Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evlenmeden önce Konusun

berfut

New member
Katılım
23 Kas 2007
Mesajlar
2,167
Tepkime puanı
334
Puanları
0
Yaş
44
Konum
istanbul
--------------------------------------------------------------------------------

Evliliğinizin mutlu bir şekilde devam etmesi için ortak bir yaşama hazır olmalısınız. Bu yüzden, henüz evlenmeden geleceğinizle ilgili temel konularda, eşinizle fikir birliği içinde olmanız çok önemli.

Evleneceğiniz kişiyle tıpatıp aynı olmanıza imkan yok. Yıllardır belli alışkanlıklarla yaşamış bir insandan birdenbire değişmesini, sizin istediğiniz gibi hareket etmesini bekleyemezsiniz. Bu gerçeği evlenmeden önce kabul edin. Bu yüzden karşınızdaki insanı iyice inceleyin ve ancak onun size uymayan huylarını kabul edip bunlarla yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız evliliğe adım atın. Diğer taraftan, onunla tartışmanız gereken diğer konular da olacaktır.

PARA

Evlendikten sonra artık ortak bir bütçeniz olacaktır. Ancak para harcama alışkanlıklarınız birbirinizinkine uymayabilir. Eğer çalışmayacaksanız. eşiniz size günlük ev harcamalarının dışında da para bırakmalıdır. Ayrıca çalışmamanız paranın kontrolünün eşinizde olmasını gerektirmez. İlerki planlarınız için, örneğin ev almak, taksit ödemek gibi, sizin de paranızın ne durumda olduğundan haberdar olmanız gerekir. Eğer siz de çalışacaksanız, her ikiniz de kazandığınız parayı ortak bir hesaba yatırabilirsiniz. Ancak kendiniz için para biriktirmek gibi bir niyetiniz varsa, her ikiniz için özel bir hesap açtırıp, her ay buraya belli bir miktarda para yatırabilir ve kalanı, ortak hesaba yatırabilirsiniz. Ortak hesaptan yapacağınız harcamalarıysa birbirinize haber vermenizde fayda var.

İŞ BÖLÜMÜ

Bütün erkekler ev işlerinde annelerine ne kadar yardımcı olduklarını, her zaman kendi işlerini üstlendiklerini söyler. Ancak iş gerçeğe döküldüğünde, durumun sandığınız gibi olmadığını görebilirsiniz. Bunları önceden konuşmalı, sizin ütü yapıp, yemek hazırlamak için değil bir yuva kurmak için evlendiğinizin altını çizmelisiniz. Şüphesiz çalışmayıp ev kadını olmayı tercih ettiğiniz
takdirde ev işlerinin büyük sorumluluğu sizde olacaktır. Ama bu, eşinizin size yardım etmeyeceği anlamına gelmez.

ÇOCUKLAR

Bu da evlilikte önemli sorunlardan biridir. Henüz çocuk doğurmaya hazır olmadığınızı düşünebilir bu yüzden beklemek isteyebilirsiniz. Bu durumu da evlenmeden önce çözmeniz gerekir. Çocuk yapacağınız zamanı birlikte kararlaştırmalı, bu konuda ne eşinizin ne de ailelerinizin size baskı yapmamasını önceden sağlamalısınız.

AİLE

Aileler ve çevreler, ilişkinin yürüyüp yürümemesindeki en büyük etkenlerden birisidir. Eğer taraflardan biri ailesine fazlasıyla bağlıysa diğeri bu durumdan rahatsız olabilir. Örneğin, eşinizin annesi sürekli gelip, sizin ortak yaşamınıza müdahale ediyorsa, ikilemler yaşanacaktır. Bu yüzden evlenmeden önce bu konuya değinmeli, ailevi ilişkileriniz konusunda ikinizin de hoşlanacağı bîr yol bulmalısınız. Bunu önce konuşmanız. İlerideki pürüzleri de silecektir.

ÇALIŞMA HAYATI

Evli kadınların en büyük sorunlarından birisi de kuşkusuz çalışma hayatları. Birçok kadın, eşi izin vermediği için istediği halde çalışamıyor.

Bazen de eşlerinin çalışmasını destekleyen kocalar, bebek dünyaya gelince fikir değiştirip, çocuğu olan kadınların çalışmamaları gerektiğini savunmaya başlıyorlar. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için bu konuyu evlenmeden önce netle sürmelisiniz.

Eğer çalışıyorsanız, evlendikten ve çocuklarınız doğduktan sonra da iş hayatınızı sürdürebileceğinizi eşinize net bir biçimde anlatmalısınız. Evlendiğinizde çalışmıyor bile olsanız, ilerde çalışabileceğinizi belirtmelisiniz. Zaman ilerledikçe çalışma hayatı size çok cazip gelebilir
 

kurumuþ çoraklar

New member
Katılım
13 Nis 2008
Mesajlar
122
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Yaş
52
Konum
istanbul
burdan anladığım kadarı ile evlenmeden önce islamın bilinmesi gereken temel konuları müslümanlar bilecek ve konuşukende dürüst olacaklar ve karşısındakinede yapamacağı vaatlerde bulunmayacak

berfut kardeşim gerçekten bütün bekar olupda evlenecek kardeşlerimize kulağına küpe dermişcesine verdiğin bu bilgilerden dolayı teşekkür ederim ALLAH cc inş sanada rahmet eder :=)​
 
Üst Alt