Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Boş Sözler

YOL GÖSTERÝCÝ

New member
Katılım
2 Nis 2006
Mesajlar
237
Tepkime puanı
166
Puanları
0
Yaş
68
Web sitesi
www.yolgosterici.com
İnsan günlük yaşamında daima yalan ve boş sözlerle vakit geçirmektedir. Bazen çok basit bir yalan; mesela görüşmek istemediğiniz kişilere kendimiz yok dedirtmek... Uyuyakalıp işe geç kaldığımızda nedense trafik sorunu bahane edilir. V.s. basit ve zararsız gibi görülebilir ama içeriğine baktığımızda sonuçta bir yalandır.

Tabi bir de boş konuşmalar, boş sözler var... Bunların çok net örneklerini televizyon programlarında izleyebiliriz. Tartışma programları, saatlerce kıvrılan ama asla bir sonuca varmayan, uzayıp giden sözler.... Politikacıların halka sesleniş konuşmaları... Sanki çok önemli bir şey anlatırmışçasına yapılan uzun süreli ulusa seslenişler. Saatlerce konuşulup, karşısındakinin sonuçta hiçbir şey anlamadığı açıklamalar.

Aslında açıklamamalar....

Peki ya magazin programları ? Varlıklı insanların gece hayatlarını insanları imrendirirmişçesine sunulan o programlar ?
İşin garip tarafı; özellikle orta sınıf ve altının rağbet ettiği ve ağızlarının suyu akarak seyrettiği televoleler...

Onların malları da evlatları da seni imrendirmesin. İş sadece şudur: Allah onlara şu iğreti hayatta azap etmeyi ve canlarının küfre sapmış bir halde çıkmasını istiyor. TEVBE SURESİ 55.

Neleri ile ünlü olduklarını pek anlayamadığımız şarkıcıların, mankenlerin, ve diğer medyatik kişiliklerin özel yaşamları kimleri ve neden ilgilendirir bilmem ki ?

Ya ‘’gelinim olur musun ?’’ ve benzeri programlar ? Ağresif ve hırçın karakterlerin bir araya gelerek atışmalarını izlemek, insana ne verebilir ki ? Ve o kişileri taraf yada karşı taraf bilerek halktan kişilerin olaya katılımlarına ne demeli ? Bir arkadaşının hatırını sormak için, kontör gider endişesi ile telefon açmayan insanlar.... O programları arayarak saatlerce konuşabilirler. Yada tuttuğu taraf için oy kullanırlar... Ne ilginç değil mi ?

Avrupa ve Amerika'dan kopyalanan bu programlar, insanlara afyon gibi gelmekte ve hayatın zorluklarını umursamamalarını sağlamaktadır.

Ne yazık ki Türkiye'mizde ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünen insanlar, bu programlarla yatıp bu programlarla kalkmaklardadır... Peki neden ?

Cevabı basit ; insanlar hizipleşmeyi, tartışmayı ve boş lafı sevmektedirler….bu onları bu yalancı dünya hayatında mutlu etmektedir...

İnsanlardan öylesi vardır ki, onun dünya hayatına ilişkin sözü senin hoşuna gider ve o, kalbindekine Allah'ı tanık tutar. Oysaki o, düşmanların en yamanıdır. BAKARA SURESİ 204.

Peki ya ahiret hayatı ?

Orada ne bir boş söz duyarlar ne de bir yalan. NEBE’ SURESİ 35.

Yüksek bir bahçededir; Hiçbir boş söz işitmez orada, ĞAŞİYE SURESİ 10-11

İman edip hayra ve barışa yönelik iyi işler yapanlar ise rablerinin izniyle altlarından ırmaklar akan cennetlere sokulmuşlardır. Sürekli kalıcıdırlar orada. Birbirlerine esenlik dilemeleri, "selam" şeklindedir. İBRAHİM SURESİ 23.

Orada asla boş söz, boş konuşma, tartışma yada hizipleşme olmaz.
Yalan ise asla.... Çünkü rabbimiz gizlinin gizlisini bilir....

Cenab-ı Hak bizleri boş ve yalan sözden uzak tutsun....
 
Üst Alt