Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ceviz kabuğu programı

mehmetb

New member
01/Haziran/2001 tarihinde atv de yayımlanan cevizkabugu programında ele alınan evrim teorisi ve yaradilis adli programin elestirisi ve ilginc noktalar
Birinci Program

Öncelikle Prof Dr. Yaman ORS (Ankara Üniversitesi Deontoloji A.B.D.); evrim kuramının felsefi yönünü, etik açısından bakışını, bilimin ne oldugunu, metotolarını, bilimsel düşünme yollarını ve ne oldugunu,dogmatik bilgilerle hangi noktalardan ayrıldıklarını anlattı.Bilimin önceden kabul edilmiş sonuçlar üzerine inşa edilemeyeceginin altını çizdi.

Programda bulunan diger konuşmacı ise, bilimsel yaradılışçı, Bav'ın murahhas üyelerinden BAV'in yaptığı bilim dışı panellerde yer alan sayın Prof.Dr.Cevat BABUNA (Kadın dogum uzmani) idi.Sayin Babuna ; Türlerin birden bire yaratıldıgını savundu.Program sorumlusu sayın Hulki Cevizoglunun kanıt istemesi üzerine bu soruyu geçiştirmek isteyen sayın BABUNA evrimcilerin gösterdigi kanıtları yalanlayarak.Kanıtlar geçersizdir gibi herzaman alıştığımız fikirlerini avazı çıktığı kadar bagırdı stüdyoda.

Doğadaki çeşitliliğin sadece ve sadece büyük bir güç tarafından oluşturulabilecegini bunun da yaradılış ile ulu yüce bir varlık tarafından gerceklestirilebilecegini vurguladı.Embriyoloji'deki kanıtları yalanladı ve yapılan çizimlerin marksistler tarafından çizildigini ve gercekle ilgisi olmadıgını belirtti. Ancak daha sonra telefonla katılan Prof.Dr.Ismet TASDELEN (İ.Ü.Tıp fak. Genel cerrahi A.B.D.) bu kanıtların var oldugunu belirttikten sonra; "sayın Babuna'nın bu kanıtları yalanlamasını anlayamıyorum.Niçin yalan konuşuyor" dedi.Bunun üzerine tekrar Babuna söz alarak "bazı çizimler yanlış hepsi degil" diyerek kıvırtmaya çalıştı.

Babuna , bazı şarlatanlar tarafından yapılan sahtekarlıkları tüm evrimcilere yükleyerek hepsi bu mantık üzerine inşaa edilmiş diyerek bilimi karalama yolunu tutmuştur. Paleontologlara yüklenerek bulunan fosillerin evrimi desteklemediğini aksine yaradilisi destekledigini savundu.

Bunun üzerine telefonla baglanan Prof.Dr.Berna ALPAGOT (Ankara Üniversitesi Dil Tarih Cografya Fakültesi, Paleoantropoloji A.B.D) ; Bugüne kadar yapılan kazılarda ortaya çıkartılan fosillerin kusku birakmayacak sekilde evrimi desteklediğini belirtti.Kendisinin Anadolu'da yaptıgı kazılarda ortaya çıkan fosillerde evrimi kanitladigini söyledi.Geçmişe dogru giden fosil kayitlarina bakildigi zaman geçmise dogru gidildikce türler arasındaki benzerligin arttıgını belirtti.

Bunun üzerine Babuna; milyonlarca yil once yasamis kopek baliklarinin fosillerini ornek vererek yaradilisin varligini , evrimin ise olmadigini belirtti.

Daha sonraki zamanlarda; İstanbul , Çekmece'de kurulmuş olan Ateist kulübü başkanı Ömer Gülergün adındaki bir mimar katildi.Ateist oldugunu ve dinin artık kalkmasi gerktigini, Allah'in olmadigini , inananlarin kendisine ispat etmeleri gerektigini söyledi. Konuyla bir ilgisi bulunmayan birisinin böyle bilimsel bir konuda kousulurken Allah'i ve Allahsizligi ortaya atmanin programin belkide asil hedefi oldugunu dusunuyorum.Babuna bir taraftan Din diyor, kulüp baskani atheism diyor.Bunu goren halk ta tabiiki kendilerine gore haklı nedenlerden dini sececekler ve evrime dolayli yoldan bir darbe vurulmus oluyor.

