Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben Afganli bir Cocugum!!

Askin_Bedeli

New member
BEN AFGANLI BIR COCUGUM!

Benim ülkemde yillardir savas var. Ben dogmadan cok önce basladi. Dogdugumda tüfek koymuslar yanima, tüfekle beraber kundakmislar beni. Böylece silahi sevecekmisim. Öldürenin nesi sevilir? Iyi savasci olup savasacak misim, tamamda neye karsi? Dedeme bakilirsa Ingilizlere karsi savasmiz, Ruslara karsi savasmisiz, sonra kendimizle savasmisiz, derken kendimizi Amerika ile savasirken bulmusuz! Yillardir o savas senin bu savas benim savasiyor musuz! O zaman savaslar sorunu cözmüyor demektir. Cözseydi sorun neyse coktan cözülürdü. Peki savaslar sorun cözmüyorsa neden hala vurusuyor, ölüp öldürüyoruz? Ben bu sirri bir türlü cözemedim. Anlasilan büyüklerim de cözemediler, cözseydiler savasa devam ederler miydi? Ben biraz da bu yüzden savasci olmak istemiyorum. Dogar dogmaz beni bos yere tüfekle kundakladilar. Asla savasci olmayacagim. Otomobil olup yarisacagim belki, belki kus olup ucacagim, belki at olup özgürce kosacagim… Bos verin gitsin! Bunlar büyük hayaller. Ben siradan bir cocuk olsam ve yasitlarimla oynasam yeter! Ama oynayamiyorum. Her yer mayin, her yer bomba. Zaten oyuncagimda yok. Benim hic oyuncagim olmadi. Bir gazeteci abla anlatmisti, baska dünyalarda yasayan cocuklarin oyuncaklari varmis. Oyuncak arabalar, ziplayan toplar, yürüyen robotlar filan. Anlatinca büyünlendik. Hayalini kura, kura kulübelerimize dönerken, yolda parilitlar sacan bir cizim bulduk. Gazeteci ablanin anlattigi robota o kadar benziyordu kim üc arkadasim ayni anda üstüne atladi. Ve maalesef param parca oldular. Meger yeni tip bir mayinmis. Biz niye mayinlerle carpiyoruz, neden bombalaniyoruz, nicin ölüyoruz, bilen var mi? Biz cocuguz, cocuk! Usame bin Laden, ya da Mola Ömer kimdir bilmeyiz, Talibanmis, El Kaide imis tanimayiz; sadece cocuguz biz!… Keske herkes cocuk olsa bizim gibi, belki savaslar biterdi. Baska dünyalarda savas yokmus. Bombalar patlamiyormus cocuklarin basinda, analari-babalari kirmizi kanlara bulanaraktan ölmüyormus. Baska dünyalar! Beni duyuyor musunuz? Artik öldürmeyin, olmaz mi: Öldürmeyin Afganli cocugu… Cünkü ben de bir Afganli cocugum! Nerede cocuklar ölse, hangi dinden, hangi dilden, hangi irktan diye sormaz yüregim, oracikta ölür. Dünyanin herhangi bir yerinde, herhangi bir insan zulüm görürse, sizim sizim sizlar icim.
CÜNKÜ INSANIM!
INSAN DEMEK,
VICDAN DEMEKTIR...

Üst Alt