Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir soru

mehmetb

New member
" Besinlerin pişirilerek yenmesi azı dişlerinin zamanla gücünü yitirmesine ve çenenin küçülmesine neden oldu. Modern insana da evrim sürecinde diş eğriliği ve ortodontik problemler miras kaldı. Kaynak: İngiliz NewScientist dergisi.

Anti-Evrimcilerin iddiasını yazamıyorum, çünkü herhangi bir iddiaya rastlayamadım.

Şimdi sorularımız şunlardır efendim:

1 - 20 yaş dişlerinin işlevi nedir ?
2 - 20 yaş dişlerinin olması veya olmaması ne tür farklar yaratır. ?
3 - Bu dişler çıktıktan sonra ekstra bir işlev kazandırır mı, yoksa sorunamı yol açar?

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
soruna bir cevap
kendi kendine sor
aynaya bak ve deki hey sen kimsin
kendi kendine mi oluştun
ben şöyle bi dünyaya gideyim biraz gezeyim de geleyim mi dedin de dünyaya geldin
SENİN SAHİBİN SENİ YOKTAN YARATTI VE MÜKEMMEL EĞER O DİŞİ ORAYA KOYDUYSA MUTLAKA BİR SEBEBİ VARDIR
EĞER BU SEBEBİ İNSANLAR HALA BULAMADIYSA BU ONUN SEBEPSİZ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZKİBİR GÖZÜN,KULAĞIN,BURUNUN HESABINI NASIL VERECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNDÜNMÜ YETERİNCE ŞÜKREDİYOMUYUZ VERİLEN LERE

İNSAN BİZE MİSALLE LE GELDİ DEDİKİ
BU ÇÜRÜMÜŞ KEMİKLERİ TEKRAR KİM DİRİLTECEKMİŞ
DEKİ SENİ YOKTAN VAREDEN DİRİLTECEK
OONUN İÇİN ÇOK KOLAYDIR

KENDİNİZE YAZIK ETMEYİN ŞU YALAN DÜNYADAN RAZI OLMAYIN VE ÖLMEDEN EVVEL ONA YÖNELİN

YUNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatme'ennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki; onlar, Bize ULAŞMAYI,ERMEYİ (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.

YUNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).

Düzenleyen: Admin
Lütfen Mesaj Boyutunu Asiri Büyük Yazmayiniz

mehmetb

New member
Lütfen büyük harf kullanmayın, kirlilik yaratıyorsunuz, böyle yaparak da istediğiniz sonuçlara varamazsınız. Cevapların bilimsel olmasıın bekliyorum. Verdikleriniz cevap bile değil.

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
gerçek şu ki insan pek zalimdir,pek nankördür.

gerçek şu ki insan pek zalimdir,pek nankördür.

peki
ben bu yazıları yazarken atmosferin üstabakalarında meteor bombardımanı olduğunu biliyormusun
yılda ortalama 50bin meteorun dünyaya doğru gelmekte ve dünyaya ulaşamadan atmosferde oluşan sürtünmenin etkisiyle erimekte ve bu sayade dünya koruma altında tutulmakta olduğunu biliyormusun
acaba o atmosferi oraya kim koydu
bir araba büyüklüğünde ki meteor taşının istanbul kadar yeri yok edebileceğini düşün dünmü hiç
güneş sistemin incelediğimizde inanılmaz bir dengeyle karşılaşırız
güneş sahip olduğu çekim gücüyle gezegenleri kendisine çekmekte gezegenlerde dönüş hızları sebebiyle merkez kaç sistemi nedeniyle bu çekime karşı koymakta
eğer bu hızlar çok az bir yavaşlamaya uğrarsa güneş gezegenleri kendisine çeker ve her yer yanar
hızlanırsa biraz daha uzaklaşır ve busefer de her yer donar
bu hızı milyonlarca yıldır aynı hızda tutan kim
eğer atmosfer biraz daha kalın olsa dünyanın düzeni bozulur biraz incelse güneşten gelen ışınlar herşeyi yok ederdi
o atmosferi hesaplayıp oraya kim koydu
sen okadar özel bir mahluksunki
sıradan bir parmak izinin bile senden önce yaratılan veya sonra yaratılcak hiç bir insanın kiyle aynı olmadığını seni böyle özel yaratanın varlığını hiç düşündünmü
(gözünde öyle)
sevgili kardeşim
Senin ve herşeyin sahibi olan Allah seni çok seviyor
ona ulaşmayı dile kalben bunu dilersen göreceksinki o seni kendisine ulaştıracaktır