Daha Programin ilk baslarinda zahten Cevat BABUNA konuyu inanan ve inanmayan meselesine getirmeye calisarak, Evrimin; materyalistlerin, ateistlerin, koministlerin savundugunu ve evrimi savunmanin bunlardan birisini secmek oldugunu dolayli yoldanda olsa soyluyordu.

Programa katilan bir baska S A R L A T A N 'da Ahmet Musaoglu idi.(Ben bu adamada sarlatan diyorum cunki, bilimin bulgularini tıpkı harun yahya gibi çarpitarak dine gore yorumluyor.Bu adam hakkinda sarlatanlar bolumunde yer verecektim ki programa cikip kendini gosterdi.Bu adam "Nuh tufani" adli kitabinda Nuh tufaninin varligindan soz ediyor ve de Nuh tufaninda Nuh peygamberin yaptigi geminin buharli gemi oldugunu iddia ediyor!!!! Kanit ise safsataliktan baska birsey degil)

Her neyse Sayin Ahmet bey efendi yine iginc bir gorus atarak insanin tamtersi yonde (yani insandan maymuna dogru bir evrimlesmenin varligindan sözetmekte) kanıt ise Kur'an-ı Kerim'deki bir ayet.Bulunan fosillerinde bu maymunlasan insanlarin fosilleri oldugunu savunmakta beyefendi.Önce boyle birsey dedigi zaman kulaklarima inanamadim.Ayrica bu adam Prof.Dr.Ali Demirsoy'un bazi kaynaklarindaki yazilarini da kullanarak dinsel olarak evrimin olabilecegini söyledi.Ancak Ali Demirsoy da telefonla katilinca Ahmet bey efendiye; "Ya düstünmü tuzagima!" diyerek programin daha bir hareketlenmesine sahne oldu ve herkes sasirdi. Ali Demirsoy kitaplarinin cogunda hem islam gore olabilir demekte hem de evrimi kabul etmekteydi.Ancak din ile yazili bilgileri kitabina islamcilarin ilgisini cekmek için koydugunu soyledi ve herkes sasirdi.Dogrusu ben de sasirdim.Bunun üzerine Sayin sarlatanimiz agzindan aynen sunlar cikti "ama siz nasil olur !!?* " Sanirim arkadas evrimi de dine gore aciklayacakti ama birsey diyemedi.

Ali Demirsoy ; sorulan cevaplarin hepsine gur bir sesle cevap verdi. Ayrica Ali Demirsoy , konusmasina baslarken Bav'in duzenledigi konferansa katıldıklarını ama kendilerine soz verilmedigini, ve yaradiliscilar tarafindan angellendigini soyledi.Ne lginçtir ki ayni seyi 'Evrim Aldatmacası' konulu panele katılan (Samsun'da) Prof. Dr. Hasan Bağcı, ''Panele katıldık, ama bize soru sorma hakkı tanımadılar. Panelistlerin bilim dışı konuşmalarına engel olmak istedik, müdahale ettiler. Biz de bilimsel olmayan, bilimi aşağılayan konuşmalarına tahammül edemedik'' diye konuşmuştu. Bu da dusunebilen insanlara kanitlar ki BAV ın duzenledigi toplantilar bilimdisidir.Önce evrimci profesorlere panelde konusmalari icin yazi yazilir cagirilir , panelde konusmaci olarak gelen konusmacilar arasindaki prof sayisi artmaktadir, panel baslayinca da konusma hakki vermeler.Boylece paneli seyreden zavalli cahil halk ta "bu kadar prof hepsi yaradilisi kabul etmisler" diye dusunup karanlıga gomuldukce gomulecekler.

