Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dünyada İslam Ahlakı'nın Hızlı Yükselişi Sürüyor

bilaltutgac

New member
Katılım
29 Mar 2007
Mesajlar
82
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
34
Web sitesi
www.bilaltutgac.spaces.live.com
Belçikalı Kadınlar İslam'ı Seçiyor

Son zamanlarda İslamiyet'in hızla yayıldığı ülkelerin başında gelen Belçika'da Müslüman olanların sayısında büyük artış olduğu bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren Brüksel'deki İslam Merkezi sözcüsü Abdel Kadet, ''İnsanlar bizim, medyanın yansıttığı tablodan farklı olduğumuzu keşfediyor. İslam'ın şiddet ve terör dini olarak lanse edilmek istendiğini, ancak bunun tamamen asılsız olduğunu günden güne fark ediyorlar" diyor. Belçika'da 2003 yılında 300 kişi Müslüman olurken, bu sayı 2004'te 400'e ulaştı. Özellikle Belçikalı kadınlar İslam'a yoğun ilgi duyuyor.

Amerika'da Müslümanların Sayısı Artıyor

Washington Post gazetesinin haberine göre, Amerikalı Müslümanlar toplumun her kademesinde ordu dahil kendini göstermeye başladı. Yeni kurulan "Müslüman Askeri Birliğin" Başkanı Hava Subay Talip Şerif; "1,4 milyon personelli ABD ordusunda, Müslümanlığını açıklayan 18 bin civarında asker var" diyor.

Amerika Deniz Kuvvetleri'ndeki askerler arasında İslam dinine girenlerin çoğalması ve bu sayının 7 bine ulaşması üzerine Amerikan Bahriyesi, bahriyecilik sembollerinde bir değişiklik yaparak, daha önce var olan Hıristiyanlık sembolü haç ile Yahudiliğin sembolü yıldızın yanına İslam'ın sembolü olan hilali de koydu.

CNN'in haberine göre, son 12 senede Amerika'da 1200 cami, 400 okul, 351 tane İslam merkezi inşa edilmiş.

Chicago'da İslami Merkez Sevinci

Chicago'daki en büyük İslami Merkez, birçok siyasetçi, din adamı ve çocukların katıldığı gösterişli bir törenle yeniden açıldı. Cami ve İslami okulun yanı sıra rekreasyon bölümü de bulunan merkezin iki yıl aradan sonra tekrar hizmete açılması özellikle eyalette yaşayan genç Müslümanlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

Güney Amerika'da Müslüman Nüfus Artmaya Devam Ediyor

Güney Amerika'nın farklı şehirlerinde yaşayan Müslümanların sayısının 4.000.000 civarı olduğu bildirilidi. Güney İslami Organizasyon Başkanı Muhammad Yusuf Hajir burada yaşayan Müslümanların ekonomik durumlarının bulundukları bölgeler arasında farklılık gösterdiğini ancak hepsinin ortak bir özelikleri bulunduğunu, hepsinin aile değerlerine çok bağlı olduklarını ve birbirlerine karşı çok toleranslı davrandıklarını belirtti.

Hajir, Güney Amerika'da Müslümanların varlığının kıtanın 1492'deki keşfinden önceye dayandığını ve bunu doğrulayan birtakım İslami el yazmaları bulunduğunu söyledi.

Filipinler'de İslam Dersleri

Mindanao'daki Kral Faysal İslami Çalışmalar Okulu'na kayıtların Amerika'daki 11 Eylül saldırıları sonrasında fark edilir derecede arttığı belirtiliyor. Merkez, İslam tarihi, uluslararası ilişkiler ve Arapça eğitimi konularında 4 yıllık üniversite eğitimi sunuyor.

Mindanao Yerel Üniversitesi Arap ve Asya Eğitimleri Kral Faysal İslami Merkezi dekanı Dr. Hamid Barra, bu dönemde toplam 318 öğrenciyle, geçen dönemden 58 öğrenci daha fazla kayıt ettiklerini belirtti. Üniversite dekanlarından Dr. Talib Benito üniversitede "İslam ve Terörizm" adlı teröre karşı İslam öğretilerinin anlatılacağı bir dersin de konulacağını ekledi.

Almanya'da Müslümanlık Artıyor

Yapılan bir araştırma Almanya'da yaşayan Müslümanların dinlerini yaşama oranının gittikçe artmakta olduğunu ortaya koydu.

Anket çalışması düzenleyen TAM şirketinin Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen tarafından yapılan açıklamada, "Günümüzde, Avrupa Birliği'ne üye 25 ülkede yaşayan Müslümanların toplam sayısı 15 milyonu geçmektedir. Bu ülkelerin başında 5 milyonluk Müslüman nüfusuyla Fransa gelirken, onu sırasıyla Almanya (3,4 milyon), İngiltere (1,6 milyon), Hollanda (700.000), İtalya (700.000), İspanya (400.000), Belçika (380.000) ve Avusturya (370.000) takip etmektedir” denildi.

Araştırmada çıkan bir başka sonuçta ise kendisini dindar ve çok dindar olarak tanımlayanların toplam oranının geçtiğimiz 5 yıl içerisinde % 57'den % 72'ye yükseldiği açıklandı.