mehmetb

New member
Hala bir cevap bekliyorum, ve üstteki kişinin de cezalandırılmasını umuyorum...

Arkada

New member
@Mehmetb

"1 - 20 yaş dişlerinin işlevi nedir ?
2 - 20 yaş dişlerinin olması veya olmaması ne tür farklar yaratır. ?
3 - Bu dişler çıktıktan sonra ekstra bir işlev kazandırır mı, yoksa sorunamı yol açar?"

Bildigim kadariyla cevaplamaya calisayim.

bu konu bir defa evrim yada antievrimin konusu olamaz! Zira 20 yas disi fiziksel bir rahatsizliktir ve tepkisel bir olusumdur. Yani:

1. 20 yas disi her insanda görülmez. Bu tamamen bünyeye bakar. Dis etlerinin yapisi, dis sinirlerinin hassasiyeti gibi fiziksel etkenler bunda baskindir.

2.20 yas disi eski caglarda yoktu cünkü eskiden sanayi toplumu henüz olusmadigi icin insanlar genelde sert besin maddeleri tüketiyorlardi. Simdi ise "genelde" yumusak besin maddelerinin agirlikli olarak tüketimi gencteki cene gelisimini olumsuz etkileyebiliyor.

yani 20 yas disi rahatsizligi modern cag rahatsizligidir ve dogrudan yeme icme aliskanligi ile alakalidir ve evrim ile alakasi dahi olamaz zira genetik ve nesilden nesile aktarilan bir degisim degildir.Mesela 20 yas disi cikan bir babanin oglunda ayni olay olmayabiliyor yada tam tersi olabiliyor. Dolayisiyla biz hangi aktarmadan bahsedebiliriz ki!

Her sey bir tarafa:

diyelim ki 20 yas disi evrimle alakali bir olay. Bunu dogru farzetsek bile bu evrime degil bir delil tam tersi olur. Cünkü evrim tekamülü esas alir. Az önce de dedigimiz gibi 300 400 yil önceleri 20 yas dis rahatsizligi pek görülmüyordu. Bu durumda ortada bir tekamül degil bozulma vardir ki bu zaten evrimcilerin mantigina kökünden ziddir.

Öte yandan bu olusum genetik degil mekanik ve bireysel bir olusumdur. Evrime konu olmasi icin ise genel ve aktarimli bir mutasyon olmasi icab eder ki bu zaten ilmen muhaldir.

Arkada

Arkada

New member
@Mehmetb

"Hala bir cevap bekliyorum, ve üstteki kişinin de cezalandırılmasını umuyorum..."

Yukarida kisaca aciklamaya calisitim. Ve yukaridaki "sahis" icin ise hala moderatorlarin ne diye beklediklerini de bilen varsa lütfen söylesin! Acaba diyorum bu sahis Said Nursi düsmani bir provakatör mü? Böyle seylere az rastlanmadi! Takma sakal ile kafir devlet diye bagiran adamlar gördük biz.

Arkada

isimsiz

New member
@phpcooker

seviyeyi koruyarak yazılarınızı yazmanızı özellikle istiyoruz.hoşumuza gitmeyen yazılarınız silinmiştir.

mehmetb

New member
"1. 20 yas disi her insanda görülmez. Bu tamamen bünyeye bakar. Dis etlerinin yapisi, dis sinirlerinin hassasiyeti gibi fiziksel etkenler bunda baskindir."

