Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Değişirmiyiz?

Asya

New member
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,020
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
37
Konum
Ýstanbul
ıkça sorulan sorulardan biri; karakter- huy değişir mi? Tabii buna paralel olarak Kaderin değişip değişemeyeceği. Kader konusunu ehline bırakalım. O konuda değil hüküm vermek, fikir yürütmek dahi haddim değil. Kişi; birtakım gayretlerle karakterini değiştirebilir mi? Bu konularda biraz sohbet edelim istiyorum. Çok sevdiğim Asr- ı Saadet iklimine uzanıp Hulefa-i Raşidinin karakteristik özelliklerini seyredelim:
1- Hz. Ebubekir; Halim, Selim- Ağırbaşlı- Oturaklı- Sadık- Sırdaş ve İçsel.

2- Hz. Ömer; Asabi- Müdahaleci- Hırçın ve Aceleci.

3- Hz. Osman; Sakin- Yumuşak huylu- Akraba, Dost canlısı- İnfak edici.

4- Hz. Ali; Güçlü- Delikanlı- Alim- Akıl ve Mantık Küpü! Ölümüne Cesur!..

Bu dört karakteri hatırdan çıkarmayın. Burçlar da dört ana grup! Şimdi bildiklerimizle birlikte tefekkür edelim. Mümin olmak; 4 Halifenin karakterinde neyi değiştirdi?.. Hz. Ömer cahiliye devrinde asabi idi. İslam’ la halim- selim oldu mu? Hayır! Hz. Osman yumuşak huylu idi. İslam’ la demir yumruk haline geldi mi? Hayır! Hz. Ebubekir sadık ve içseldi. Dışa açıldı mı? Hayır! Hz. Ali; güçlü idi. Aklı öne alır, sorgulardı. Sorgulamaksızın teslimiyetçi olabildi mi? Hayır!..

Neyi anlatmaya çalışıyorum? Karakter değişimi yok, sadece dönüşüm var! Huyu değiştirmek hayal, iyiye kanalize var o kadar! Değiştirmek mümkün olsa Rasülullah: “Huyunuzu değiştirin” buyururdu. Oysa şöyle buyurdu: “Huyunuzu güzelleştiriniz!” Güzelleştirmek; değiştirmek demek değil!

Asabiyet ve acelecilik Adaletle süslenince Ömer’ den Faruk çıktı! Sadakat MuhammedîAşkla birleşince Ebubekir’de Sıddıyk’ ı seyrettik! Haya; Kur’anla süslenince Zinnureyn Osman’ı tanıdık! Akıl; İslam’la bütünleşince Şah- ı Velayet Ali ile nurlandık!

...

İster kabul edin ister sırt çevirin; genetik miras ve astrolojik etkiler eğitim- öğretimin hep üstünde! Coğrafya ve aile; tahminimizden daha önemli. Bir panel izlemiştim. Konuşmalar bitince sorulara geçildi. Panelistlerden biri gayet nazik cevaplar verirken diğeri soranı sorduğuna pişman edecek terslikte aksi, alaycı cevaplar veriyordu. Yanımdakine sordum;

“ Profesör nereli? ” Memleketini söyledi. Alacağımı almış, “ Profesör olmak bile coğrafyanın önüne geçemiyormuş!” diye mırıldanmıştım.

Buğdaydan arpa çıkmaz! Elma ağacından armut alamazsınız! Merhum babam iyi aşı yapardı; çocukça ısrarıma dayanamayıp; elmanın bir dalına armut aşıladı tek kalem. O armutun meyvesi zehir gibi acı çıktı! Aşı; tohumda olmayanı veremez! Asırlık çınarın gelişimine dair kodlar, önceden kayıtlıdır çekirdekte. İklim, ağaca sağlık katar fakat olmayanı ekleyemez! Bazı kişilerde ummadığınız haller seyrederseniz şaşırmayın! İlmi, tecrübesi var, yakıştı mı yani demeyin! Herkesin yaşadığı; kendine yakışandır! Her birim yaratılış programını yaşar, istese de istemese de! Delil mi? İşte ayet, işte hadis ve işte tecrübe imbiğinden süzülen sözler: -

Allah Sisteminde asla değişiklik bulamazsın! (Fetih-23) De ki, Hepsi de kendi programları doğrultusunda davranışlar ortaya koyarlar. (İsra-84)

- Bir dağın yerinden kayıp gittiğini duyarsanız inanın, ama bir insanın huyunun değiştiğini duyarsanız inanmayın! (Hadis)

- İnsan adam olamaz gitmek ile Mekke’ ye / Eşek yine eşektir taş taşısa Tekkeye! (Z.Paşa) - - İnsan 7’sinde ne ise 70’inde de Odur! (Atasözü)

- Asil azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandır! ( Halk Deyişi)

Nasibinde bulunanları, en güzeliyle açığa çıkaranlardan olmanızı diliyor, saygılar sunuyorum

M.DOĞRAMACI
 

Asya

New member
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,020
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
37
Konum
Ýstanbul
ne demek istediğinizi çok iyi anlayamadım ama yine de teşekkürler.
 

Asya

New member
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,020
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
37
Konum
Ýstanbul
akli beşerin anlayacağı dilde yazmış olabilirsiniz ama seçtiğiniz sözcük grupları bana biraz osmanlıcadan gibi geldi.ben de o yüzden anlayamadım galiba.
 
Z

zeynep_hearty

Guest
insan mahlukatın en şereflisi olarak yaratılmışken akıl sayesinde idrak edebilme, anlayabilme ve uygulamaya bağlı olarak aşağıların aşağısı (esfele safilin)olabilir.
aklı sayesinde hayvandan üstün olan insanın; aklını safdışı bırakıp bedenin esiri olunca düştüğü makama denir..
Tin suresinde geçen rahmani bir ifadedir..
1-İncire ve zeytine andolsun,
2- Sina dağına,
3- Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).
4- Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.
5- Sonra aşağıların aşağısına çevirdik.
6-Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka; onlar için kesintisi olmayan bir ecir vardır.
7- Öyleyse bundan sonra, hangi şey sana dini yalanlatabilir?
8- Allah hükmedenlerin hakimi değil midir?

selam ve dua ile...
 
Üst Alt