Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Demirdeki Sır

numan

New member
Katılım
26 Eyl 2006
Mesajlar
204
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
42
Konum
ÝZMÝR
Web sitesi
www.islamforum.net
Demir, Kuran'da dikkat çekilen elementlerden biridir. Kuran'ın "Hadid", yani "Demir" adlı suresinde şöyle buyrulur:

... Ve kendisinde çetin bir sertlik ve insanlar için (çeşitli) yararlar bulunan demiri de indirdik... (Hadid Suresi, 25)

Kelimenin, yağmur ve güneş ışınları için kullanılan "gökten fiziksel olarak indirme" şeklindeki gerçek anlamı dikkate alındığında, ayetin çok önemli bir bilimsel mucize içerdiği görülmektedir. Çünkü modern astronomik bulgular, Dünya'daki demir madeninin dış uzaydaki dev yıldızlardan geldiğini ortaya koymuştur.
Sadece Dünya'daki değil, tüm Güneş Sistemi'ndeki demir, dış uzaydan elde edilmiştir. Çünkü Güneş'in sıcaklığı demir elementinin meydana gelmesi için yeterli değildir. Güneş'in 6000 0C'lık bir yüzey ısısı ve 20 milyon 0C'lik bir çekirdek ısısı vardır. Demir ancak Güneş'ten çok daha büyük yıldızlarda, birkaç yüz milyon dereceye varan sıcaklıklarda oluşabilmektedir. Nova veya Süpernova olarak adlandırılan bu yıldızlardaki demir miktarı belli bir oranı geçince, artık yıldız bunu taşıyamaz ve patlar. Demirin uzaya dağılması işte bu patlamalar sonucunda mümkün olur.
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Selamün aleyküm kardeşlerim. ;)
Demir aslında çok ilginç bir elementtir. Nerdeyse bütün canlı yapılarına girer ve önemli fonksiyonları vardır. Hücrelerdeki yaşamsal faaliyetlerde, özellikle solunumda önemli görevi vardır. Canlı yaşamında önemli bir yeri olan, hücrede oksijen taşınmasında görev alır. Aslında yaşamın nerdeyse her alanında vardır denebilir. İnsanların kullandıkları araçların çoğunluğu demirden yapılır. Aslında alaşım demek daha doğru olur. Dünya' da yaşamın gelişmesi için Dünya' ya uzaydan indirilmiştir. Bugün bilimsel olarak klorofilin yapısına girmektedir. Bu da yaşamın oluşması yani oksijenin oluşması için gerekli olan temel canlıların yaşamı demektir. Hayvanların solunum faaliyetlerini yürüten kan için de demir gereklidir. Demir başka elementlerle birleşerek yapısı değişik yeni metal karışımları(yani alaşımlar) yapar. Bu alaşımlardan; mıknatıs, trafo, tel, paslanmaz çelik, .... gibi daha bir çok gereçler yapılır. Aslında denebilir ki demir, Dünya' da yaşam için uygun ortam oluşması için gönderilmiştir. Dünya' ya ait olmayan bir element, ALLAH TEALA' nın bir lütfu olarak dünyaya gönderilmiştir. Bilimsel yazıları ilerde buraya aktarmaya çalışacağım inşallah. :)
 
Üst Alt