang teorisine göre sonsuz yoğunluktaki bir nokta patlayarak yoğunluğu gidermek arzusu ile saçıldı.
Huble teleskobu geçtiğimiz yıllarda kainatın var oluşuna done olabilecek resimler göderdi.
Bunu anlamı şu olabilir; patlamadan oluşan hız öyle büyükki görüntüden önce ve sesten önce teşkil oldu. Sesi ve görüntüsü hala gelmedi. Yani ışık hızından kat kat büyük hızda bir patlama oldu.
Hem ışık hızı teoriktir. Işık hızından daha büyük hızlar mevcuttur. Mümkündür. Rüya alemi denilen alem-i misalde günler alacak işlerin bir iki saniyede icrası beynin bu kabiliyetine alamettir. Beyin bu kabiliyette ise o kabiliyeti ona takan ışık hızından daha büyük hızları halk edebilir.

Hem benim kendi teorim var bir uzman olarak sana danışmak isterim.

Biliyorun ki atomların elektronlarındaki diziliş kainatı seyyarelerinin dizilişine benziyor. Güneş sistemini andırıyor.
İki elektron arasındaki mesafe en yüksek gökdelenle oranlanıyor. Orbitaller arasındaki mesafe kat kat daha fazla bir oranda.
Şimdi bütün bu zerreleri iç içe kapayıp birbirine yaklaştırırsak zincirleme olarak bütün atomlar ,moleküller ve cisimler arasındaki mesafe içe büzüşecek bunu tüm kainata uygulasak bir nokta kadar değer kazanacak.

İşte bing bang teorisinin ters yönde olanı.
Ne dersin?

Muhabbetle

selamlar ....
ben olayı fizikle çözmek için uğraştığım için, metafizik işime yaramaz yada bir başka deyişle tezimin ters çevrilmesine neden olur zaten..
rüya konusunda benimde kafam karışık..ayrı bir alem..gerçektende garip şeyler var rüya da..
konumuza dönersek ,bugün fizik bilimi açısından kütlesi olan cisim ışık hızını aşamaz..(gerçi takyonlar var ama onlarda sanal kütleli zaten)
dolayısı ile kütlesi olan bir cisim ışık hızına yetişemezken ,evrenin ilk birkaç saniyesinde bu kütlesi olan cisimler ışık hızını milyonlarca kez nasıl aşıp genişlemeyi sağlayabildi...?
tabi birde kritik yoğunluk mevzuu var..evrenin tekrar içine çöküp çökmeyeceği...o ayrı bir tartışma konusu...onunlada ilgileniyorum ama şu aşamadaışık hızını fizik kanunlarını altüst ederek geçmeye nasıl başarabildiler...?
bir ihtimal şu olabilir, uzaydaki maddeler değilde uzayın dokusu genişlemişti...
 
Üst Alt