Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bekir bey'e ceza veriyorum....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Saygıdeğer kardeşim Bekir,

Önce bu yazımı FORUM HAKKINDA başlığında yazmak istedim, ne hikmettir anlamadım, o başlıkta yazı
yazma yetkim yokmuş, Bu nedenle burada yazıyorum.................

1 ) Bekir kardeş,
Gördümki önce kardeş SUMİSALİNE ceza veriyorsunuz, tartışmanızı takip etmiştim...
Sumisali kardeşimiz, aorskaya'nın yazılarında bazı doğruların olduğunu yazdığında.....
Sizin aeroskaya kızgınlığınız nedeniyle, bu kardeşimize:
Aeroskaya iman et dediniz......

Bekir kardeş bu ifade çok korkunç,feci,ve felaket bir ifade idi...
Sumisali kardeş itiraz edince:
İman etmek, inanmak demektir gibi bir tevil yapmaya çalıştınız...

Bekir kardeş siz iman etmekle, inanmanın farkını bilmiyor musunuz ???
Eğer bilmiyorsanız...Sizi ayıplarım. ( Bildiğinize eminim....)
Eğer biliyorsanız ve tevile çalışıyorsanız....Sizi ayıplarım...Böyle sığ tevil olmaz....

Bekir bey kardeşim...Bu konuda tek yapmanız gereken şey:

Sözüm maksadını aştı....Özür dilerim.....Olacak iken.....

Siz Sumisaline ceza veriyorsunuz....
Ben de size ceza veriyorum Bekir bey....

(Benim cezamın bir yaptırımı yok ama olsun)........

2) Bekir bey kardeşim,

Aorskaya kardeşimizle yaptığınız sert tartışmaları bütün forum gibi ben de takip ettim...
Oldukça sert tartışmaya girdiniz... Ancak tartışmalarınızda edep dışı herhangi bir durum olmadı.....

Veeeee kızgınlığınız, öfkeniz ne kadar büyük ki....
Aoraskaya'ya 6 ceza birden....
Bekir kardeş....
Şu öfkenize ve de NEFS'inize biraz hakim olmayı düşünmez misiniz.....?????

Bekir kardeş,

Ya forum üyeleri ile tartışmalara girmeyiniz...
O zaman istediğiniz her üyeye istediğiniz kadar ceza verebilirsiniz..Kimse birşey diyemez...

Veya kişilerle tartışmaya, hele kıyasıya tartışmaya girmişseniz....
Tartışma yaptığınız kişiye ceza veremezsiniz..Ceza vermeniz hukuki de değildir...Etik de değildir....

Ama şöyle birşey yapabilirsiniz....

3) Forum kurallarına bir madde ilave edilir ...Bu madde:

Yönetici Bekir beye itiraz edilmez.Her dediği aynen tasvip ve kabul edilir....Uymayanlar ceza ve ihraç alır....

Aorkaya kardeşe verdiğiniz peşpeşe 6 ceza için....

Ben de size 1 ceza veriyorum...Bekir bey....

Şimdiiiii...Siz de, bu uyarım için bakalım bana da bir ceza verecek misiniz........??????

Saygıdeğer kardeşim Bekir,

Önce bu yazımı FORUM HAKKINDA başlığında yazmak istedim, ne hikmettir anlamadım, o başlıkta yazı
yazma yetkim yokmuş, Bu nedenle burada yazıyorum.................

1 ) Bekir kardeş,
Gördümki önce kardeş SUMİSALİNE ceza veriyorsunuz, tartışmanızı takip etmiştim...
Sumisali kardeşimiz, aorskaya'nın yazılarında bazı doğruların olduğunu yazdığında.....
Sizin aeroskaya kızgınlığınız nedeniyle, bu kardeşimize:
Aeroskaya iman et dediniz......

Bekir kardeş bu ifade çok korkunç,feci,ve felaket bir ifade idi...
Sumisali kardeş itiraz edince:
İman etmek, inanmak demektir gibi bir tevil yapmaya çalıştınız...

Bekir kardeş siz iman etmekle, inanmanın farkını bilmiyor musunuz ???
Eğer bilmiyorsanız...Sizi ayıplarım. ( Bildiğinize eminim....)
Eğer biliyorsanız ve tevile çalışıyorsanız....Sizi ayıplarım...Böyle sığ tevil olmaz....

Bekir bey kardeşim...Bu konuda tek yapmanız gereken şey:

Sözüm maksadını aştı....Özür dilerim.....Olacak iken.....

Siz Sumisaline ceza veriyorsunuz....
Ben de size ceza veriyorum Bekir bey....

(Benim cezamın bir yaptırımı yok ama olsun)........

Önyargılısınız. Neden?..
"iman" kelimesinin anlamı aşağıda ki linklerde hem TDK sözlüğünde hem Lügatte mevcuttur. Bakınız.

http://www.kevser.org/icerik/Sozlukler/KucukLugat/index.html

http://tdkterim.gov.tr/bts/

Sizin hakemliğiniz bu ise ne âlâ... Siz buna "tevil" etmek diyorsanız bravo... Ben "iman" sözü ile inanmayı kasdediyorum" dememe rağmen Bana küfredeni Siz masum addediyorsanız bu da Sizin ahlakınızın örneği olur.

2) Bekir bey kardeşim,

Aorskaya kardeşimizle yaptığınız sert tartışmaları bütün forum gibi ben de takip ettim...
Oldukça sert tartışmaya girdiniz... Ancak tartışmalarınızda edep dışı herhangi bir durum olmadı.....

Veeeee kızgınlığınız, öfkeniz ne kadar büyük ki....
Aoraskaya'ya 6 ceza birden....
Bekir kardeş....
Şu öfkenize ve de NEFS'inize biraz hakim olmayı düşünmez misiniz.....?????

Bekir kardeş,

Ya forum üyeleri ile tartışmalara girmeyiniz...
O zaman istediğiniz her üyeye istediğiniz kadar ceza verebilirsiniz..Kimse birşey diyemez...

Veya kişilerle tartışmaya, hele kıyasıya tartışmaya girmişseniz....
Tartışma yaptığınız kişiye ceza veremezsiniz..Ceza vermeniz hukuki de değildir...Etik de değildir....

Ama şöyle birşey yapabilirsiniz....

3) Forum kurallarına bir madde ilave edilir ...Bu madde:

Yönetici Bekir beye itiraz edilmez.Her dediği aynen tasvip ve kabul edilir....Uymayanlar ceza ve ihraç alır....

Aorkaya kardeşe verdiğiniz peşpeşe 6 ceza için....

Ben de size 1 ceza veriyorum...Bekir bey....

Şimdiiiii...Siz de, bu uyarım için bakalım bana da bir ceza verecek misiniz........??????

Alakasız bir yakıştırma. Burada ne o, ne bu ne de şu kişiler Forum kurallarını ve yöneticilerini dikkate alamamazlık yapamaz. Forum kuralları vardır ve bize göre muteberdir. Herkes bu kuralları "kabul ettim" diyerek forum'a girip din dersi veriyor ama ahdine ihanet edince ceza alan masum, ceza veren zalim oluyor. Bakarmısınız bu konuda kaç uyarı almış o zat. Biz aorskaya'ya ikaz ediyoruz, uyarıyoruz, büyük harflerle yazma kardeşim diyoruz, aorskaya bize dil bilgisi dersi vermeye kalkıyor ve yine yazıyor. Hem kuralı ihlal ediyor hem dönüp beni bana şikayet ediyor. Sizi de ikaz etmedim mi? İkazdan sonra bu durumu nazarı dikkate almadınız mı?

