Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evladım!... Sultan murad dediğin kimdir?

sumisali

Üyeliði durduruldu
Habib baba, 4.Murat devrinin gizli, kimsenin bilmediği Allah dostlarındandır.Yaşlıdır.Fakirdir.Gariptir.Fakat Rabbi'nin katında alemlere denk bir değeri vardır.Yaşlı Habib baba, uzun bir kervan yolculuğunun sonunda İstanbul'a gelmiştir.Yolculuğun tozunu, yorgunluğunu atmak için hamama gider..Niyeti, iyice bir keselenip, paklanmak..Bedenini ruhuna denk kılmaktır..
Fakat hamamcı Habibci babayı içeri sokmak istemez.
''Bugün''der,''Sultan Murad'ın vezirleri hamamı kapattılar, dışarıdan müşteri alamıyoruz.''

Habib Babab üzülür..Rica minnet eder, yalvarır...
''Ne olursun''der. ''kimseye varlığımı belli etmem, aceleyle yıkanır, çıkarım.Bu tozlu bedenle Rabbime ibadet ederken utanıyorum..''Binbir dil döker..Hamamcı dayanamaz kabul eder.Hamamcı küçük bir odayı göstererek..
''Baba şu oda da hızlı yıkanıp çık, para da istemem.Yeter ki vezirler seni görmesin.''
Habib baba buna çok sevinir ve gösterilen yere gider.Yıkanmaya başlar..Ve bu arada hamamcının karşısında yeni bir müşteri belirir.İkinci müşteri tedbil-i kıyafet etmiş, 4. Murattır.O gün vezirlerinin topluca hamam alemi yapacaklarından haberli olan padişah merak etmiştir.

Az önce yaşananlar tekrar yaşanır...
Hamamcı, ''vezirler'', der almak istemez.Padişah ''ne olursun''der bastırır..Ve padişah galip gelir.Habib babanın odasını gösterek, orada yıkanmasını söyler.

Sonra Dördüncü Murad Habib Babanın yanına süzülür..Beraber sessizce yıkanmaya başlarlar..Bu arada salondan gelen, tef, şarkı, türkü sesleri ortalığı çınlatır..Habib babanın gözü, genç hamam arkadaşının sırtına takılır.Biraz kirlenmiş gibi gelir ona...ALLAH, hikmet gereği dostuna, yanındakinin padişah olduğunu ilham etmemiştir...

Habib baba yumuşak bir sesle konuşur:
''Evladım''der, ''sırtın biraz fazlaca kirlenmiş, müsade edersen bi keseleyeyim.''
Padişah aldığı teklif karşısında büyük bir haz duyar..Çünkü ilk defa biri padişah olduğunu bilmeden, sırf insan olarak, karşılık beklemeden bir iyilik yapmayı teklif etmektedir.
Memnuniyetle Habib babanın önüne diz çökerken:''Buyur baba''der, ''ellerin dert görmesin''

Bu sırada içerideki alemin sesi hamamı inletmektedir.Habib baba 4.Muratın sırtını güzelce temizler.Fakat padişah kuru bir teşekkürle yetinmek istemez..''Baba''der, ''gel ben de senin sırtını keseleyeyim de, ödeşelim.''Habib baba tebessümle:
''Olur evlad''deyip, padişahın önüne oturur..Padişah kese yaparken bir yandan da Habib babanın ağzını yoklar.
''Baba''der, görüyo musun şu dünyayı..Sultan Muradın veziri olmak varmış..Bak adamlar içerde nasıl eğleniyor.Sen ve ben ise burada hırsız gibi...''
Habib baba Sultanın cümlesini tamamlamasına bile fırsat vermez, kendi hükmünü söyler..
''BE EVLADIM..SULTAN MURAD DEDİĞİN KİMDİR..?SEN ASIL ALEMLERİN SULTANINA KENDİNİ SEVDİRMEYE BAK Kİ, O SENİ SEVİNCE SIRTINI BİLE SULTAN MURADA KESELETTİRİR..!!''

Üst Alt