Bir Köy,İki kız ve Dört Bohça

bin_sultan

New member
Bir Köy,İki kız ve Dört Bohça

Seni yazacağım demiştim Demir amca..
Sözümde duruyorum,kızma sakın..
1977 yıllarında bir köy Anadolu da,50 haneli,ortalarda bir ev var..
eve girdiğinizde müsaafirlerin alındığı büyükçe ve şark usulü döşenmiş bir odanın ardıç direklerle kapanmış tavanınna yakın sağ tarafında eski usul Dirsek tipi uzunca L lerin üzerine konulmuş dört bohça göze çarpıyordu..
Çiniğnesi ile Hasse üzerine işlenmiş Karanfiller ve Güller vardı Bohçaların dışında,içi ise yıllarca Kızların işlediği elemeği göz nuru çeyizlikler ve genellikle Duvara çakılacak hafif eşyalar ile kabarıktı..
Oldukça Ataerkil bir aileye aitti ev,evin erkek evladları Avrupaya kapağı attılar,evin esas sahibesi ise büyük kızı Salihliye gelin ettikten sonra vefat etti..
Bohçanın ikisi sessiz sedasız oradan ayrılmıştı,geriye kalan iksi ise biraz daha mahzun ve mükedder duruyordu şimdi..
Yıl 2007 Ağustosun 26 sı,yolum tekrar bu eve düştü,nasip bu ya,içecek çayımız varmış..Demir amca aynı evin aynı odasında ağırlıyor müsafirleri,kulakları duymaz olmuş yaklaşıp bağırmadan anlamıyor deneni..yaşı 90 a merdiven dayamış ama benim gözüm tavana yakın L elere bakıyor,o simsiyah renkli L lere..
üstünde ki iki Bohça hala duruyor,anlıyorum ki Bacım duruyor..
Demir amcanın, Bana kim bakacak, korkusuyla gelenlere,istemiyor deyip geri çevirdiğini öğrenince,insanın ne kadar bencil olabileceğini ve bunun için bir genç kızın hayatıyla bile oynayabileceğini anlamakta zorlandım..
 
Üst