Size de ceza vermiştik CENGİZHAN, ceza merakınız varsa ki bu bir tabiat meselesidir, merak etmeyin, ihlal edin ve alın.

Sizin verdiğiniz cezaya da baş göz üstüne derim, Sizin şahsınızda öyle görünsün.

Ayrıca yöneticiler hakkında ki hukuk kurallar da belirtilmiştir, okumanızı tavsiye eder, pişkinliğinize de "pes" derim.

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
CENGİZHAN Bey, konunuz "Forum Hakkında" bölümüne taşınırken bir arıza oldu sanıyorum. Ama yazdıklarınız zaten benim cevap mesajımda ki alıntılarımda mevcuttur, yanlış anlama olmasın.

radikal

New member
Bay Cengizhan;

İslam hukuku okudum. Bu vesile ile bir çok hukuk'u inceleme fırsatımız oldu. Sizin bahsettiğiniz türden bir hukuk'a hiç rastlamadım. Amacınız, eşitlik ilkesinin korunması yönünde, yönetici de dahil edilerek gerçek bir eşitlik ise; dediğiniz gibi olmaz. kanun koyucu, koyduğu kanunu uygulamak ve devam ettirmek ile mükellef ise; kendini cezalandıramaz. Çünkü bu sefer görevini yapamaz, kısıtlanmış olur ve kanunun devamlılığı esasını savsaklamış olduğu için bu sefer gerçekten cezayı hakeder.

Bekir kardeşim, adaletsiz ve eşitlik ilkesinden uzaksa, aynı zamanda da kanunu uygulayıcı ise; o zaman kanun koyucu tarafından cezalandırılır. O nedenle Bekir kardeşimizin kanun koyucu mu yoksa kanunu uygulayıcı mı olduğuna bakmak gerekir.

En iyisi (bir tavsiyedir), bir site kurun ve Bekir kardeşimi oraya davet edin üye olsun. "a" derse bas cezayı, "z" derse yar kafasını ! Küçük harfle yazarsa neden böyle yazdın neden fıs fıs konuşuyorsun, bir şeyler mi karıştırıyorsun diye uyarı ver. Büyük harfle yazarsa; bağırmadan konuşmayı öğrenene kadar "BANLANDIN" de, gitsin.

Bu da mı ofsayt be hakim bey, bu da mı ?...

CENGÝZHAN

New member

Önyargılısınız. Neden?..
"iman" kelimesinin anlamı aşağıda ki linklerde hem TDK sözlüğünde hem Lügatte mevcuttur. Bakınız.

http://www.kevser.org/icerik/Sozlukler/KucukLugat/index.html

http://tdkterim.gov.tr/bts/

Sizin hakemliğiniz bu ise ne âlâ... Siz buna "tevil" etmek diyorsanız bravo... Ben "iman" sözü ile inanmayı kasdediyorum" dememe rağmen Bana küfredeni Siz masum addediyorsanız bu da Sizin ahlakınızın örneği olur.

Alakasız bir yakıştırma. Burada ne o, ne bu ne de şu kişiler Forum kurallarını ve yöneticilerini dikkate alamamazlık yapamaz. Forum kuralları vardır ve bize göre muteberdir. Herkes bu kuralları "kabul ettim" diyerek forum'a girip din dersi veriyor ama ahdine ihanet edince ceza alan masum, ceza veren zalim oluyor. Bakarmısınız bu konuda kaç uyarı almış o zat. Biz aorskaya'ya ikaz ediyoruz, uyarıyoruz, büyük harflerle yazma kardeşim diyoruz, aorskaya bize dil bilgisi dersi vermeye kalkıyor ve yine yazıyor. Hem kuralı ihlal ediyor hem dönüp beni bana şikayet ediyor. Sizi de ikaz etmedim mi? İkazdan sonra bu durumu nazarı dikkate almadınız mı?

Size de ceza vermiştik CENGİZHAN, ceza merakınız varsa ki bu bir tabiat meselesidir, merak etmeyin, ihlal edin ve alın.

Sizin verdiğiniz cezaya da baş göz üstüne derim, Sizin şahsınızda öyle görünsün.

Ayrıca yöneticiler hakkında ki hukuk kurallar da belirtilmiştir, okumanızı tavsiye eder, pişkinliğinize de "pes" derim.

Sayın yönetici Bekir bey,

Hala karar veremedim.....
Sizin iman etmek ile inanmak arasındaki farkı bilmediğinize inanamıyorum. Yukardaki yazımda da belirttim
bildiğinize eminim dedim....

Ancaaaak, siz hala israr ediyorsunuz....!!!
Bir de bana öğretmeye kalkıyorsunuz....!! Yok dil kurumunun lügatine bakacakmışım ...!!

Bekir bey ,ben hala sizin bu farkı bildiğinizi düşünüyorum... Sırf yanlış yaptım dememek, özür dilememk için
inatla bunu yaptığınıza eminim...
Bekir kardeş, özür dilemek insanı küçültmez ,tam tersine büyütür....
Kişi ne kadar çok özür dileyebilmişse ,o kdar olgun ve büyüktür........

Gelelim şu iman etmekle, inanmak arasındaki farka, sizin bildiğinize eminim ancak, diğer okuyan arkadaşlarımız için ,bir daha yazayım....

Evet bekir bey dediğiniz lügatlerde imam etmek deyiminin içerisinde ,inanmak eylemi vardır....
Vardır da.....Neye inanmak vardır...????

Bekir kardeş, sana şimdi iman etmek kelimesindeki ,inanmak kelimesinin ne işi olduğunu anlatayım.

İman etmek: Allaha inanmak, Kur'ana inanmak,kutsal kur'an emirlerine inanmak......
Neymiş iman etmek....????

Dün kahvehanede süleymanın dediği dedikodulara inanıyorum.....Dersin...
Dün kahvehanede süleymanın dediği dedikodulara iman ettim .....Diyebilir misin......!!!!!!!

Evet Sevgili Bekir kardeşim.....

Şimdi... Sumisali arkadaştan.. Özür dilemeni bekliyorum......!!!!!!!

Eğer nefsini yenemez, o değersiz kibrini aşamaz da....Özür dilemezsen.....
Ben de sana 3 günlük ceza vereceğim ve sitene 3 gün girmeyeceğim....

Selam güzel kardeşim............

CENGÝZHAN

New member
Bay Cengizhan;

İslam hukuku okudum. Bu vesile ile bir çok hukuk'u inceleme fırsatımız oldu. Sizin bahsettiğiniz türden bir hukuk'a hiç rastlamadım. Amacınız, eşitlik ilkesinin korunması yönünde, yönetici de dahil edilerek gerçek bir eşitlik ise; dediğiniz gibi olmaz. kanun koyucu, koyduğu kanunu uygulamak ve devam ettirmek ile mükellef ise; kendini cezalandıramaz. Çünkü bu sefer görevini yapamaz, kısıtlanmış olur ve kanunun devamlılığı esasını savsaklamış olduğu için bu sefer gerçekten cezayı hakeder.

