Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

cihad yok sadaka yok.sen nasıl cennete gireceksin.

sinang

New member
Hz. Beşir b. Hasâsiye (r.a) şöyle anlatmıştır:“Ben biat etmek için Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem’e geldiğimde O bana; Allah’tan başka hiçbir ilah bulunmadığına, Hz. Muhammed aleyhisselam’ın da O’nun kulu ve Rasûlü olduğuna şahitlikte bulunmamı, namazı dosdoğru kılmamı, zekâtı vermemi, İslâm haccını eda etmemi, Ramazan ayında oruç tutmamı ve Allah yolunda cihad etmemi şart koştu. Bunun üzerine ben: ‘İki şeye güç yetiremem. Onlar da cihad ve sadakadır. Zira (Sana inananların) kesin olarak bildirdiklerine göre savaşta arkasını dönüp kaçan Allah tarafından gazaba uğruyormuş. Ben ise öyle bir savaşta bulunmam halinde nefsimin dehşete ve korkuya kapılarak ölümü istememesinden korkuyorum. Sadakaya gelince vallahi, benim birkaç kuzu ve on deveden başka bir şeyim yok. Onlar da ailemin sütü ve binekleridir.’ deyince Rasûlullâh aleyhisselam, (biat almak için açtığı) elini yumdu, sonra hareket ettirdi. Sonrasında ise şöyle buyurdu:‘Cihad yok, sadaka yok! Peki, o zaman sen ne ile cennete gireceksin?’ Bunun üzerine ben: ‘Ya Rasûlallah, ben Sana (itirazsız) biat ediyorum.’ dedim ve bütün şartlar üzerine Kendisine biat ettim.’’

(Ahmed, Müsned, No:21952)

Üst Alt