Hayır, bu genetiktir, bu, herhangi bir hastalık (mesela grip) gibi fiziksel etmenlerle ilgili değildir

"2.20 yas disi eski caglarda yoktu cünkü eskiden sanayi toplumu henüz olusmadigi icin insanlar genelde sert besin maddeleri tüketiyorlardi. Simdi ise "genelde" yumusak besin maddelerinin agirlikli olarak tüketimi gencteki cene gelisimini olumsuz etkileyebiliyor."

Tamamen yanlış, dediğim gibi bu genetiktir, eskiden de çıkardı 20 yaş dişleri, şimdi de çıkar... Sert besinler nedeniyle olması tamamen saçma, çünkü, dış etkenlerden dolayı beliren farklılıklar (mesela güneşte yanmamız) bu etkeni azaltmaya yönelik olur, fakat 20 yaş dişleri, kesinlikle besin öğütmesinde bir artma yaratmaz, çünkü çoğu zaman ağızın yapısından dolayıo besinler oraya gitmez, ve de giden besinler genellikle ordaki dişlerin asimetrik yapılarından dolayı birikme yapıp düş çürümelerine yol açar.

"yani 20 yas disi rahatsizligi modern cag rahatsizligidir ve dogrudan yeme icme aliskanligi ile alakalidir ve evrim ile alakasi dahi olamaz zira genetik ve nesilden nesile aktarilan bir degisim degildir.Mesela 20 yas disi cikan bir babanin oglunda ayni olay olmayabiliyor yada tam tersi olabiliyor. Dolayisiyla biz hangi aktarmadan bahsedebiliriz ki!"

Çok komik çok gülüç... Bunları ahrun yahya dan mı aldınız... Az sonra size gerçek bilimi göstereceğim, bu paragrafa cevap yazılamaz bile...

En son da yalan yanlış beyanlarına devam etmişsin, bu problem yüzlerce binlerce yıl önce de vardı... SAdece insanların sağlık ve estetik kaygıları ön planda olmadığı için literatüre geçmemiştir. Ayrıca, evrim hakkında bilmeden yorum yapmayın, ben size 20 yaş dişlerini problemini alttaki linkle açıklayayım biraz da olsa...

http://www.ntvmsnbc.com/news/310577.asp#BODY

( bu sadece ufak bir örnek,isterseniz devamı gelir)

Arkada

New member
@Mehmetb

„Hayır, bu genetiktir, bu, herhangi bir hastalık (mesela grip) gibi fiziksel etmenlerle ilgili değildir“

Bu tamamen apacik bir yanlis hemde yoruma izin vermeyecek kadar acik. Zira:

Bu iddiayi neye dayanarak hangi bilimsel kaynaga göre yapiyorsun ki? Bu dislerin olusum sebepleri genelde sunlardir:

1-Yiyeceklerin sürekli eskiye oranla yumusamasi. CÜNKÜ bu durumda dislere yapilan baski azalir. Bu gelisme ile 20lik disler diger dislere nazaran daha az kullanima tabi olur. Az kullanilan dolayisiyla az basinca ugrayan disler elbetteki gelisimini tamamlayamaz ve ya cok ufak kalarak etten disari cikamaz yada yarim cikar ve egrilir. Buda diger dislere yada dis etlerine baski yaparak agrilara sebep olur. Bu bu kadar basittir ve hangi gezegene gitsen degismez. :)

2-Her disin görevi aldigimiz gidalari kücültek ve ezmektir. Bazi insanlar cigneme islevini yerine geitirken farkli cigneme yöntemleri gelistirirler. Kimisi daha cok sert yiyecekler yer (köylerde ekseriyetle meyve sebzbe tüketenler gibi) Kimisi yerken arka disleri nispeten az kullanir. Kimiside daha cok agzin sag yada sol yanini kullanir. Cigeneme farkliklari, isirma farkliklari, dis etlerinin gücü ve besinin farki gibi fiziksel etmenler bu problemin ana kaynagidir. Bu tarz farkliliklar da dislerde problemlere yol acabilir.