Bekir kardeşim, adaletsiz ve eşitlik ilkesinden uzaksa, aynı zamanda da kanunu uygulayıcı ise; o zaman kanun koyucu tarafından cezalandırılır. O nedenle Bekir kardeşimizin kanun koyucu mu yoksa kanunu uygulayıcı mı olduğuna bakmak gerekir.

En iyisi (bir tavsiyedir), bir site kurun ve Bekir kardeşimi oraya davet edin üye olsun. "a" derse bas cezayı, "z" derse yar kafasını ! Küçük harfle yazarsa neden böyle yazdın neden fıs fıs konuşuyorsun, bir şeyler mi karıştırıyorsun diye uyarı ver. Büyük harfle yazarsa; bağırmadan konuşmayı öğrenene kadar "BANLANDIN" de, gitsin.

Bu da mı ofsayt be hakim bey, bu da mı ?...

radikal efendi,

Sana ne oluyor anlamadım...??? Bu ne iş...???
Ben bekir bey için bir eleştiri yapıyorum........
Sen fırlayıp geliyorsun, bekir beyi müdafaaya....ne iş...??????

Hukuk tahsili yapmışsın....Doğrudur !!....Ancak dediklerin Uganda hukukunda mevcut....!!!
Hukuk tahsilini nerede yaptığın anlaşılıyor.....

Valla bu sitede herkese bi radikal lazım.... Bana da bi radikal lazım.....

Bi sataşan oldu mu...??? Radikal fırlar ağzının payını verir.....;)

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Sizin iman etmek ile inanmak arasındaki farkı bilmediğinize inanamıyorum. Yukardaki yazımda da belirttim

Bir de bana öğretmeye kalkıyorsunuz....!! Yok dil kurumunun lügatine bakacakmışım ...!!

Bekir bey ,ben hala sizin bu farkı bildiğinizi düşünüyorum... Sırf yanlış yaptım dememek, özür dilememk için

Gelelim şu iman etmekle, inanmak arasındaki farka, sizin bildiğinize eminim ancak, diğer okuyan arkadaşlarımız için ,bir daha yazayım....

Evet bekir bey dediğiniz lügatlerde imam etmek deyiminin içerisinde ,inanmak eylemi vardır....

Bekir kardeş, sana şimdi iman etmek kelimesindeki ,inanmak kelimesinin ne işi olduğunu anlatayım.

İman etmek: Allaha inanmak, Kur'ana inanmak,kutsal kur'an emirlerine inanmak......

Dün kahvehanede süleymanın dediği dedikodulara iman ettim .....Diyebilir misin......!!!!!!!

Bende Sizin yerinizde olsam anlamak istemezdim ve kulplar takardım. Nasıl inanıyorsan öyle inan. Ancak üslubunuzla haddi ve sınırları aşmayın isterseniz. Bir tarafta ki deveyi görmezlikten gelip, pireyi deve yapan anlamsız ve yanlı gocunma rollerinizle amel edecek değiliz.

radikal

New member
radikal efendi,

Sana ne oluyor anlamadım...??? Bu ne iş...???
Ben bekir bey için bir eleştiri yapıyorum........
Sen fırlayıp geliyorsun, bekir beyi müdafaaya....ne iş...??????

Hukuk tahsili yapmışsın....Doğrudur !!....Ancak dediklerin Uganda hukukunda mevcut....!!!
Hukuk tahsilini nerede yaptığın anlaşılıyor.....

Valla bu sitede herkese bi radikal lazım.... Bana da bi radikal lazım.....

Bi sataşan oldu mu...??? Radikal fırlar ağzının payını verir.....;)

Ne iş ? İnce iş ! ;)

bay cengizhan;
Sen, bütün forumun önünde bize ana avrad küfr eden bilgisiz acizleri savunurken, onların küfrlerine şak ! şak ! şak ! yaparken, bütün bunları üstelik karşılık vermediğimiz halde, sadece muhatabımızın şahsını ilgilendirecek işkembe, şırdanlık, embesil gibi sözleri kendisine etmemizden dolayı bizi de cezalandırmasını, hatta özür dilememizi beklemiştin ya, işte o iş ! sana ne olduydu da; sen de fırlayıp (!) küfürbazları üstelik başlı başına bir başlıkta konu açıp, destek amaçlı yazı yazmıştın. Balık hafızalı'mısın acaba ?

Bekir; bu forumun adminidir. Forumun sahibi ile oturmuş, inandığı değerleri korumak adına bir takım kurallar hazırlamıştır. Bu kuralları kabul eden insanlar, bu forumda dilediğince ve özgürce yazar kimse de karışamaz demiştir. Bunu kabul eden her insan buyursun kim olursa olsun gelsin demiştir. 2007 yılından beri yazıyorum, 1 defa ceza aldım. O cezayı da kendi kendimi ihbar ederek, bizzat kendi mesajımla bana ceza verilsin diyerek aldım. Küfür etmedim ha, sadece bir ateiste "dingil" dedim.

Yaptığım hukuk tahsili Uganda hukukunda yoktur ! Nedeni de :

1 - Uganda cumhuriyet ile yönetilir.
2 - Müslüman nufusu yaklaşık % 15 civarındadır.
3 - Nüfusunun kahir çoğunluğu hristiyan olan bir ülekede İslam hukuku uygulanmaz.

Benim hukuk tahsilimi nerede yaptığım elbette anlatmalarım ile anlaşılıyor da, senin nerenle anladığın anlaşılmıyor.

Bekir'in benim müdafama ihtiyacı yoktur. O kendini müdafaa etmesini bilir. Ama, benim vijdanıma aykırı gelen bir harekete veya söze muhatap olursa, elbette bir müslümanın vakarını korumak için bir kaç cümle söz yazarım. En azından küfrü değil de; hakk olanı savunmak adına yaparım. Bunu yaparken de, savunduğum kişi olan Bekir'e dahi danışmam.

Biz; bu forumda ne insanlarla fikri olarak kapıştık, neler neler yaşadık. Ama hiç birimiz diğerine gönül koymadı ve küfr etmedi. Dışardan gelen bizi tanımayan insanların, bizim yazdıklarımıza bakıp bakıp, ondan sonrada fikri hasmımıza "kafir" dediğinde, en başta yine biz zıpladık yine biz fırladık (!) hoop yavaş ol ! kafir diyemezsin dedik.

Sen nerdeydin o zaman ? Çokoprens almayamı gittin ! ;)

Sana bir radikal ağır gelir ! kaldıramazsın, zoruna gider kurduğu cümleler. Sen lıghtislam takıl. Tatlısu müslümanlığı ile yaşantına böyle devam et. Sonuçta her insan şu veya bu olayım diyemez. Fıtrat meselesidir bu tür hasletler, fıtri olması nedeni ile doğuştan gelir. Sen istesen de radikal anlayış içinde olmazsın, beni öldürseler de lıghtislam anlayışında olamam.

radikal

New member
Ben; Allah'tan başka ilah olmadığına Muhammed Mustafa'nın da kulu ve resulu olduğuna iman ettim.
ben; Bekir kardeşimin forum kurallarına muhalif etmediğim sürece beni cezalandırmaya niyeti olmadığına iman ettim.
ben; cengizhan'ın eğitimli ama islami konularda bilgisiz olduğuna iman ettim.
ben; sumisali kardeşimin samimi müslüman olduğuna iman ettim.
ben; kendimin sadece namaz kılmakla cennete giremeyeceğine iman ettim.

