Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Buna Bakin

emreTURK

New member
Gönül ehlinin ilimleri, kendilerini taşır. Ten ehlinin ilimleriyse kendilerine yüktür. Gönle uran, adamı gönül ehli yapan ilim; insana fayda verir. Yalnız tene tesir eden, insanın malı olmayan ilim yükten ibarettir.

Gönül, ne tarafı işaret ederse duygu da eteklerini toplayıp o tarafa gider.

Sevgiliye kavuşma devletine eren kişinin gözünde bu dünya, murdar bir şeyden ibarettir.

Sevgiden acılıklar tatlılaşır. Sevgiden bakırlar altın kesilir. Sevgiden tortulu, bulanık sular, arı-duru bir hale gelir, sevgiden dertler şifa bulur. Sevgiden ölü dirilir, sevgiden padişahlar kul olur. Bu sevgide bilgi neticesidir. Saçma sapan şeylere kapılan kişi nasıl olur da böyle bir tahta oturur ki? Noksan bilgi nereden aşkı doğuracak? Noksan bilgi de bir aşk doğurur ama o aşk, cansız şeylerdir. Noksan bilgi sahibi, cansız bir şeyde dilediği şeyin rengini görünce adeta bir ıslıktan sevgilinin sesini duymuş gibi olur.

MEVLANA

hasret

New member
ne güzel bir yazı...
Allah razı olsun kardeşim...
selam ve dua ile...

mhmt

New member
emreTÜRK....
imzanın adamısın vesselam...
sevmenin etkisine değinmi mevlana..ne güzel demiş.
ten ve ruhun farkı...farkı farkedenin farkı..ruha duyulan gerçek aşk..tene duyulan nefsi aşk..bi defa okudum ve ilk okudum..sözü yanlış anlamışsam..düzelt..ama okumuyorum ikinci kez..bakalım kafam ne kadar yerinde..ne kadar maddeye değil..içsel aşka aşığım..görelim..

Üst Alt