Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Büyük bir hata yaptım ne yapmayalım

aslanbeyi

New member
bir kişiyi sevdim ve o kişiyle uzun zamandır beraberiz . yaklaşık 2 yıldır sevgiliyiz.

bu kişi benim yakın akraba. süt kardeş olduğumuzu biliyorduk ancak evlenmenin haram olduğunu bilmiyorduk.

çok çok çok afederseniz ancak cinsel anlamda bir ilişki yaşadık .

sonrasında ise süt kardeşliğin haram olduğunu öğrenince kala kaldık.

şuanda o kızın namusu benim üstümde ve evlenmek haram . ancak bu kızın namusunu ben evlenmeyi garantilemek amaçlı aldım.

Ben nasıl böyle büyük bir hata yapabildim :( .

ne yapacağız ? nasıl kurtulacağız ?

lütfen müslüman din kardeşlerim olarak yardım edin.

saygılarımla

sinang

New member
değerli kardeşim hepimizin günahları var,Allah af etsin.ne yazık ki büyük bir hata ama artık yapacak tek şey tevbe istifar edib bir daha yapmamaktır.diye düşünüyorum.baki slmlar.

aslanbeyi

New member
ancak sayın ağbim,
dinimizde bir insanı üzmekte günahtır. kızı kaderine terk edersem hem aşkından hemde bu büyük hatadan dolayı kahrolacaktır.

evlenmem daha doğru değil midir ?

ne yapacağımı bilemiyorum çok büyük bir çıkmaz.
:(

Saygılar

aslanbeyi

New member
Merhabalar efendim.

öncelikle yazdıklarınız için çok teşekkür ediyorum.

Şüphesiz Allah affedicidir.

Ben bu kişiyle yalnızca 1 kez ilişkiye girmeyip, bu olayı düzenli hale getirerek günahkar olmuşum. kişi benim çok yakınım olduğu için sık sık karşılaşacağız ve psikolojik olarakta ruhsal olarakta düzensiz hale gelecektir.

Allah niyetimi biliyor. bu kızın süt kardeşim olma sebebi ise annesinin sütsüz kalmasından değil, ilerde benimle evlenmesin diye yapılmış bir şey. yani kasti olan bir şey.

Allah bundan sonra bana ve o kişiye yardım etsin.

Birçok güvenilir hoca ve kutsal kitabımıza başvurarak bu olayı çözmeye çalışacağız.

ancak şunu merak ediyorum: kasti yapılmış bir şey ne kadar süt kardeşlik yapar ?

saygılarımla

aslanbeyi

New member
selamlar,

1- Birbirinizle evlenmemenizi sağlamak üzere yapıldığına dair delil kuvvetiniz nedir? Öfkeyle söylenen bir söz gibi şeyse; bu delil olmaz. Çünkü; daha bebekken böyle bir durumun önüne geçmek için süt annelik yapmayı kabul etmek pek akıllıca gelmiyor.

Bu konuda bütün delilleri ve durumları değerlendirme de samimi olmanız gerekir. Bu husularda bilerek lehinize çevirmeye çalışacağınız durum olursa, bu kendinizi kandrımaktan öteye gitmeyeceği için, bu halde buraya yazmanıza da başkalarına sormanıza da gerek kalmaz.

Her şeyi; (iman edenlerdenseniz), samimi olarak, tarafsız şekilde değerlendirmeniz gerekir.

2- Bu anlatımlara uygun davrandıktan sonra, hala süt anneliğinin, evlenmenizi engellemek için yapıldığı delili oluşursa, bu; “ insanlara yapılan büyüden farklı bir davranış olmayacağından”, insanlarla ilgili belirlemeleri de Allah’tan başka kimse yapamayacağından, kasıtlı süt annelik, gönüllü süt annelik yerine geçmez.

3- Kasıtları için aksine süt anneliği kullanan kimseler vebal altına girmiş olurlar. çünkü; Allah’ın haram kılmadığı bir durumu yaratmak için çaba harcamış olurlarki; bunda başarılı olsalar dahi bu durum islamca kabul edilecek bir durum olmadığından, gönüllü süt anneliğin yarattığı süt kardeşliği durumunu doğurmaz.

4- İstediğiniz kimselere sorunuz, farklı görüş açıları, değerlendirmeler yakalayınız. Sonra size hangisi aklıılıca ve kuran mantığına uygun geliyorsa onu seçin ve yaşamınıza devam edin.

5- Sonuç olarak; insanlar kurandan sorulacaktır ve akıllı insanlar akıllarının yaptıklarından yada yapmadıklarından değerlendirileceklerdir.

6- Bu nedenle, hem kurana hem de akıl ve mantığınıza uygun cevaba göre hareket ediniz.