Bu iman etme örneklerini çoğaltabiliriz. Ve bunların en başında Türkçe kelime-i tevhidi bildiren iman etme anlamı haricinde hiç biri beni ve anlayışımı rahatsız etmez. İman etmek, inanmaktır. Ben sizin anlattığınıza da iman ederim. Hakk olanı söyleyin o zaman derim ki; evet ben bay cengizhanın anlattığına iman ettim. Bu da rahatsız etmez beni.

Ama; iman ettiğimi söylediğim insanı kalkıpda Peygamberliğini ima eder gibi bir imandan bahsedersem, zaten en başta bu cümleyi kurduğum için, en başta ben kafir olurum Allah korusun.

Her zaman derim, yine diyeceğim: Eğitim şart !

sumisali

New member

Selamun aleyküm
Cengizhan kardeşim
Bu dik duruşunuz haksızlık bulduğunuz duruma karşıgösterdiğiniz haklı tepkileriniz için kendim adına teşekkür ederim Bu forumdabelli bir sığ düşünceden kurtulmak istemeyenler öteyi görmek istemeyenlerolabilir. Ama onlar buna kendilerini kapatsalarda isteyen kimselerin hergörüşten faydalanmasını da engellemeye hakları da yoktur yetkileri de yoktur

Sayın aorskaya'nın yazılarına karşı benimde muhalifdüşüncelerimi dillendirdiğim sert çıkışlarım olmuştur
Ancak kendisinden hiç bir şekilde terbiyesizlik çirkinlikgörmedim Sözlerini anlaşılır şekilde savundu Hatta bazı iddiaları beni yeniden düşünmemiçin ikna etmeye yetti Bu nedenle bazı yazılarını alıntılayıp bunu cevaplamasıiçin bekir beye aktardığımda cevap yerine sizinde belirttiğiniz gibi bir müslümanayakışmayan sözlerin muhatabı oldum Sonrasizin burada çok güzel tespit ettiğiniz gibi özür dilemek yerine iman etmeninanlamını kaydırmaya çalıştı
Kimse burada çocuk da değildir
aptalda değildir. İman etmenin ne demek olduğunumüslüman iyi bilir Bilmiyorsa da müslümanım dememesi gerektiğini bilmelidir
İman edilecekler dinimizde bellidir Ancak bu ifadeile aslında kişinin kendi görüşünde olanları adeta kendine iman ediyor gibigörme kompleksli davranışı olabilirmi diye de düşünüyorum. Aslında çok da güzelkonular açılıp herkese faydalı ortam oluşabilecekken bu cezaların yeterincedüşünülmeden kullanılmasıyla bu ortamın kaldırıldığı bile görülmemektedir. Amaböyle bir ortam amaçlanmıyorsa bu da açıkça belirtilmelidir "Kim olursanol gel" dedikten sonra buna uyup gelenlere sen şöyle yazıyorsun demek hiçbir vicdanın kabul edeceği şeylerden değildir Yazılarıma son verirken şahsınızabir kez daha teşekkür eder, bundan böyle bu anlamsız cezalara gerçek anlamdaheves dahi edilmemesini dilerim.

sumisali

New member
radikal' Alıntı:

1- Ne iş ? İnce iş !
2- Benim hukuk tahsilimi nerede yaptığım elbette anlatmalarım ileanlaşılıyor da, senin nerenle anladığınanlaşılmıyor.
3- Sen nerdeydin o zaman ? Çokoprens almayamıgittin !
4- Sen lıghtislam takıl. Tatlısumüslümanlığı ile yaşantına böyle devam et.

Şimdi bunların nasılmüslümana yakışmayan sözler olduğunu açıklayalım.

1- Şuyukarıdaki, argo sözlere bakarmısınız? “İnce iş” ne demektir? Bu pis deyimlerinbırakalaım Müslüman erkekler arasında kullanılmasını, burada Müslümanhanımların olmasıdamı sizi rahatsız etmiyor? Bunları kullanırken, okuyanlarınyüzünü kızartmaya hakkınız varmı?
2- “senin nerenle anladığın anlaşılmıyor.”ne demektir?
Terbiye sınırlarını saymasak bile; herkese açık bir formda, böyleyazmak; İslam ahlakı ile bağdaşırmı? Müslümanım diyen bu sözü uluorta kullanabilirmi?

3- “ Çokoprens almayamı gittin!” nedemektir?
Bir üye, başkasına yapılan bir haksızlığı dillendiriyor diye argosözler yetmiyor, birde onu aklınızca küçümseyecek şekilde çocuk yerinemikoymaya çalışıyorsunuz?
Bir bukalmıştı zaten söylenmeyen, buda söylenmiş…

Sen,başkalarının dini nasıl yaşamasını belirleme hakkına sahipmisin. Şimdi o kişidesana “yobaz” gibi yaşamaya devam et dese, bunlarlamı uğraşılacaktır.

Bu formbu deyimlerin kavgasınımı verecektir, İslami bilgilerin paylaşılmasınısağlamalıdır.

Şu 10-15 ceza verdiğiniz aorskayadakigerekçelerin; bu yazılar içinde kullanılıp kullanılmayacağını, nasıldeğerlendirileceğini de merak ettiğimi belirtmek isterim.

Cengiz hanın dediği gibi; Bekir’in heryazısını onaylıyorsan tarafsız olduğuna kimsenin inanmasını bekleyemezsin!

Yazı başlığı büyük harflerden oluşuyor diyeaorskaya ya ceza verildiğinde bile bekire yanlış diyemeyeceksen, sen gerçektenhaklıdan yanamı olduğunu söyleyeceksin…

sen söylesende, bunlara inanılmasınımıbekleyeceksin?

Sinan kardeş; aorskaya ile en serttartışmaları yaşayanlardan biri olarak; ceza verilmesini doğru bulmayıp, haksızlıkdiye niteleyince; Bekir bey tarafından; “edebinle yaz” şeklinde ikazmıedilmeliydi?

Yoksa Bekir beyin “ben neyapıyorum böyle ya sinirlerime hakim olmalıyım, sabırla cevaplar vermeliyim”mi demesi gerekirdi?

Bir konu daha var.

Bir kimse; hakemliği bırakıp maçagirmişse; rakip oyuncuya faul yapıyorsun diye ceza veremez. Ya hakem olup, faul yaptığını düşündüğü oyuncularaceza vermelidir, yahutta; maça girmişse oyuncu olduğunu bilerek, cezaveremeyeceğini anlamalıdır.

Sizin verdiğiniz hukuki açıklama,bnu bakımdan yanlış olmuştur. Bir kimse hem hakem, hem oyuncu olamaz. Ya hakemyada oyuncu olabilir.

Yine bir kimse; hem davada taraf,hem de mahkeme hakimi olamaz. Hakimler, taraf olduğu davalarda mahkemehakimliği yapamazlar.

Buna göre yeniden düşünün…

CENGÝZHAN

New member
Bende Sizin yerinizde olsam anlamak istemezdim ve kulplar takardım. Nasıl inanıyorsan öyle inan. Ancak üslubunuzla haddi ve sınırları aşmayın isterseniz. Bir tarafta ki deveyi görmezlikten gelip, pireyi deve yapan anlamsız ve yanlı gocunma rollerinizle amel edecek değiliz.

Bekir bey,

Ben özür dilerim....Yanlış düşünmüşüm............

