Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En Çok Örnek Aldığınız En Sevdiğiniz Sahabeler Kimlerdir ?

sýyah_

New member
bu konuda benim merak ettiğim bana göre önemli olan bir husus var. Sahabelerin kimler olduğu hakkında anlatılanlardan başka kesin olarak net hususlar yoktur. Özellikle mezarlarında kim olduklarına dair taş bile yoktur. Bunun nedeninin şöyle olduğunu tahmin ediyorum; tahminimi destekliyecek iki örnek vereyim a) ülkemizde Hz Ali'nin kılıcı ve resmi bir çok yerde asılıdır. Resim asılması dinimizde bilindiği üzere hiç doğru bir husus değildir. b) Hz Ömer Halid Bir Velid'in çok iyi bir komutan olması nedeniyle orada bulunan halkın gözünde çok büyütülmesini uygun görmemiş ve Halid Bin Velidi komutanlıktan normal yetkisiz bir asker olarak atamıştır. Bunun nedeni insanların nefislerinin kabarmaması ve onlara ilgi gösterenlerin her insanın aciz bir insan olduğunu unutmaması bilmesi gerektiğidir. sahabeler kendilerinin ne hususta olursa olsun kendilerinin övülmelerini istememiştir. Hz. Ali tekrar dirilse kendisinin resminin asılmasından bence rahatsız olur. Aynı şekilde Peygamberimizin (sav) yanında bizde olsak onun gibi aynısını yaşasak yürüyüşünü bile taklit etsek adımlarının hızlarına kadar her hareketini örnek alırız. Tahmin ediyorum sahabeler hakkında günümüzde kim ne anlatırsa anlatsın sahih hadisin içinde yer almıyorsa sahabenin adı, ben sahabeler hakkında anlatılanların doğru olmayacağına kanaat ediyorum. Hatta ve hatta biraz daha ileri gidip şunuda söyleyebilirim; sahih olmayan hadisleri insanlara enjekte etmek isteyen islami değilde kendi çıkarlarını düşünen insanların peygamberimiz (sav) hakkında sahih olmayan hadislerin sahabelerin adını kullanarak uydurma hadisleri üretebileceklerine inanıyorum. Bu çerçevede adı geçen sahabeler hakkında hadislerin bile islam ölçütleri içerisinde tartılması gerektiğine inanıyorum. Sahabeler Peygamber Efendimize (sav) tam bağlılık yapmış dünyanın değil bütün evrenin en şanslı insanlarıdır böyle bir cümle kurdum ama ben şansa inanmam. Sahabe olmayan Peygamber Efendimiz zamanında yaşayıpta (sav) sahabe olmayanlarda en şansız insanlardır.

gelincik çiçeði

New member
Benim sahabelerim gökteki yıldızlar gibidir, kim bunlardan birine tutunursa kurtuluşa erer..(hadisi şerif)
Efendimizin sahabeleri gökteki yıldızlar gibi ışıl ışıldır. Hepsinin o kadar güzelim bir imanı, teslimiyeti, tevekkülü ve Allah Rasulune bağlılığı var ki..
Bir Ebubekir'i örnek almak, bir Ömer'i, bir Osman'ı ve bir Ali'yi..
Musab bin Umeyr'e benzemek..
Ebu Hurerye gibi olmaya çalışmak..
Enes bin Malik olabilmek için çırpınmak..
Bİr Bilali Habeşi'nin aşkına iç geçirmek..
Aişe'ye hayran olup onun gibi olayım arzusu..
Fatıma olabilmek, göz yaşlarına dokunabilmek en sevgilinin..
Hasan ve Hüseyin olabilmek..
Rabbim bizlere onları örnek almakta muvaffak etsin..AMİN..

radikal

New member
Sevgideğer siyah;

Ashabın kabirlerinin nişanesi, dediğiniz gibi vahhabi zihniyetinin bir sonucu olarak yerle bir olmuş durumda. Fakat, sizin de hissettiğiniz gibi Onlar'ın (r.anhüm ecmain) zahiri kabirleri olmasa da, bizlerin gönül toprağına sevgileri gömülmüş ya çok şükr, kişi sevdiği ile beraberdir hadisi şerifi uyarısınca, dünya bile yerle bir edilse dert değil.

Ebu Bekr Sıddık'ı (r.anh) benim gönlümden kim silebilir ki ? abdülvehhab mı ? suudi zalim krallığı mı ? Toz zerresi bile olamazlar bu sevginin yanında.

sýyah_

New member
Saygıdeğer Bekir Bey; inşallah siz ne kadar Ebu Bekir (r.a) seviyorsanız ALLAH (c.c) sizi Ebu Bekir (r.a) sevdiği kadar sevsin...inşallah bütün inanlarıda...

Üst Alt