Olay budur. Fazla yorum yapmaya bile gerek yok.

„Tamamen yanlış, dediğim gibi bu genetiktir, eskiden de çıkardı 20 yaş dişleri, şimdi de çıkar... „

Emredersin abim. :) Eger dis doktorum burada olsaydi seni kesin mahkemeye verirdi.:) (yukariya bak)

„fakat 20 yaş dişleri, kesinlikle besin öğütmesinde bir artma yaratmaz, „

Besin ögütmesinde artma yaptigini kim söyledi? (Yukarida yeterince acikladim)

„Çok komik çok gülüç...“

20 yas disi cikan birisinin oglu bu sorunu yasamayabilir demistim. Bu da evrimdeki aktarima aykiridir demistim. Bumu gülünc? Bu gülünc ise ben gercekten gülüncüm cünkü ben 20lik yas sorununu yasadim ama Babam yasamadi. :) Mehmetcigim NTVden okudugun birtek yaziyi bilimsel gercek diye hemen dogma gibi kabul edersen olacagi da bu olur zaten. (özür dileyerek)

„Bunları ahrun yahya dan mı aldınız... „

Ben Harun Yahyayi kaynak olarak kullanmiyorum. Zaten söyledigim seyleri günes gibi ortada oldugu icin buna gerek de yok.

„bu problem yüzlerce binlerce yıl önce de vardı... SAdece insanların sağlık ve estetik kaygıları ön planda olmadığı için literatüre geçmemiştir.“

Yüzlerce yil öncede belki vardi ama bugünkü kadar cok görülemezdi.(yiyecek aliskanligi v.s.) Hatta bugün bile ülkeden ülkeye bu oranlar degisiklik gösterebilr.

Soru: Literatüre gecmeyen bir seyin olup olmadigini nasil iddia edebiliriz?

saygilar

Arkada

mehmetb

New member
"1-Yiyeceklerin sürekli eskiye oranla yumusamasi. CÜNKÜ bu durumda dislere yapilan baski azalir. Bu gelisme ile 20lik disler diger dislere nazaran daha az kullanima tabi olur. Az kullanilan dolayisiyla az basinca ugrayan disler elbetteki gelisimini tamamlayamaz ve ya cok ufak kalarak etten disari cikamaz yada yarim cikar ve egrilir. Buda diger dislere yada dis etlerine baski yaparak agrilara sebep olur. Bu bu kadar basittir ve hangi gezegene gitsen degismez. "

Ben de sana zaten bunu anlatmaya çalışıyorum :), insanların atalarından yüzbinlerce yıl boyunca kullnılmış olan bu dişler, yumuşama sayesinde kullnılmaz olmuştur, bu da EVRİM dir. Bana evrimle cevap vermiş oldun.

2. maddede de sorun yok, zaten verdiğim linkte bunlar anlatılıyor :) Bunlar 20 yaş dişinin çıkmasının genetik olmamasını nasıl sağlar? Onu söylersen...

Ayrıca sen bana bikaç yüzyıl önce bu sorunun olmadığını mı savunuyorsun? Bu mu iddianız? Doğğru değilse, 20 yaş dişleri eskiden de (sanayi devriminden önce) çıkıyorsa, yenilgiyi kabul edecek misiniz? İstediğiniz kadar diş doktoruna sorun... Buyrun...

"Besin ögütmesinde artma yaptigini kim söyledi? (Yukarida yeterince acikladim)"

E sorun da burda başlıyor ya... Peki neden onlar orda? :)

"20 yas disi cikan birisinin oglu bu sorunu yasamayabilir demistim. Bu da evrimdeki aktarima aykiridir demistim. Bumu gülünc? Bu gülünc ise ben gercekten gülüncüm cünkü ben 20lik yas sorununu yasadim ama Babam yasamadi. Mehmetcigim NTVden okudugun birtek yaziyi bilimsel gercek diye hemen dogma gibi kabul edersen olacagi da bu olur zaten. (özür dileyerek)"

Hayır... Bu gülünç "yani 20 yas disi rahatsizligi modern cag rahatsizligidir", ayrıca kaynak ntv değil, nature dergisidir.