Ben sizin iman etmek ile inanmak arasındaki farkı bildiğinizi zannediyordum ama inat için bilmemezlikten geldiğiniz
düşünüyordum....Hata etmişim....

Siz daha iman etmek ile inanmak arasındaki farkı dahi bilmiyormuşsunuz....!!
Sizinle tartışabileceğim bir konu kalmadı demektir....

Hoşça kalın.....

sinang

New member
Selamun aleykum.

Öncelikle şunu ifade etmelyim ki bir uslup sorunumuz var.
Bu kusur hepimizde var.Ve ön yargılarımız işte bizi esir eden mesele budur.
Aorskaya ya en muhalif benim.Ama sözlerinden herhangi bir kocunma göstermiyorum.
Biz bizce cevabını verdiğimizi düşünüyoruz.
Bunun için sinang .... ihbar butonuna hiç basmayı düşünmedik.
Radikal kardeşimin dediği iman etme tarzında bir iman etmeyi bende anlayamam.
Tabiki Bekir bu cümleyi ona iman ettin derken sadece inandın anlamında söylemiyor.
cümlede bir tahkir,küçümseme var.
ilk okuduğumuzda da biz böyle gördük ve anladık hala bu görüşteyiz.
bakın benim ziyaretçi sayfama girin,mezhepsizlikte bir mezhep ,karışan birşey yok ki..diyor.
acaba burada bana mezhepsiz mi diyor yoksa mezheplerden birinini mezhep olduğunu mu anlatmaya çalışıyor.
safdil diye bir şey vardır,Rabbim kimseyi etmesin ama bir yönüyle saf olmak iyiyidir,temiz kalpliliktir.
bakınız,ben,cengiz bey,sumisali hanım hepimiz buiman kelimesinin neyi kast ettiğini anlıyoruz.
bence tevile gerek yoktur.
Yönetici öyle olmalı ki yeri geldiğinde kendinide cezalandırmalı,yapamadığını site sakinleri söylüyorsa bırakmasını bilmelidir.

Gelelim bizim önerimize bekir bey islamı,cumhuru,eşitliği savunuyorsa anket açsın isteyenler ve istemeyenler diye bizde site sakinlerinin genel görüşünü bilelim.diyorum.tabi cezalı aorskayanında cezasını kaldırsın.

saygılar
sinang

sinang

New member
Bekir bey,

Ben özür dilerim....Yanlış düşünmüşüm............

Ben sizin iman etmek ile inanmak arasındaki farkı bildiğinizi zannediyordum ama inat için bilmemezlikten geldiğiniz
düşünüyordum....Hata etmişim....

Siz daha iman etmek ile inanmak arasındaki farkı dahi bilmiyormuşsunuz....!!
Sizinle tartışabileceğim bir konu kalmadı demektir....

Hoşça kalın.....

cengizhan kardeşim doğruları konuştuğunuz ve savunduğunuz için teşekkürler..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamun aleyküm
Cengizhan kardeşim
Bu dik duruşunuz haksızlık bulduğunuz duruma karşıgösterdiğiniz haklı tepkileriniz için kendim adına teşekkür ederim Bu forumdabelli bir sığ düşünceden kurtulmak istemeyenler öteyi görmek istemeyenlerolabilir. Ama onlar buna kendilerini kapatsalarda isteyen kimselerin hergörüşten faydalanmasını da engellemeye hakları da yoktur yetkileri de yoktur

Sayın aorskaya'nın yazılarına karşı benimde muhalifdüşüncelerimi dillendirdiğim sert çıkışlarım olmuştur
Ancak kendisinden hiç bir şekilde terbiyesizlik çirkinlikgörmedim Sözlerini anlaşılır şekilde savundu Hatta bazı iddiaları beni yeniden düşünmemiçin ikna etmeye yetti Bu nedenle bazı yazılarını alıntılayıp bunu cevaplamasıiçin bekir beye aktardığımda cevap yerine sizinde belirttiğiniz gibi bir müslümanayakışmayan sözlerin muhatabı oldum Sonrasizin burada çok güzel tespit ettiğiniz gibi özür dilemek yerine iman etmeninanlamını kaydırmaya çalıştı
Kimse burada çocuk da değildir
aptalda değildir. İman etmenin ne demek olduğunumüslüman iyi bilir Bilmiyorsa da müslümanım dememesi gerektiğini bilmelidir
İman edilecekler dinimizde bellidir Ancak bu ifadeile aslında kişinin kendi görüşünde olanları adeta kendine iman ediyor gibigörme kompleksli davranışı olabilirmi diye de düşünüyorum. Aslında çok da güzelkonular açılıp herkese faydalı ortam oluşabilecekken bu cezaların yeterincedüşünülmeden kullanılmasıyla bu ortamın kaldırıldığı bile görülmemektedir. Amaböyle bir ortam amaçlanmıyorsa bu da açıkça belirtilmelidir "Kim olursanol gel" dedikten sonra buna uyup gelenlere sen şöyle yazıyorsun demek hiçbir vicdanın kabul edeceği şeylerden değildir Yazılarıma son verirken şahsınızabir kez daha teşekkür eder, bundan böyle bu anlamsız cezalara gerçek anlamdaheves dahi edilmemesini dilerim.

Sizin yaptığınızı yapalım, belki anlaşılır...

Ak, pak yazılar

Müellifi sumisali

İman etmenin ne demek olduğunu müslüman iyi bilir Bilmiyorsa da müslümanım d e m e m e s i gerektiğini bilmelidir sumisali
meali: Müslümansan iman kelimesini sadece Allah'a iman olarak bileceksin. Eğer bunu böyle bilmez isen Müslüman değilsindir. Bu arada eğer iman kelimesi yerine inanmak kelimesini kullanırsan, yani desen ki Allah'a inandım, Allah'a iman etmiş olmazsın, çünkü Allah'a iman edilir, başkasına inanılır. Velev ki desen, -Allah'a ve Rasulüne iman ettim, zahir malum kavle göre olmaz. Çünkü burada Rasul kuldur.

Bu kadar çapsız davranacağını ummuyordum, demekki gözümüzde büyütmüşüz seni sumisali
meali: Burada çapsızlıktan murad edilen odur ki çapsız diye addedilen kişi gayet ince, narin ve zayıf yapılıdır(!) Gözümüzde seni büyütmüşüz, yani seni öyle kilolu, iri yapılı falan zan etmişiz ama öyle değilmişsin. "Çapsız davranmak" tan da kasdedilen hali ile o narin ve ince vücut ile hareketler yapmak olsa gerektir.

İslami forum altında yazanbirisine; yönetici değil ne olursa olsun; "aorskaya iman et" demesi,haddini de, hakkını da aşmaktır. bu kabul edilemez bir t e r b i y e s i z l i k t i r. sumisali
meali: Yine burada kullanılan terbiyesiz kelimesini aslına yanlış yorumlamamak lazım gelir. Terbiye esasen sadece atları yönetmek için ağzına vurulan bir hacet değildir, zinhar eğitimsizlik, cahillik de sayılmamalıdır. Terbiyesizlik mutlak bir şekilde tüm sözlük ve lügatlerde yazılsa da "iman" kelimesini Allah'tan başkasına karşı kullananlar için bir uyarı kelimesidir.

aorskaya ya iman et diyen birisi olarak bekir; demek ki, kendi dediklerine iman edilmesini bekliyormuş... sumisali
meali: Burada da denmiştir ki... eee, yanlız burada bir çelişki var?! Açalım ve bakalım, bakalım ki bu saldırganlıkların arkasında ki ard niyeti tüm çıplaklığı ile (özür, çıplak yazdım, ne demek, sen kime çıplak dedin, özür dilerim) tüm açıklığı ile (yine olmadı değil mi?) tüm gerçekliği ile görelim.

bekir; demek ki, kendi dediklerine iman edilmesini bekliyormuş..
bekir; kendi dediklerine iman edilmesini bekliyormuş..
bekir; dediklerine iman edilmesini bekliyormuş..
dediklerine iman edilmesini bekliyormuş..