Açıklamalarım, kuran bilgime ve mantığına dayanarak yaptığım kişisel görüşlerimdir. Belirttiğiniz şartlara göre yazdığım yorumlardır. Daha iyi bir yaklaşım bulduğunuza inanırsanız bunu önemsemeyin, ama en mantıklısı bulursanız, bir kez daha iyice anlayarak uygulamaya çalışınız.

Tövbe ile, kuranı yaşam merkezine koyarak Müslümanlığı yaşamanız dileklerimle…

Selamlar.
aorskaya

Merhabalar tekrardan.

Bu yazdıklarınıza harcadığınız zaman için hakkınızı helal edin .

süt kardeşlik durumu aynen şu şekil olmuştur : annem evlendiğinde 18 yaşında. evleneceğim kızın anneside 18 yaşında. ben doğduktan 4 ay sonra doğmuş. daha sonra kızın anneannesi, bilerek ilerdeki durumu haram olup evlenmesin diye emzirtmiş. annemin o zamanlar sesi çıkmamış. çünkü zaten 18 yaşında bir çocuk . istemeyerekte olsa karşı çıkamamış. yıllar sonra ise bu durum aklına gelmiş ancak artık süt kardeş demişler bu yüzden annemde şuanda evlenmemizden korkuyor. çünkü suçlunun kendisi olacağını iddia ediyor. bu durumda biz süt kardeş sayılmayız. çünkü bilerek ve isteyerek sütsüzlükten değil, ilerde evlenilmesin diye emzirme söz konusudur.

hocadan kastım ise din hocalarımızdan bahsetmiştim. asla büyücü gibi Allah'a şirk koşmalarla işimiz olmaz ki Allah bizi ve tüm müslümanları öyle büyük bir şeyden korusun. AMİN .

saygılarımla.

aslanbeyi

New member
istanbuldan sevgi ve selamlarımızı iletiyorum. beni aydınlattığınız için. yinede ben emin olmak amaçlı bilir kişilere danışacağım. çok ama çok teşekkür ediyorum.

ALLAH razı olsun .

sağlıcakla kalın.

KoNU SİLİNEBİLİR Mİ LÜTFEN ?

radikal

New member
Aslanbeyi kardeşim !

Kızkardeşiniz ile evlenemezsiniz ! Bu kadar açık ve net ! Haramdır size.

Şöyle olsaydı, böyle yapılsaydı, falancanın zorunluluk halleri falan filan vs...Süt kardeşliği aynen kardeşlik hakları ile de geçerlidir.

"Sizlere şunlar haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, hemşireleriniz (kızkardeşleriniz), halalırınız, teyzeleriniz, biraderlerinizin kızları, hemşirelerinizin kızları ve sizi emziren süt analarınızla süt hemşireleriniz ve kadınlarınızın anaları ve kendileriyle zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan ellerinizde bulunan üvey kızlarınız [şayet analarıyla zifafa girmemişseniz beis yok] ve kendi sülbünüzden gelmiş oğullarınızın halileleri (hanımları) ve iki hemşire arasını cem (iki kız kardeşi aynı anda nikah altına almayınız) etmeyiniz...Geçen geçti (cahiliye döneminde yapılanlar), ona Allah gafur rahim bulunuyor !" ( Nisa : 23 )

Ayetin sonunda gelen işaret yani "geçen geçti" işareti, sizin durumunuza ruhsat verir anlamda bağlamıyor. Her ne kadar aorskaya bunu yumuşatarak, size bir ruhsat çıkartmaya çalışmışsa da, "geçen geçti" sözünü cahiliye dönemi haricinde kullanamayyız. Siz, Kur'an'ı kabul etmiş müslümansınız. Cahiliye insanları ise ayet indiğinde henüz kabul etmemişti. Bu neden ile bu işaret sizi kasd etmiyor. Bunu bilmemek sizin eksikliğinizdir.

Farzedin ki, anne babanız siz daha beşikteyken ayrıldı. Anneniz sizi yanına aldı, kızkardeşiniz de babanız ile bir başka ülkeye gitti. Yıllar sonra bir tatil beldesinde karşılaştınız, olacak ya bilmeden birbirinize aşık oldunuz ve beraber oldunuz. Evleneceğiniz anda anne baban birbirini gördü olaya şahit oldu ve "durun siz evlenemzsiniz zira kardeşsiniz" (tam türk filmi repliği gibi oldu gerçi) dediler. Onların ne dediğinden ziyade, sizin ve kardeşlnizin o an ne düşündüğü ne kadar önemlidir değil mi ? İşte o neden ile; "durun siz evlenemezsiniz, çünkü siz; KARDEŞSİNİZ !"

Üst Alt