"Yüzlerce yil öncede belki vardi ama bugünkü kadar cok görülemezdi.(yiyecek aliskanligi v.s.) Hatta bugün bile ülkeden ülkeye bu oranlar degisiklik gösterebilr."

Yüzyıllar önce de vardı, birkaç bin yıl önce de vardı (insanların yeme alışkanlığının değişmesiyle yani ateşin bulunmasıyla), ama sen modern çağ hastalığıdır demişsin, ayrıca, bunun rastlanılmamış olmasını "geçmemiştir" diyerek bir tahminde bulundum. Ki çok olası bir tahmin çünkü dişçiler de pek yoktu :)

Arkada

New member
@Mehmetb

"Az kullanilan dolayisiyla az basinca ugrayan disler elbetteki gelisimini tamamlayamaz ve ya cok ufak kalarak etten disari cikamaz yada yarim cikar ve egrilir. Buda diger dislere yada dis etlerine baski yaparak agrilara sebep olur. Bu bu kadar basittir ve hangi gezegene gitsen degismez. "

Ben de sana zaten bunu anlatmaya çalışıyorum"

Hayir bunu anlatmaya falan calismiyorsun. Aynen su cümleyi kullanmistin:

"Hayır, bu genetiktir, bu, herhangi bir hastalık (mesela grip) gibi fiziksel etmenlerle ilgili değildir"

Sen acik sekilde bunun genetik oldugunu fiziksel etmenlerle alakali olmadigini söyledin bense fiziksel etmenlerle ilgisini ispatladim. Ve sen simdi ben de onu anlatmaya calisiyorum falan diyorsun! :) Sen 20lik disi genetik yaparsan ben seni artik nasil ciddiye alayim Mehmetcim. :)

"insanların atalarından yüzbinlerce yıl boyunca kullnılmış olan bu dişler"

Tam bir sacmalik. Neden bahsettigini bile bilmiyorsun. Zira 20lik disler farkli cins disler degildir ki sen onu atalardan kalma dis falan diyebiliyorsun!

20lik dis bölgeden bölgeye kisiden kisiye farklilik arzeden bir distir. 20lik dis aslina organizmanin ihtiyaci olan bir distir ama beslenmede dogalligi bozan insanlar diger organlari oldugu gibi dislere de zarar veriyorlar. Olay budur! Ne evrimi ne atalari!
bu olay gayet normal olan dislerin gelismemesi ve anormal olmasidir. Ayni basketbol oynayan cocugun boyunun daha cok uzamasi yada uzamamasi gibi. Basit bir olusumu hangi mantiga dayanarak evrime delil yaparsin. Böyle giderse seni mahkemeye verebilirim.

"Bana evrimle cevap vermiş oldun."

Ben 20 yasina kadar olan olaylardan, bölgesel farkliliklardan ve bünyeden bahsettim. Yazimda evrimden bahsetmek bir yana evrimin E sini bile cagristiracak bir sey söylemedim. Yani E dese birisi "Evrim" akliniza geliyor. Dislerdeki gelisim tipki kaslardaki gelisime benzer. Kaslari calistirirsa kaslar büyür. Dislerde de böyledir. Bir insan hic disini kullanmasa, yemek yemese (farzedelim ki acliktan ölme yok!) tüm disleri 20lik dis gibi olur. Allah askina söyle :) BUNUN EVRIMLE NE ILGISI VAR! (tebrik ederim Mehmetcigim beni cildirtmayi basardin, brawo herkes basaramaz )

"2. maddede de sorun yok, zaten verdiğim linkte bunlar anlatılıyor"

Anlatiliyorsa nicin hala evrim falan diyorsun!

"Bunlar 20 yaş dişinin çıkmasının genetik olmamasını nasıl sağlar? Onu söylersen..."

Yukariya bak.

