Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çilek

• Konbuyu başlatan safinaz
  • Başlangıç tarihi
S

safinaz

Guest
20080324_125945_cilek3.jpg

Çilekler C vitamini içeren besin zincirinde ilk sıralarda yer alıyor. Antioksidan ve bitki özleri yüksektir. Kırmızılığı koyulaşan çileklerin antioksidan özelliğin daha fazla olduğu sanılıyor. Hücrelere zarar veren, kanser türlerine neden olan serbest radikallere karşı koruyucu.... C vitamininin yanı sıra , mükemmel bir folik asit , manganez, potasyum, roflavin, B5 ile B6 vitamini, magnezyum, omega-3 yağ asiti, bakır ve K vitamini kaynağı...Çilek her yerde kullanılabilir.Çilekleri birçok yerde şekilde tüketebilirsiniz.Tek kusurları çabuk bozulmaları ... bu yüzden bir iki günde tüketilmesi gerekiyor.Çilek zamanında bu nadiren sorun oluyor.Fakat yılın diğer zamanlarında tüketmek için derin dondurucunuza koyabilirsiniz.Diğer meyvelerin tersine çilekler toplandıktan sonra daha fazla kızarmaya , olgunlaşmaya devam etmez. Bu nedenle koyu kırmızı, bol çekirdekli , tarlada yetiştirilmiş çilekleri tercih edin.Çoğu kişi orta boy çilekleri daha büyüklerinden daha lezzetli buluyor.

Çilek gerçek bir C vitamini deposu. 100 gr. çilekte 59 mg. C vitamini, (ki bu oran limondan bile fazla) 1 mg. sodyum, 174 mg. potasyum, 21 mg. kalsiyum var. Kalorisi ise 37. Ancak eğer diyet yapıyorsanız, nasılsa meyvedir, bir şey yapmaz diyerek bol bol çilek yemeyin.

Çilek yıkarken dikkat etmek gerek. Çünkü çok çabuk zedeleniyor. Bunun için önce su dolu bir kabın içinde bekletmek, süzdükten sonra da birkaç kez akan suyun altından geçirmek en iyisi. Sulanmaması için de yeşil kısımlarını yıkadıktan sonra temizleyin.

Yararları…

Çilek gözün zafiyetini giderir.

Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor

İdrar yollarında ki tıkanıklığa iyi gelir.

Cilt sorunları olanlar için de iyi bir meyvedir.

Dişleri kuvvetlendirir.

Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de birebirdir. Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor

Nezleye çok faydalıdır.

Ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor.

Büyüme çağındaki çocuklar ve gençler için fevkalade bir meyvedir.

Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor.

Kansızlığa karşı faydalıdır.

Ayrıca bol miktarda potasyum içerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar.

İdrar söktürü ve böbrek ve mesane taşlarının düşmesini sağlar

Diyabetli hastalar, çileğe şeker ilave etmemek şaartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.

Cilde güzellik ve tazelik verir.

Romatizmaya,damar sertliğine iyi gelir.

Kalp ve kas romatizmasının tabii ilacıdır.

:):):)

arzuhal

New member
ya canım,hersey güzel hoşta böyle bir konunun bu bölümle ne alakası var bir türlü çözemedim..:)

S

safinaz

Guest
ya canım,hersey güzel hoşta böyle bir konunun bu bölümle ne alakası var bir türlü çözemedim..:)

Açıkcası çilek yiyordum,birden aklıma çilekle ilgili bir konu açayım dedim.

Hani "p"harfine bakarsınız sözlükte ve sonra ona uygun sırayla yazı yazarsınız ya,işte bende internette baktım çileğin çok faydası var.

Ekliyeyim dedim,şöyle sivri birşeyler olsun "Ne konu açmış,vallahi bravo,nasılda genel islam bölümüyle alaka kurmuş"densin diye kesinlikle bir amaç gütmedim.

Çilek mutlu ediyor insanı,yerin derim.:cool:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet, konuyu sağlık bölümüne taşıyalım inşallah...

Bu arada böbrek taşı şikayeti olanlara pek tavsiye etmiyorlar mış, yani taş yapıyormuş diye okumuştum. Doğru mu acaba? Yazı ile çelişiyor çünkü.

S

safinaz

Guest
Evet, konuyu sağlık bölümüne taşıyalım inşallah...

Bu arada böbrek taşı şikayeti olanlara pek tavsiye etmiyorlar mış, yani taş yapıyormuş diye okumuştum. Doğru mu acaba? Yazı ile çelişiyor çünkü.

Foruma ne amaçla gelmiştim,ne oldu?:confused:
Hakikaten söylenildiği gibi saygıya değer birisiniz.
Ayrıca bazı kişilerde böbrekler kendisi taş üretebiliyor yani genetik bir durum.
Çilek çok faydalı bir meyve,mutluluk vermesi bile kafi...:)

Üst Alt