Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dünya ve hileleri

  • Konbuyu başlatan Esra Uzun
  • Başlangıç tarihi
E

Esra Uzun

Guest
Dünya, insanoglunu ALLAHa ulastiran yolun cetin ve güc olan baslia engellerinden biridir. türlü türlü gecici nimetleri, renk renk güzellikleriyle dünya adeta hayatimizin tabii aki$ini asil yolundan saptirmak istemektedir.

Ulu ALLAH buyuruyor ki:
-Kadinlara, ogullara, yigin yigin biriktirilmis altin ve gümü$e, salma gezen güzel atlara, (deve, si´gir, koyun, keci gibi) hayvanlara, tarlalara tütkun bir seygi ile baglanmak inaslar icin süslernip bezenmistir. Halbuki bunlarin hepsi gecici, dünyalik serverlerdir. Varilacak yerlerin en güzeli ise ALLAHin nezdindendir.
(Al-i Imran, 14)


-Iyi biliniz ki dünya hayati bir oyun, aglence, aldaticibir süs, kar$ilikli bos bir övünme, servet biriktirme ve evlat sahibi olma yolunda bir yari§tir. (Ahiret icin bir kazanc saglamayan) bu dünya hayati ceftcinin yüzünü güldürecek geli$kinlikte mahsuller yetistiren bir yagmura benzer. Fakat cok gecmeden bu geli$kin eskinin sararip kurdugunu ve sonunda cercöp halini aldigini görürsün. Ayrica dünya hayatinin aldanmi$larini ahirette agir bir azap beklemektedir. (Hadid, 154)


Bu ayetlerde Ulu ALLAH´in acik acik gözlerimizin önüne serdifi dünya manzarasi tüyler ürpertici bir gercegi dile getirmektedir!... Insanlar arasinda dogru yoldan ayrilarak ALLAHin emirlerine ter bir yol tutturanlarin hepsine, teker teker dikkat buyurunuz. Hepsi kendisini var güc ile bir dünya i$ine vermi$, o yoldan kazandigi servet, $öhret ve rütbelere aldanarak $imardikca $imarmi$ ve artik varliklarini bir yaraticisi oldugunu, kendisinin de o´na kar$i yerine getirmek zorunda bulundugu görevini tamamen unutmu$tur.


Böyle kimseleri, varligina varlik katmak, rütbesine yeni rütbeler eklemek, $öhret ve itibarini daha da arttirmak icin rakipleri ile gözleri dönmü$cesine kiyasiya bir yari$maya giri$mi$ görürsünüz. Yollarinin üzerinde dikilip onlara ahiret hayatlari icin ve ALLAH icin ne gibi hazirliklar yapmakta olduklarini sorarsaniz, konu$maya bile ayiracak vakitleri olmadigini, önünde yigin yigin i$lerin kendilerini bekledigini ileri süreceklerdir. Iste bu ma$guliyetler icinde
oyalanirken günün birinde ölüm melegi canlarini almaya gelince aldanmi$ olduklarini anlarlar ve bo$ ellerle Ulu ALLAHin huzuruna dogru yola cikmak zorunda kalirlar.

Evet, mü´minin ibadet yolunda ilerlerken yüzyüze gelecegi ba$ engellerden biri dünyalik mesgalelerdir. Bu engeli a$arsak esas hadefe üla$abilmek icin dünyadan el etek cekerek gercek manaiyla ALLAHa yönelmek gerekir. Mü´min , iki sebebe dayanarak dünyadan el etek cekmek zorundadir:

1- Mü´min, ibadet yolunda hedefe dogru ilerlemek üzere dünyaya, onun gecici, aldatici ve öyalayici nimet ve güzelliklerine, öbür dünyaya vasita olabilmelerinin di$inda bir deger tanimamalidir.

Yünkü dünyaya gönül verenler, ona simsiki sarilanlar, tüm maddi kuvvetlerini dünyalik kazanmak ugruna seferbet ederler. insan artik dünya ile öylesine bir dostluk havasina girmi$tir ki dünyalik nimetler gece gündüz hayali önünde resmi gecit yapmaktadirlar. Iste bir insanin bu derece dünya ile icli di$li olmasi ibadet yolunda asil hedefe ula$mak üzere yol almasina engel olur.

Cünkü insanoglu birbirine zit olan düya ile ahiretin her ikisine de ayni zamanda bal baglayamaz. Bir kere birbirine zit iki seyle ayni zamanda ügrasamaz. Ugra$maya kalki$sa bile ne buna, ne ona tam manasi ile baglilik gösteremez. Dünya ile ahiretin hali bir erkegin iki kiskanc karisina benzerler. Birini ho$nut etsen, digeri darilacaktir. Yine dünya ile ahiretin birbirine zit iki yön, dogu ile bati gibidir. Birine ne derece yüzünü dönersen, digerindende o derece yüz cevirmi$ olacaksin. Dünya, insanoglunu, hem di$ varligi, hem de ic yarligi ile tesir alani icine cekerek sürekli oyalar durur. Bir yandan vücut azalari ile dünyaya kapilan insan, diger yandan da gönlü ile ona tutkun tutkun sarilmaya cali$ir....
---------

(uzun olduysa hakkinizi helal edin gercekten kisaltarak yazmayi denedim ama her yümlesi cok önemliydu (en azindan benim icin)

Bu arada bu yazi Imam suyutinin "kiyamet alametleri ölüm ve dirili$" kitabindan yazdim!!!!

Birde ben $ (dolar isaretini) kullanmayi hic sevmemisimdir bu zamana kadar. Ama okumasi kolay olsun diye mecburen kullandim!
 

drmavi

New member
Katılım
14 Tem 2005
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
67
Konum
izmir
Web sitesi
kurannuru.hercai.net
Dünyanın yüzü güzel sunulmuş!...

Dünyanın yüzü güzel sunulmuş!...

Siteye ilk kez giriyorum. Yazı sayfası açacaktım yazınız gözüme ilişti. Çok güzel bir konuyu işlemişsiniz, elinize sağlık...Dünyanın bu yüzü insanın iç yüzüyle ve psikolojik yapısıyla çok yakından ilgili...Konular denk düşmüş.
 
E

Esra Uzun

Guest
Hosgeldiniz diyelim o zaman selam-un aleykum insaALLAH inaniyorum ki forumumuzda aradisginiz dostlugu kardesligi ve ilmi bulacaksiniz;)
benim pc de problem oldugundan giremiyorum su an baska bir pcden giriyorum arada bir önemli yazilar paylasiyorum.
InsaALLAH sizhleride yazilarinizi görürüz;)
selam ve dua ile
kardesin
 
Üst Alt