"Ayrıca sen bana bikaç yüzyıl önce bu sorunun olmadığını mı savunuyorsun? Bu mu iddianız? Doğğru değilse, 20 yaş dişleri eskiden de (sanayi devriminden önce) çıkıyorsa, yenilgiyi kabul edecek misiniz? İstediğiniz kadar diş doktoruna sorun... Buyrun"

Gerci yukaridaki yazdigim seyler fazla bile ama yinede tekrarlayayim:

ben yoktu diye iddiada bulunmadim. Hatta bu sorun muhtemelen daha az vardi dedim. Bunu derken dogal beslenen bölgelerde bu sorunun az görülmesini örnek gösterdim. Mehmetcigim neredeyse saclarinin uzmamasini dahi evrime örnek göstereceksin.

"Besin ögütmesinde artma yaptigini kim söyledi? (Yukarida yeterince acikladim)"

E sorun da burda başlıyor ya... Peki neden onlar orda? "

Kardesim sorun dislerde degil, o disleri abur cubur yiyerek körelten biz "insanlar" da anlatabiliyormuyum? Dis saglam biz beslenmesini bilmiyoruz. Bu konuda onlarca belgesel yapildi. Artik hazir gidalar sagliksiz yiyecekler hamurlu gidalar tüketiliyor. Bu da dis sagligini olumsuz etkiliyor. Olay budur.

"ayrıca kaynak ntv değil, nature dergisidir."

natur dergisindeki YORUM yazilarini düsünüp degerlendirmek yerine sirf "natur" diye oldugu gibi kabullenmen bana pek saglikli gelmedi. Natur dergisini okurken "yorum" ile "bilgiyi" ayir etmeni ögütlerim. Natur dergisi gibi dergilerdeki yorum hatalarini benim kücük yegenim bile görüyor artik!

"Ki çok olası bir tahmin çünkü dişçiler de pek yoktu "

Discilik tarihi taaa Misir medeniyetine dayanmaktadir. Hatta bazilari ondan öncesine de dayandirir. Ilk yazili dis hekimligi tarihi ise MÖ 400 yillar civarinda yasamis Hipokrat ile baslar. Bu dönemde bircok rahatsizlik tedavi ediliyordu. Yani dis ile ilgili tüm gözlemlerini yazan Hipokrat nedense 20lik dis sorununu atlamis! :) (Mehmetcigim gülücüklerime alinmiyorsun umarim)

Arkada

mehmetb

New member
"Hayir bunu anlatmaya falan calismiyorsun. Aynen su cümleyi kullanmistin:

"Hayır, bu genetiktir, bu, herhangi bir hastalık (mesela grip) gibi fiziksel etmenlerle ilgili değildir""

Evet bunu anlatmaya çalışıyordum, cümle pek güzel olmamış, kabul ediyorum, demek istediğim, insanın 20 yaş dişi çıkacak ise bu genlerle önceden belirlidir. Senin anlattığın fiziksel süreç, sanayi devriminden beri değil, ateşin bulunmasından beri ortaya çıkan bir sonuçtur, bu da zamanla insanların genlerine etki etme (mutasyonla değil) sürecindeydi, fakat bu süreç tamamlanamamış gibi görünüyor çünkü bu etken artık seçici değil, belki uzun zaman boyunca şimdiki diş yapımızı koruyacağız. Yani bir insannın hayatı boyunca yaşadığı fiziksel etmenler bu dişin çıkıp çıkmayacağını sadece çok çok küçük bir oranda etkileyebilir.

Al sana diş doktorları tarafından hazırlanmış bir internet sitesinden alıntılar...

"Gömülü 20.yaş dişlerinin problem olmasının nedeni ; genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması ve gittikçe çenelerimizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe 20.yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamayan 20.yaş dişleri öndeki dişi ittirerek baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olmaktadır. Ayrıca çok geride olmaları ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmamaları nedeniyle kolayca iltihaplanabilmektedirler."