"iman etmek", sumisali yazarsa bekir'in dediklerine iman etmek ama bekir yazarsa aorskaya'yı ilah etmek demekmiş, öğrendik...

çok anlamlı değil mi?..

sumisali'ne ağır zulüm yapılmış eda ve havalarında ki aorskaya, CENGİZHAN ve sinang beylere ithaf ederim.

bekir muhakkak ki bir gün bu vazifeden gayrı düşer ama bu yazılanlar burada kalır ve herkes okur...

CENGÝZHAN

New member
Sevgili Arkadaşlar,

Ben Sumisali kardeşi hiç tanımam kendisi ile tek satır bir yazışmam olmadı.
Ancak bu arkadaşa yapılan çok haksız harekete inanamadım...
Bu arkadaştan özür dilenmesi gerekirken....Ceza veriliyor..................

Ben aorskaya arkadaşı da hiç tanımam, bu arkadaşlada herhangi bir tartışmam olmamıştır.....
Ancak bu arkadaşa karşı da yanlış ve haksız uygulama yapıldığını görüyorum....

Aorskaya arkadaşla, yönetici bekir bey şiddetli bir tartışmaya giriyorlar......
Sumisali kardeşin dediği gibi bir maç.........

Diyelim ki taraflardan birbirlerine cezayı gerektirecek sözler gitti.

Aorskaya ,bekire ceza verebilir mi...?????.........Hayır....
Bekir Aorskayaya ceza verebilir mi...???? .......Evet..

Arkadaşlar bu iki kişi tartışamazlar......Maç yapamazlar.....

Ne güzel yaaaaa.... Ben yöneticiyim Karşımdakine her an ceza verebilirim...
Veee...Karşımdaki ilr tartışıyorum.....

Yine sumisali kardeşin dediği gibi ...

Maç yapılıyor...Aorskaya oyuncu....

Bekir bey hem oyuncu..Hem de hakem....
Kendisi faul yaparsa...istediği gibi yapar bişey olmaz....
Aorskaya yaparsa..... Yapamaz...Bekir biyin hakemliği çalışır..Basar cezayı....

Ne güzel adalet....

Birileri de öğünüyor...Ben hukuk tahsil ettim...Bilirim bu işleriiiii...
Hukuk dediğin işte tam da böyle olur...

Bekir kardeş...

Bana sorarsan...
Yukarıda dediğim gibi..ben bu iki arkadaşı da tanımam...
Ancak sen yerden göğe kadar haksızsın.....

Zerre kadar adalet duygun varsa...o cezaların hepsini kaldırırsın.....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamun aleykum.

Öncelikle şunu ifade etmelyim ki bir uslup sorunumuz var.
Bu kusur hepimizde var.Ve ön yargılarımız işte bizi esir eden mesele budur.
Aorskaya ya en muhalif benim.Ama sözlerinden herhangi bir kocunma göstermiyorum.
Biz bizce cevabını verdiğimizi düşünüyoruz.
Bunun için sinang .... ihbar butonuna hiç basmayı düşünmedik.
Radikal kardeşimin dediği iman etme tarzında bir iman etmeyi bende anlayamam.
Tabiki Bekir bu cümleyi ona iman ettin derken sadece inandın anlamında söylemiyor.
cümlede bir tahkir,küçümseme var.
ilk okuduğumuzda da biz böyle gördük ve anladık hala bu görüşteyiz.
bakın benim ziyaretçi sayfama girin,mezhepsizlikte bir mezhep ,karışan birşey yok ki..diyor.
acaba burada bana mezhepsiz mi diyor yoksa mezheplerden birinini mezhep olduğunu mu anlatmaya çalışıyor.
safdil diye bir şey vardır,Rabbim kimseyi etmesin ama bir yönüyle saf olmak iyiyidir,temiz kalpliliktir.
bakınız,ben,cengiz bey,sumisali hanım hepimiz buiman kelimesinin neyi kast ettiğini anlıyoruz.
bence tevile gerek yoktur.
Yönetici öyle olmalı ki yeri geldiğinde kendinide cezalandırmalı,yapamadığını site sakinleri söylüyorsa bırakmasını bilmelidir.

Gelelim bizim önerimize bekir bey islamı,cumhuru,eşitliği savunuyorsa anket açsın isteyenler ve istemeyenler diye bizde site sakinlerinin genel görüşünü bilelim.diyorum.tabi cezalı aorskayanında cezasını kaldırsın.

saygılar
sinang

Üslüp, edebiyatın bir parçasıdır. Edebi dairesinde herkes kullanabilir. Ama yarası olan gocunur.

aorskaya dan gocunmazsınız, zira bir mesel vardır, tabiri caiz ise der ki "düşmanımın düşmanı, benim dostumdur"

sinang ihbar etmez ama konu bekir olunca Müslümanca bir haslet olan birleştirme/barıştırma yerine fitne için yazar, durur.

Vicdana bakın, bekir sizden mi korkup "imandan kastım inanmaktır" diyor, senin muradın bekir'i yaftalamak olduktan sonra bekir leylek dese sen bahar anlarsın.

Nasıl anladın iman et derken inan anlamında demediğimi? Kur'an dan dem vuranlar, zan, zan, zan, sui zan...

sinang yazmış : mezhepli olmak mezhepçi olmak karıştırılmamamlıdır.
bekir cevap yazmış: mezhepsizlikte bir mezhep ,karışan birşey yok ki..
sonuç: bekir, sinang'a mezhepsiz demiş. :)

Siz, bekir'i istemiyorsanız topluca İlyas Bey'e bir mesaj yazın. Bu daha doğru olur derim...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sevgili Arkadaşlar,

Ben Sumisali kardeşi hiç tanımam kendisi ile tek satır bir yazışmam olmadı.
Ancak bu arkadaşa yapılan çok haksız harekete inanamadım...
Bu arkadaştan özür dilenmesi gerekirken....Ceza veriliyor..................

Ben aorskaya arkadaşı da hiç tanımam, bu arkadaşlada herhangi bir tartışmam olmamıştır.....
Ancak bu arkadaşa karşı da yanlış ve haksız uygulama yapıldığını görüyorum....

Aorskaya arkadaşla, yönetici bekir bey şiddetli bir tartışmaya giriyorlar......
Sumisali kardeşin dediği gibi bir maç.........

Diyelim ki taraflardan birbirlerine cezayı gerektirecek sözler gitti.

Aorskaya ,bekire ceza verebilir mi...?????.........Hayır....
Bekir Aorskayaya ceza verebilir mi...???? .......Evet..

Arkadaşlar bu iki kişi tartışamazlar......Maç yapamazlar.....

