Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duha (Kuşluk) Namazının Fazileti

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu konudaki hadisi İmam Tirmizî, C.l,s.95'te,' Kuş*luk Namazı babında rivayet etmiştir.

Ebu Derda ve Ebu Zer Radıyallahü Anh'ın rivayetlerine göre Resulullah Aleyhisseîâm Allah Azze ve Celle'nin şöyle buyur*duğunu bildirmiştir:

"Ey Ademoğlu Benim için günün başlarında dört rek'at namaz kıl, gün sonuna kadar sana yardımcı olayım

Tirmizî Rahmetullahi Aleyh bu hadisin hasen, sahih olduğunu söylemiştir.

Ebu Davud da Sünen'inde C.l, s.357' de Kuşluk na*mazı babında şu rivayete yer vermiştir:

Davud İbni Reşid'in el-Velid'den, onun Sa't İbni Abdü'l- Aziz'den, onun Mekhü'l den, onun Kesîru İ'bni Murre'den rivaye*tine göre Na'ımu İ'bni Hemmâz Resulullah Aleyhisselâm'ı şöyle söylerken işittim, demiştir:

"Allahü Teala buyurur ki, Ey Ademoğlu, günün başında Benim için kılacağın dört rekat namazı terketme; günün sonuna kadar sana yeterim (yani her işinde sana destek ve yardımcı olurum)

Bu hadislerden, kuşluk namazının müstehab olduğu anlaşılmaktadır. Bu namaz müekkede sünnettir. Şafii'ye göre en azı iki rek'attir . En güzel olanı da sekiz rek'at kılınmasıdır. Oniki rek'at olarak da kılınabilir, ancak efdali sekiz rek'at kılınmasıdır. Vakti ise güneşin bir boyunduruk miktarı yükselmesinden (gün doğduktan kırkbeş dakida sonra) zeval vaktine (güneşin tam tepeye gelmesine) kadar sürer. En güzel olanı günün dörttebiri geçtikten sonra kılınmasıdır. Bununla günün her dörtte birinde namaz kılınmış olur.

Yüce Allah'ın "günün sonuna kadar" veya sonunda Sana yete*rim" diye buyurmasının manası şudur: "Âfetlerden, manevî serlerden Seni korurum".

En doğrusunu Allah bilir.

Üst Alt