"Tam bir sacmalik. Neden bahsettigini bile bilmiyorsun. Zira 20lik disler farkli cins disler degildir ki sen onu atalardan kalma dis falan diyebiliyorsun!"

Ben farklı cins mi dedim?3. azı dişleridir... Nerde dedim? Bizim vücudumuzun her parçası atadan kalmadır, her türlü eksiği de...

"Ben 20 yasina kadar olan olaylardan, bölgesel farkliliklardan ve bünyeden bahsettim. Yazimda evrimden bahsetmek bir yana evrimin E sini bile cagristiracak bir sey söylemedim. Yani E dese birisi "Evrim" akliniza geliyor. Dislerdeki gelisim tipki kaslardaki gelisime benzer. Kaslari calistirirsa kaslar büyür. Dislerde de böyledir. Bir insan hic disini kullanmasa, yemek yemese (farzedelim ki acliktan ölme yok!) tüm disleri 20lik dis gibi olur. Allah askina söyle BUNUN EVRIMLE NE ILGISI VAR! (tebrik ederim Mehmetcigim beni cildirtmayi basardin, brawo herkes basaramaz "

Bu evrimin ta kendisi... Evrim de aynen böyle işler, senin sandığın gibi bir canlının ömrü içinde genetik yapısı değişmez!!! Bunu iyi anla önce... Kullanmazsan körelir... Bu da evrimin enönemli parçalraından ve göstergelerindendir, maden mükemmel bir dizayn var, neden bu değişimler gözleniyor? Cevap?

"Kardesim sorun dislerde degil, o disleri abur cubur yiyerek körelten biz "insanlar" da anlatabiliyormuyum? Dis saglam biz beslenmesini bilmiyoruz. Bu konuda onlarca belgesel yapildi. Artik hazir gidalar sagliksiz yiyecekler hamurlu gidalar tüketiliyor. Bu da dis sagligini olumsuz etkiliyor. Olay budur."

Abur cuburla ilgisi yok, ateşin bulunmasıyla ilgisi var, o dişler öğütme dişidir... Çiğ etleri öğütürken işe yarıyorlardı... Abur cuburu zor mu öğütüyorsun? Hem abur cuburu kaç yıldır tüketiyor insanlar? Sorabilir miyim?

"natur dergisindeki YORUM yazilarini düsünüp degerlendirmek yerine sirf "natur" diye oldugu gibi kabullenmen bana pek saglikli gelmedi. Natur dergisini okurken "yorum" ile "bilgiyi" ayir etmeni ögütlerim. Natur dergisi gibi dergilerdeki yorum hatalarini benim kücük yegenim bile görüyor artik!"

Tabii ki mantığını da sorguluyorum, eğer sorgulamasaydım, toplumda yaygın olan bu inancı nasıl aşabilirdim? Ayrıca bütün dünyada saygınlığı çok açık olan bir dergidir NATURE dergisi... MAdem bu kadar şüphecisiniz 1400 yıl önce olanlardan nasıl bu kadar emin oluyorsunuz? Çok ilginç... Nature'a inanma, Adnan HOca ya inan... Aman ne güzel....

"Discilik tarihi taaa Misir medeniyetine dayanmaktadir. Hatta bazilari ondan öncesine de dayandirir. Ilk yazili dis hekimligi tarihi ise MÖ 400 yillar civarinda yasamis Hipokrat ile baslar. Bu dönemde bircok rahatsizlik tedavi ediliyordu. Yani dis ile ilgili tüm gözlemlerini yazan Hipokrat nedense 20lik dis sorununu atlamis! (Mehmetcigim gülücüklerime alinmiyorsun umarim)"

Bunu tam oalrak bilmesem de tahmin ediyordum, ama şimdi bile afrikada birkaç bin hastaya 1 doktor düşüyor... Düşün... O zamanların sefaleti içinde, halk açken bir de dişçiyle mi uğraşacaklardı? Sonradan keşfedilen hastalık yokmuydu? Biraz beklersen ben de 20 yaş dişlerinin tarihini araştıracağım...

Üst Alt