Ne güzel yaaaaa.... Ben yöneticiyim Karşımdakine her an ceza verebilirim...
Veee...Karşımdaki ilr tartışıyorum.....

Yine sumisali kardeşin dediği gibi ...

Maç yapılıyor...Aorskaya oyuncu....

Bekir bey hem oyuncu..Hem de hakem....
Kendisi faul yaparsa...istediği gibi yapar bişey olmaz....
Aorskaya yaparsa..... Yapamaz...Bekir biyin hakemliği çalışır..Basar cezayı....

Ne güzel adalet....

Birileri de öğünüyor...Ben hukuk tahsil ettim...Bilirim bu işleriiiii...
Hukuk dediğin işte tam da böyle olur...

Bekir kardeş...

Bana sorarsan...
Yukarıda dediğim gibi..ben bu iki arkadaşı da tanımam...
Ancak sen yerden göğe kadar haksızsın.....

Zerre kadar adalet duygun varsa...o cezaların hepsini kaldırırsın.....

Sana bu konuyu sormadım ama bir şey soralım, cevap ver ve iyi niyetlimisin yoksa provakatörmüsün, belli olsun.

aorskaya, kuralları ihlal ederse, ikaz edilmesine rağmen yine ihlal ederse, kurallar cezalandırılmasını söylemesine rağmen cezalandırılmasın mı?

radikal

New member
Şimdi bunların nasılmüslümana yakışmayan sözler olduğunu açıklayalım.

1- Şuyukarıdaki, argo sözlere bakarmısınız? “İnce iş” ne demektir? Bu pis deyimlerinbırakalaım Müslüman erkekler arasında kullanılmasını, burada Müslümanhanımların olmasıdamı sizi rahatsız etmiyor? Bunları kullanırken, okuyanlarınyüzünü kızartmaya hakkınız varmı?

İnce iş nedir peki ? Hassas, nazik konu demek olabilir mi ? Ne iş ? diye sormak sizin açınızdan gayet muteber, biz cevabı verince argo oluyor yani ! Anlıyorum; sadece "İnce iş" sözü sizi rahatsız etti öyle mi, o zaman sizden özür dilerim. Ha bu arada, madem bu kadar hassasınız; hem raşid'in hem radikal'in annesine, kızkardeşine, eşine, sülalesine de çok açık galiz olan ve sizlerinde defalarca okuduğu küfrler edilmişti. Hatta şuan beraber aynı fikirde olduğunuz arkadaşınız bay cengizhan da bizi bu konuda suçlu bulmuştu. Bir tek kelime ettiniz mi "çok ayıp burada bayan kardeşleriniz var" dediniz mi ? Diyemediniz mi ? Neden ? Oysa çok hassas ve kırılgan bir yapınız var. Bakın "ince iş" sözünü bile argo buldunuz, kimbilir küfrlere ne çok kızmışsınızdır da, seviyesine inmek istememişsinizdir. Haklısınız.

2- “senin nerenle anladığın anlaşılmıyor.”ne demektir?
Terbiye sınırlarını saymasak bile; herkese açık bir formda, böyleyazmak; İslam ahlakı ile bağdaşırmı? Müslümanım diyen bu sözü uluorta kullanabilirmi?

Bazı insan okuduğunu salt okur veya seslenildiğinde salt ses olduğu için duyar. Ne okuduğunu bilmeyen, yada kendisine ne anlamda seslenildiğini düşünmeye insanlar vardır. Biz de o kadar anlattık, nerenle dinledin derken sadece okuyup geçtin mi, hiç üzerinde düşünmedin mi demişsek argo mu olur bu ? Ben neden hiç kimsenin yazdığı bir şeyi unutmuyorum. Yıllar sonra bile burada yeri geldiği zaman sen bir ara şöyle bir şey yazmıştın diyebiliyorum. Beynimle okuduğum için hanımkardeşim. Okuyup geçmiyorum yani. Okumak için okuyorum. Yazının son cümlesini alıp cevap yazmıyorum. Bir cümlelik bir yazıya karşılık olarak yazdığım cevap bazen 2 sayfayı buluyor.

Müslümanım diyen bu sözü ulurota kullanileceği gibi, herhangi bir yerde örneğin derste de kullanır. Ki nitekim bizim hocalarımız çok kullanırdı. Askerde de çok duydum. Babamdan da çok duydum. Sadece duyma, duyduğunu anla anlamında kullanılır hanımefendi kardeşim.

3- “ Çokoprens almayamı gittin!” nedemektir?
Bir üye, başkasına yapılan bir haksızlığı dillendiriyor diye argosözler yetmiyor, birde onu aklınızca küçümseyecek şekilde çocuk yerinemikoymaya çalışıyorsunuz?

Yoo, bay cengizhan'ı çocuk yerine koymuyorum, bilakis önemseyip muhatap alıyorum. Çocuk yerine koysam, cevap bile vermem. Bu kadar duyarlı olduğunuzu gerçekten bilmiyordum ayrıca. Meğer çok hassas bir yapınız varmış. Ne kadar güzel. Umarım hep böyle kalırsınız. Ve umarım, bir başka üyeye de herhangi bir başka üye sinkaflı küfürler ile taarruza geçtiğinde, "çok ayıp burada bayan üyeler var" deme hassasiyetinizi de görürüz inşaallah. Ne o yoksa sadece sizin ile ilgili bir konu olduğunda mı eleştirirsiniz. Siz konuya müdahil değilseniz şayet, sizi bağlamadığı için sessiz kalmayı mı tercih edersiniz ? Peki, böyle yapıyorsanız, (ki zaten her zaman böyle yapıyorsunuzdur eminim, daha bir başka konuda böyle bir serzeniş duymadım sizden hiç), bu düşünce ne kadar etiktir ? Ne o yoksa bayan olduğunuz için küfrlü mesajlarda sessiz kalmanız mı gerekir ? Oysa; anonim de bayan, eflatun da bayan ve hatta samanyolu da bayan. Demek ki neymiş; haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşısında dik durmak "erdem imiş ve illa erdem imiş". Ve mutlak emr'dir. Kur'an'i bir emr hatta.

Bir bukalmıştı zaten söylenmeyen, buda söylenmiş…

Çok güzel, gerçekten çok güzel. Lıghtislam sizi rahatsız etti. Radikalislam da rahatsız etti mi ? Sadece seçtiğimiz forum üyeliğinin "radikalislam" olması konusunda sayfalarca eleştiri yapanlara da neden böyle bir şey demediniz ? Sonuçta islam; islamdır. radikali yada lıght'ı olmaz deme nezaketinde neden bulunmadınız ? Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı olabilir mi ? belki de budur, ama bana göre bu değildir. İslam; asla gereksiz tevazuyu önermez. Gereksiz şiddeti de önermez. Herkese önkoşulsuz öncelikle nezaketen yaklaşırız. Muhatabın tutumu ve davranışına göre uslub belirleriz, sayın sumisali hanımefendi.

Sen,başkalarının dini nasıl yaşamasını belirleme hakkına sahipmisin. Şimdi o kişidesana “yobaz” gibi yaşamaya devam et dese, bunlarlamı uğraşılacaktır.