Ali Demirsoy , Evrimin ne oldugunu mekanizmasini, dna ya nasil aktaridigini, dna icerisindeki mutasyonlari ve nedenlerini anlatti.Tesadüflerin olabilecegini , olma ihtimallerinin varligini bilimsel olarak anlattı. Ayrıca kendisinin buldugu bazi hayvan fosillerinin evrimi aydinlattigini, bir turden bir baska ture gecisin varligini gözler onune koydugunu belirtti ve bunu gelen herkese gosterebilecegini belirtti.

Ali DEmirsoy , bioteknoloji ile ABD nin ürettigi ve Marsa gonderdigi bakterileri anlatirken ayni gun BAV in bir panel duzenledigini belirtti.BAV tabiiki bu marsa gonderilen bakterileri degil yaradilisin propagandasini yapmakta.

Türkiye'nin bilime deger vermesi gerektigini ve bu konuda bizlerin cok geride kaldıgını anlattı. Sanırım Demirsoy'un konusmalardan bircok insan evrim safına gecmislerdir diye dusunuyorum.

Ayrıca Bilimadaminin labaratuvara girerken inancı bir gomlek gibi kapıda bırakması grektigini belirtti.İnancın bilimde yerinin olmadıgının vurgulaması uzerine Hulki cevizoglu ;"ben , inanan birisi olarak sizin doktora ogrenciniz olsam benim doktora tezimi kabul etmeyecekmisiniz?" sorusu uzerine sayın Ali Demirsoy ;"o ogrencinin inancı beni ilgilendirmez bu insan haklarina da aykiri boyle bir sey yapamam ama eger ogrenci tezinde işte allah vardır, bu olay allahın hikmeti, allah olmasaydı olamazdı.. diye birsey yazarsa bunu kabul etmem!" diyerek konustu.

Yaradılışçılardan birisi Amerikada egitim goren bir biyolog dr. katıldı ve evrimin Amerika'li Bilimadamlarinin ret ettigini, amerikada yaradilisa donuldugunu belirtti. Bunun uzerine Ali Demirsoy karsı cıkarak; "Amerikaya bosuna gitmissin yazıklar olsun" dedi bana gelseydin ben sana evrimi kanıtlardım uzaklar gitmene gerke yoktu" dedi.

Prof.Dr.Hayrani Altıntaş (A.Ü.Ilahiyat fak.) konuşmaya telefonla katıldı ve bilim adamlarımızın buyuk bir saplantıda oldugunu soyledi. Maddecilige karsi cıktı. Evrimi ret etti. Yaradilis vardir dedi.Boylesi bir din gorevlisinin tamamen bilimsel olan bu konuda tabiiki evrimi savunması beklemnemez. Ortaçağın 7yy dan kalma insan ve tanrı dusuncesine gore yasayan birisine bilimi ve bilimsel dusunmeyi anlatmak herhalde olumden daha zor olsa gerek. Ayrıca Bilimin gorevinin din içerisindeki bilgilerin bulunup çıkartılması için çalışması gerektigini soyledi. Dusunun bilimadamları ilk basta kitapta yazan bilgiyi kabul edecek suphe dahi duymayacak ve bilimden bahsedeceğiz e bilimadamının bunu ispatlamaya zorlayacagız. Cok guzel bir ornek olarak Pakistan Bilimler akademisine sunulan bir öneri var .Öneri donemin yuksek muhendisleri tarafından ortaya atılmış(mollalar). Buna gore kuranda yazılı bazı ayetler goz onune alınarak ki bu ayetlerden birisi " cinlerin atesten yaratilmis" olmasina ait olan bir ayet .Bu ayete gore bir makina yapilsin ki bizler cinleri kullanarak bedavadan isi enerjisiyle calisan bir makine yapalim. Bu kadar bilimdisi cagdisi bir dusunceyi bu adamlarda gormek kuskususuz migdemi bulandirdi ve bu dusunme tarzını onlara cok gormemek lazım.

Sayın ilahiyatci ayni zamanda bilimin materyalizm mantigindan kurtulması gerektigini savundu. Bilim adamlarına verdi veristirdi.

Üst Alt