Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Ben Allah'ı Suudi Arabistan'da bir Arap şeyhi zannediyordum."

noir

New member
Katılım
1 Ara 2007
Mesajlar
9
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Türkiye'nin ilk engelli Kur'an kursu yakında faaliyete geçecek

"Ben Allah'ı Suudi Arabistan'da bir Arap şeyhi zannediyordum." Bu sözler dinî eğitim alan bir işitme engelliye ait.
Geçtiğimiz yıl engellilere dinî eğitim konusunda pilot olarak seçilen Zeytinburnu Demirciler Sitesi Camii'ne gelen işitme engellinin 2 aylık eğitim sonrası AK Parti Milletvekili Lokman Ayva'ya ilettiği bu sözler, engellilere dinî eğitimin önemini ortaya koyuyor. Pilot uygulamanın ardından Türkiye'nin ilk engelli Kur'an kursu için düğmeye basıldı. Özellikle görme ve işitme engellilere hizmet verecek kurs için ismini açıklamak istemeyen bir hayırsever yer bağışladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Beyazay Derneği'nin birlikte yürüttüğü proje kapsamındaki ilk çalışma olan kurs, Ümraniye'de açılacak. Konusunda uzman Braille ve işitme engelliler alfabesinde eğitim verebilecek hocalar alınacak. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanan engelliler için uygun fiziksel şartlarda sağlanacak. Her engel grubunda 8'er kişi olmak üzere toplam 24 öğrenci 9 ay yatılı eğitim görecek. 4 ay ise 4 grup halinde 24'er öğrenci 1'er aylık periyotlarla eğitim alacak.
Projenin hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf eden Lokman Ayva, dinî eğitimin engelli vatandaşlar için de bir gereklilik olduğunu vurguladı. Ayva, "Dinî eğitim bir ihtiyaç. Her ne olursa olsun bu hizmetin engellilerimize verilmesi gerekir. Kur'an eğitimi milletimiz adına çok temel bir meseledir." dedi.
Özellikle işitme engellilerin kavram ve anlatım problemlerinden dolayı dinî eğitim konusunda sorunlar yaşadığını vurgulayan Ayva, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sas) döneminde işitme engellilere dinî eğitim verildiğine dikkat çekti. Ayva sözlerini şöyle sürdürdü: "Düşünün, bundan 1400 yıl önce verilen bir eğitimi biz yeni yeni sağlamaya çalışıyoruz. Geç kaldığımız bu eğitim için oldukça hızlı bir şekilde çalışmalarımızı genişletmeli ve mümkün olduğu kadar fazla engellinin talebine karşılık verebilmeliyiz."
Başkanlık bünyesinde bir özürlüler şube müdürlüğü kurulmasını öneren Lokman Ayva, "Bu şekilde engellilerin dinî eğitimi konusunda Ar-Ge ve organizasyonları takip edilebilir. 8,5 milyon engellinin dinî eğitimi için mutlaka bu şekilde bir şube müdürlüğü kurulmalı." dedi.
Din eğitimi almak için başvuruda bulunmak isteyen engelliler 0212 444 60 00 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirler.

zaman
 

mesafe

New member
Katılım
29 Eki 2008
Mesajlar
97
Tepkime puanı
91
Puanları
0
Dini eğitim her yerde herkese gerekli zaman öle bir zaman halini aldıki insanı insan yapan İslam....İslam ahlakı kadar güzel ahlak bir tarz tavır söz yada bakış var mı her şeyimiz İslam müslüman en önemlisi mümin olsun İnşallahhhh...
 
Üst Alt