Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hikaye:)

gelincik tarlasý

New member
Katılım
2 Ocak 2007
Mesajlar
284
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
43
YAVUZ SELİM
"Yavuz, Mısır'a girdiği zaman halk Yavuz'un ihtişamını seyretmek için pencerelere koştu ve caddeleri doldurdu. Yavuz ise, en önde değil, mütavazi askerlerinin ortasında yürüyordu. Kavuğu ve elbisesinin de etrafındakilerden bir farkı yoktu. Mısır dönüşü Şam'da Cuma hutbesinde kendisinden bahsedilirken "Mekke'nin ve Medine'nin hakimi" (hakimü'l-harameyni) denince;

"Yok yok, belki hizmetçisi" (hadimü'l-harameyni) diye ağlayan kanlı gözlerle cevap verdi.

İstanbul'a dönüşte gündüz Üsküdar'a vasıl oldular. İstanbul halkının, kendisinE büyük tezahürat yapacağını haber aldığında arkadaşı Hasan Can'a:

"Hava kararsın, herkes evine dönsün, sokaklar boşalsın, ben ondan sonra İstanbul'a gireyim. Fanilerin alkışları, zafer takları ve iltifatları bizi mağlup edip yere sermesin!..." dedi.

Yavuz'un lalası olan Hasan Can, Yavuz'un vefatını şu şekilde anlatır:

"Sırtında şîrpençe adı verilen bir çıban çıkmıştı. Çıban kısa zamanda büyüdü, bir delik haline geldi. Yaranın içinden Yavuz'un ciğerini görüyorduk. Kendisi çok muzdaripti. Yanına yaklaştım:

"Padişahım artık Allah Teala ile beraber olmak zamanınız herhalde geldi!" dedim.

Koca sultan döndü, yüzüme hayretle baktı:

"Hasan!... Sen beni bu ana kadar kiminle zannediyordun?.. Bana bir Yasin oku!" dedi. Ve Yasin'in arasında ruhunu Rabbine teslim etti.

Dokuz senelik saltanatı boyunca kazandığı muazzam zaferler, dünyaya ait üniformalar, fanilerin iltifatları kendisini sekre sürükleyip mağlub edemedi. Daima Rabbi ile beraber olabilmek, yanlız ona kullak edebilmek ve yanlız ondan yardım istemek şuuru ile yaşadı.
 

hannane

New member
Katılım
19 Ocak 2007
Mesajlar
1,172
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Konum
kayýp þehirden
selim.png
 

muhammet

New member
Katılım
22 Şub 2007
Mesajlar
830
Tepkime puanı
14
Puanları
0
Yaş
48
ALLAH sizden razı olsun kardeşim buğün hala osmanlıyı eleştiren insanlar için bir delildir bunlar hani bir söz vardır ya belki konuyla alakasız gibi görünecek ama şamil kafkas dağının güneşidir şamili bilmeyen atasını ne bilir ben de diyorum ki yavuz sultan selimi fatih sultan mehmet ve diğer osmalı sultanlarını bilmeyen atasını ne bilir ALLAH rahmeti selameti üzerinize olsun
 

hasret

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
709
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
37
Rabbim razı olsun sizlerden...
 

seyfullah putkýran

New member
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
5,807
Tepkime puanı
205
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Ruhlar Aleminden
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
işte benim ecdadım ,işte benim sultanlarım. Allah onlardan razı olsun biz onlardan razıyız. ve belirtmeliimki padişahlar arasında en hayranlık beslediğim zat yavuz sultan selim han hz.leridir. ve şunuda belirtim efraail adlı üyenin vermiş olduğu mükemmel şiirin yanında konan resim yavuz sultan selim hana ait değildir.. yanlış hatırlamıyorsam şah ismaile aittir.
 

EMÝRA

New member
Katılım
19 Şub 2007
Mesajlar
186
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
36
yavuz sultan selim koca tih çölünü geçmeyi başarabilen hükümdar.çok büyük bir tarihi kişilik.benim ecdadımın hepsi bir başkadır zaten.zeki hoşgörülü mütevazi hepsinden önemliside kalplerine ALLAH rızasını koymuşlardır.paylaşım için sağol...
 
Üst Alt