Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Böyle Yapmayın

abrec

New member
arkadaşlar bir konu üzerine tartışırken bazı arkadaşlar bir ayet getirip yazıp onun üzerinden kendi yorumlarını haklı çıkarmaya çalışıyorlar böyle bir şey yok.
o zaman mesela

NİSÂ SÛRESİ
(43) Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

deriz içkinin haramı helalinide tartışırız.
biliyorum bundan sonra gelen bir ayetle içki haram kılındı ama işte böyle tek ayetle kafamıza göre yorumlarla büyük meselelerde fetva vermeyelim.

gerçi çoğunuzun bilgisi benden fazladır ama genede dikkat edin bence derim.

saygılar

abrec

New member
kimse takılmamış buraya bari ben yazı yazayımda aktif kalsın

Mücahid

New member
arkadaşlar bir konu üzerine tartışırken bazı arkadaşlar bir ayet getirip yazıp onun üzerinden kendi yorumlarını haklı çıkarmaya çalışıyorlar böyle bir şey yok.
o zaman mesela

NİSÂ SÛRESİ
(43) Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

deriz içkinin haramı helalinide tartışırız.
biliyorum bundan sonra gelen bir ayetle içki haram kılındı ama işte böyle tek ayetle kafamıza göre yorumlarla büyük meselelerde fetva vermeyelim.

gerçi çoğunuzun bilgisi benden fazladır ama genede dikkat edin bence derim.

saygılar

Kardeş açtığın konu hakikaten senin yaklaşımınla bakarsak önemli ve dikkat çekilmesi gereken bir konu.Yalnız foruma konu asan arkadaşlarda zannımca hiç kimse (KAFASINA)!!! göre ayet yorumlayıp,hatta tartışacak kadar büyük bir sorumluluk altına girmeyecek kadar bilinçlidir.Mutlaka tefsirlerden faydalanılıyordur,zannımca.Bahsettiğiniz gibi bir ayetin içinden cımbızla işine gelen yeri alıp,bunun üzerine nefsi haklılık inşa edeni Allah kahreder.Sizden Allah razı olsun bazı art niyetli kişiler bu ayetin sadece namaza yaklaşmayın kısmını alıyor ve namazın farz olmadığından falan bahsediyor.Ama o zihniyetteki güruhun kim olduğunu zaten bilen biliyor.Forumda yoktur bu şekilde hareket edecek bir kardeşimiz.Varsada zaten cevabını alır mutlaka.Sağlıcakla

abrec

New member
valla bu 4 eş konusunda oldu bunlar ayrıca yahudi ve hiristiyanların cennetlik olması konusundada ondan yazdım bunu

--omer--

New member
teşekkürler

teşekkürler

Allah razı olsun kardeşim güzel bir konuya dikkat çekmişsin..
Selametle..

ebedi

New member
Allah Razi Olsun Can Kardeşim

Serhan Eðeryýlmaz

New member
ayet üzerine kendi reyine yorum yapan varsa o şaşırmıştır zaten,bu yanlış ayetin doğru yorumunu şurdan anlayın Elinizi vicdanınıza koyun,o size doğruyu söyler

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Portal bölümünden adıma tıklayarak,bütün mesajlarımı yazdığım konu'ya zan konuşmamak için bu yazıyı yazdım,içim bu yüzden çok rahat.Güncel mevzular olsun,dini mevzular olsun kendimi çok yorum yaparken gördüm,Allah beni affetsin,benim ne haddime Kuran-ı Kerim ayeti ve Resulullah'ın hadis-i şerifini belirtmeden söz söylemem böyle bir iş yaparsam sapıtmış olurum,kardeşlerim ben zan konuşmadan önce ilim öğrenmek istiyorum,zira Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' bir diğer hadis-i şerifinde Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan sözün en yalan olanıdır.'' zancı olmak yalancı olmaktır,ben böyle olmaktan korkuyorum,bugüne kadar yazmış olduğum yazılarımda doğru kısımda vardır yanlış kısımda siz onları atın bir kenara . Allah Teala Hazretleri insanoğluna Ayetler ve Resuller göndermiştir.Allah insanların uymaları gereken bilgileri insanlara vermiştir.İnsan kendi nefsince konuşamaz,konuşursa baş kaldırmış olur.Yazılarımda sizlere herhangi bir yanlış harekette bulunduysam beni affedin.Bir konu ile ilgili konuşulması lazım geliyorsa bu konuda tek söz sahibi nefisler değil Allah'ın ayetleri ve Resulullunun uygulamaları (sünnetleri) olmalıdır,gerisi yalan.Yazı yazdığım her konunun arkasına bu yazımı da yazacağım nasip olursa.Demek istediğim şu,konuştum konuştum konuştum ama ne konuştum ? artık konulara katılımımda ben değil önce Allah Teala Hazretleri ve sonrasında Resulu söz sahibi olacak kendimden bir şey eklemeyeceğim.Allah'ım nasip ederse

Üst Alt