Camiye Meyhane!!

Karababa

Member
Bursa'daki Ulucâmi'yi yaptıran Yıldırım Bayezid'dir. Cami tamamlandığında, damadı olan tanınmış velilerden Emir Sultan Hazretleri'yle beraber geziyordu. Emir Sultan'a dönerek,
- Sultanım nasıl, cami güzel olmuş mu? diye sordu.
Emir Sultan Hazretleri:
- Sultanım cami güzel olmuş ama bir kusuru var. Bir köşesine de meyhane yaptırmalıydınız, dedi. Bu sözlere sinirlenen Yıldırım,
- Allah'ın evinde meyhane de ne oluyor? Allah'ın evine meyhane olur mu? diye çıkıştı. O zaman taşı gediğine koyan Emir Sultan Hazretleri:
- Hünkârım, Allah'ın esas evi insanın kalbidir. Kalbin bulunduğu vücuda nasıl içki koyuyorsunuz? deyince Yıldırım hatasını anladı. Çünkü o zamana kadar içki içiyordu. Ondan sonra bir daha içki içmez oldu. Yıldırım, içkiyi hem de gizlice içiyordu. Kimsenin bilmediğini zannettiğini Emir Sultan'ın bilmesi, kendisine ayrıca tesir etmişti.
Malûmdur ki Allah dostlarına gizli bir şey olmaz. Allah, onlara bildirmek istediklerini bildirir. Onlar Allah'ın müsadesiyle, diğer insanların bilmediklerini bilirler.

"Şu an camii içinde sultan köşkü anılan mekan mevcuttur"
 

lycia

New member
"Hünkârım, Allah'ın esas evi insanın kalbidir. Kalbin bulunduğu vücuda nasıl içki koyuyorsunuz?"

Cok guzel. Birkac yakinima gondermem gerek. Umarim onlar da bizim kadar "etkilenirler".
 

Karababa

Member
Kardesim inşallah benide orada bulursun. Gerçi önceleri padişahlar bursada olduğundan kapı eklenmiş derlerdi dışardan lakin artık sadece içeriden giriliyor.

Tarif edeyimde zorlanma bulmak için. Güneydoğu köşesinde ön safdadır. 2 katlıdır. Padişahlar cumaları ve çoğu zamanda vakit namazlarını kılarlardı.

Kapı girişlerinde ayyakkabıları dolaba koyan kişiler Caminin Müezzinleridir. Onlara sorarsanız size tarif edebilirler.
 
Üst