Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu haber dünyadan gizlendi!

öncü nesil

New member
Katılım
26 Ağu 2006
Mesajlar
34
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Adana
Web sitesi
www.islambahcesi.com
ABD'nin Bağdat'taki en büyük askeri üssü, Irak'lı direnişçiler tarafından vuruldu. En az 300 ABD askeri öldü, 1 milyar dolarlık mühimmat havaya uçtu. Ve bu haber, tüm dünyadan saklandı
İşte Yenişafak yazarı İbrahim Karagül'ün verdiği bilgiler;

10 Ekim 2006 Salı günü saat 12:30. Bağdat'taki Yeşil Bölge'nin 13 kilometre güneyinde bulunan ABD'nin Irak'taki en büyük karargahlarından birine yönelik karşı bir direnişçi saldırısı başlatıldı. Önce roketler, ardından Grad ve Katyuşa füzeleri farklı yönlerden ardı ardına askeri üsse yansıdı. Falcon askeri üssü, En büyük mühimmat depolarından biri olduğu gibi, 4. Piyade Bölüğü dahil, en az 3 bin kişinin barındığı bir karargah.
4 saat süren patlamalarla birlikte askerin üssün hemen her yanını saran yangınlar ancak Çarşamba sabahı kontrol altına alınabildi.

ABD'NİN EN BÜYÜK MÜHİMMAT DEPOSU

Amerikan askerlerinin yanı sıra, Iraklı askerler, CIA mensupları, tercümanlar ve sivil görevlilerin bulunduğu üs, bölgedeki en büyük mühimmat deposuydu. Sadece bu mühimmatların güvenliğini sağlayan asker sayısı yüzün üzerindeydi.Saldırılar sonrası üs kullanılamaz hale gelmiş, mühimmat depolarının hemen tamamı yok olmuş, tanklar, füzeler, zırhlı araçlar, tonlarca yakıt, altı Apachi helikopteri, çok sayıda Humwee tarzı askeri araç imha edilmişti. Bağdat yönetimi, zararın en az bir milyar dolar olduğunu açıkladı.ABD HABERİ GİZLEDİ

ABD'nin resmi açıklamasında bir kişinin bile yaralanmadığı söylendi. Ama yanmış tanklar Irak'taki başka üslere taşınırken Kızılhaç bayraklı askeri nakil araçları hastanelere ölü ve yaralı taşıyordu. Sadece ilk gün ölü ve yaralı sayısının 300 civarında olduğu söyleniyor.

11 Ekim sabahı ölü ve yaralı taşıyan 9 nakil aracının hastaneye gidişi medya mensuplarının gözünden kaçmadı. Direniş kaynakları ve hastane kayıtları, ABD askeri, CIA ajanı, tercümanlardan oluşan 300 kişilik kayıp sayısı veriyor. 165 yaralı ve 122 Iraklı askerin ölüm kayıtlarını.

KİMYASALAR SİLAH KORKUSU

Üs kullanılamaz halde şimdi. Yaralılar Habbaniye ve diğer hastanelerde tedavi ediliyor. ABD ise sansür mekanizmasını işletmeye çalışıyor. Irak ordusundan General Bilal Ahmed El İ'tavi, askeri mühimmat dışında bütün binaların ve arşivlerin imha olduğunu söylüyor. Ve çok dikkat edici bir noktaya işaret ediyor: “En büyük korku, ABD ordusunun bu üste, Felluce'de kullandığı türden, düşük yoğunluklu nükleer ve kimyasal silah deposu olduğu. Eğer bu silahlar üste ise Bağdat'ta binlerce insan ölecek demektir.”


(İbrahim Karagül-Yenişafak)
 
Üst Alt