İslam Avrupa'yı Kuşatıyor

Camiye Gidenler Arttı

İslamiyet, Londra saldırılarına rağmen İngilizler arasında hızla yayılıyor. İngiltere'de son birkaç yılda 15 bin kişi Müslüman oldu. İngiliz Daily Telegraph gazetesine göre, ülkedeki Müslüman toplum bu hızla artmaya devam ederse, 2013 yılında düzenli olarak camiye giden Müslümanların sayısı Pazar günleri ayin için kiliseye giden Hristiyan sayısını geçecek.

Eğitimciler Çoğunlukta

Daily Telegraph gazetesi, 2040 yılında İngiltere'deki Müslüman sayısının Hristiyan sayısını geçebileceğini yazdı. İslamiyet'i seçen İngilizlerin büyük çoğunluğunun iyi eğitimli, orta sınıf mensubu, orta yaşlı ve daha çok kadınlardan oluşmasına dikkat çekiliyor. Müslüman kuruluşların liderlerinden Batul El Tuna, İslamiyet'i seçen İngilizlerin 30 ila 50 yaş arasında olduklarını söyledi.

Gelişmeler Etkili

El Tuna'ya göre, suç olaylarının artması, dağılan aileler, uyuşturucu ve alkol bağımlılığının artması İslamiyet'e ilgiyi artırdı. Daily Telegraph gazetesi ise, İslam'ı seçen ünlülerin, İngilizler arasında Müslümanlığın popülaritesini artırdığını yazdı. İngiltere'de halen 1 milyon 600 bin Müslüman yaşıyor.

Yüzyılın Yükselen Değeri İslamiyet

Dünyaca ünlü Amerikan CBS kanalının internet sitesi CBSNews.com'da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre İslam dini son yüzyılda dünya genelinde bütün kıtalarda yükselen değer oldu. Buna göre 1900 yılında dünyadaki Müslüman nüfus rakamları ile 2000 yılındaki Müslüman nüfus arasında kıtalar bazında büyük artış göze çarpıyor. Araştırmaya göre en büyük yükseliş Afrika kıtasında yaşandı.

CBS'te yayınlanan rakamlara göre 1900 yılında Afrika kıtasında yaşayan Müslümanların bütün kıtaya oranı yüzde 32 iken, 2000 yılında bu oran yüzde 40,5'e yükseldi. Asya kıtasında ise Müslüman nüfus yüzde 16,3'ten yüzde 22,5'e yükseldi. Avrupa'da da durum yükseliş yönünde. Buna göre 1900 yılında Avrupa'daki Müslüman oranı yüzde 2,3 iken aradan 100 yıl geçtikten sonra bu oran iki puan artarak yüzde 4,3'e yükseldi.

1900'lü yıllarda Müslüman nüfusun çok azınlıkta olduğu Amerika kıtasında da İslamiyet hızla yayılıyor. Bilhassa son günlerde İslam'ın aşırı ilgi görmeye başladığı haberleri gelen Latin Amerika'da Müslüman nüfus oranı yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e yükselmiş durumda ve bu oran gittikçe artıyor.

Kuzey Amerika'da ise 1900'lü yıllarda kıtadaki Müslüman oranı yüzde sıfır olarak belirlenmiş iken 2000 yılında yapılan araştırmada kıtanın yüzde 1,4'ünün Müslüman olduğu tespit edilmiş. CBS'in yayınladığı sonuçlara göre Okyanusya'da da yüz yıl önce Müslüman oranı yüzde 0,2 iken şimdi ise yüzde 1'in üstünde seyrediyor.

İslam Avusturya'yı Fethediyor

İslam Dini Kurulu Başkanı, aynı zamanda da Avusturyalı Müslümanların temsilcisi konumundaki Enes Şakfeh, İslamiyet'in ders olarak, Avusturya okullarına ilk girdiği senenin 1982-1983 eğitim-öğretim dönemi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "O zamanlar, 200-220 öğrenci için, sadece 5 öğretmen bulunuyordu. Bugünse Müslüman öğretmenlerin sayısı 300'e, İslam dininin okutulduğu okul sayısı ise, Avusturya'nın genelinde, 1800'e ulaştı. İslam dininin ders olarak verildiği okullara, 3000 farklı okuldan öğrenci, İslam dinini öğrenmek için geliyor. Ayrıca İslam Kurulu'na ait 12 okul ve bu okullarda ders veren toplam 60 öğretmen var. Birçok Avusturyalı Hristiyan Müslüman oldu. Artık İslam Avusturya'yı fethediyor."

İslami Meclis Başkanı Doktor Abdulfettah Baherah da, Avusturya İslami Enstitüsü'nün kurulmasının Müslümanlar için çok önemli bir aşama olduğunu, özellikle ılımlı yaklaşımlarıyla Avrupa'da İslam'ın yayılmasına büyük katkılarının olacağını ifade etti. Bu arada 8 milyon nüfusu bulunan Avusturya'da, 350-400 bin civarında Müslüman yaşıyor.
 
Üst Alt