Ben, bu sayfada bir çok şeyimi paylaşırım. Yaşantımda yobaz kelimesini hakedecek en ufak bir geri kafalılığım yoktur. Gerek giyinişim ile gerek konuşmam ile gerek yazmam ile, gerek fikirlerim ile; gerekli olduğu kadar modernite içinde yer alırım. Kavgalarımla da olsa esprilerim ile de olsa, ortaya kendimi koyarım. Kusura bakmayın da; bütün bunlardan sonra bana "yobaz" diyecek adamın da; beş parmağım ile alnını karışlarım.

Bu formbu deyimlerin kavgasınımı verecektir, İslami bilgilerin paylaşılmasınısağlamalıdır.

O kadar islami bilgi paylaşılmış, ama almak istemeyen almamışsa; bu eksikliği paylaşanlarda değil, bana kalırsa, konu dışı mecralara kayan başka kişilerde arayın. Bir soru sorana, 8 sayfa İslami bilgiler içeren yazı yazmış bir insana değil, anladınız mı sayın hanımefendi kardeşim.

Şu 10-15 ceza verdiğiniz aorskayadakigerekçelerin; bu yazılar içinde kullanılıp kullanılmayacağını, nasıldeğerlendirileceğini de merak ettiğimi belirtmek isterim.

Yazdım, okumadınız mı ? Muhatabım ceza aldığı için bekliyorum. Kendisine de belirttim, cezalı olduğun için bekleyeceğim dedim. Çünkü cevap veremeyen birine sert yada yumuşak ne yazarsam yazayım haksızlık olur, ahlaki olmaz. Ki; aorskaya'nın bana kalırsa fikirleri cengizhan'dan daha sert. Ama; ben aorskaya'nın hasmane tarzını cengizhan'ın dostane tavrına da değişmem. Çünkü; aorskaya belli bir ilmi imbikten damıtıyor. Benim fikrime göre de, çok doğru giderken ani refleksler ile tali yollara kayıyor. Bunu tartışabilirim aorskaya ile. Oysa, refikinizin böyle bir şeyini görmedim. Kulaktan dolma gittiği her halinden belli.

Cengiz hanın dediği gibi; Bekir’in heryazısını onaylıyorsan tarafsız olduğuna kimsenin inanmasını bekleyemezsin!

Zaten tarafsız değilim ki ! Bunu hiç kimsenin böyle algılamasını istemem. Rahatsız olurum. Ben elbette bu konuda Bekir'in tarafını tutacağım. Eğer bu konuya sen muhatap olsaydın yai Bekir ile yer değiştirmiş olsaydın o zaman da senin tarafını tutardım. Çünkü; Bekir'in iyi o zaman sizde aorskaya'nın söylediklerine iman edin derken sizi veya imanınızı rencide edecek bir anlamda yazmamış. Kaç defa okudum bilmiyorum, ama size de daha önce söylediğim gibi öyle bir anlam çıkmıyor. İman; inanmaktır ! İman; güvenmekdir ! İman; sadakattir ! İman; kabul etmektir ! İman; itikaddır ! İman; bunların hepsi ve bunlarla beraber daha bir çok olumlu anlamda kullanılabilecek kelimelerin hepsinin kabulunu onaylayan haslettir !

Bekir; ehlisünnet itikadı çerçevesinde yazıyor, bir başkasının yazısını paylaşacaksa da o zama yazının içeriğinde ehli sünnet itikadına ters gelecek olanların haricinde olan yazıları alıntılıyor. Elbette Bekir'in bu davranışını ben burdan görüyorum. Okurken de ne şekilde yansıttığına vakıf oluyorum. Bilmediği bir şey olursa, ki bu her insan için geçerlidir başka kaynaklara başvurmayı kendine dert etmiyor. itikad nedir ? yukarda söyledik ya, itikaddır aynı zamanda. İtikad sağlam olmalı hanımefendi kardeşim, itikad hafife alınmaz, hafif görülmez.

Yazı başlığı büyük harflerden oluşuyor diyeaorskaya ya ceza verildiğinde bile bekire yanlış diyemeyeceksen, sen gerçektenhaklıdan yanamı olduğunu söyleyeceksin…

Ben insanların neden ceza aldığına bakmam. Hoş gerçi kimler ceza almış kimler almamış diye merak da etmem. Gözüme çarparsa bakarım ve forum kuralları yada İslama muhalif veya ahlaka mugayyir ifadesini görürsem, geçer giderim. Verilen cezaya teşekkür etmem. Bir kere ettim o da herkes bilir safinaz isimli üye idi. O da beni sevmez, ben zaten ondan nefret ederim o da bunu bilir. Bana hakaret edenlere bile teşekkür etmekten çekinmez. Çekinmemiştir. Ama böyle yaptığı için O'na kızamam. Bana karşı öfkesini elbette bana bir şekilde hissettirecektir. Bu yönüne de saygı duyarım. ne kadar kızsam da her zaman aklı ve pratik zekası ile beni etkiler. Bir bayan olmasına rağmen, sizin hiç de şu mesele ettiğiniz şeylere takılmaz bile. Akıllı hareket eder ve bu yönü ile de severim. Fikren nefret etsem de; bu böyledir.

sen söylesende, bunlara inanılmasınımıbekleyeceksin?

Sinan kardeş; aorskaya ile en serttartışmaları yaşayanlardan biri olarak; ceza verilmesini doğru bulmayıp, haksızlıkdiye niteleyince; Bekir bey tarafından; “edebinle yaz” şeklinde ikazmıedilmeliydi?

Bu Bekir'in bileceği bir iştir. Bu konuda muhatabınız ben olamam. Çünkü ben yönetici değilim. Üye olarak da, sinan ile Bekir arasında bir kaç aydır soğukluk var, farkındayım ama beni şuan ilgilendirmiyor. Ne zaman bana konuyu açıp da konuşurlarsa o zaman müdahil olurum. Bekir ile veya sinan ile her zaman diyaloğum vardır. Zaman zaman sinan ile fikirlerimiz ters düşer, ama samimiyeti her şeyi hoş görmeme sebep verir. Bu kadar sevdiğim insanlar ile kalkıp da, şununla aranda ne var, şuna neden böyle dedin diye herhangi bir mesajlaşmaya dahi girmedim. Hatta, belki ilginç gelebilir ama ne sinan'ın nede Bekir'in nede başka bir sevdiğim örneğin selim'in msn adresi yada mail adresi dahi yoktur bende. Forum haricinde konuşmayı gereksiz bulduğum içindir belki bu. Anlatabildim mi ?

Yoksa Bekir beyin “ben neyapıyorum böyle ya sinirlerime hakim olmalıyım, sabırla cevaplar vermeliyim”mi demesi gerekirdi?

Bu da Bekir kardeşimin vereceği cevap, beni bağlamaz. Ama, bir insanın sinirli bir zamanda karar almasını nasıl bulursun dersen, hadisi şerif ile sabittir yanlış bulurum. Bekir'in böyle yapıp yapmadığını bilmiyorum. Çünkü ne şekilde karar aldığını yazmamış. Ama sizin yazmanız sebebi ile sinirle okuyup yazdığınızı biliyorum. Okudum çünkü. Ve size sakin olmanız gerektiği yönünde mesaj atmıştım.

Bir konu daha var.

Bir kimse; hakemliği bırakıp maçagirmişse; rakip oyuncuya faul yapıyorsun diye ceza veremez. Ya hakem olup, faul yaptığını düşündüğü oyuncularaceza vermelidir, yahutta; maça girmişse oyuncu olduğunu bilerek, cezaveremeyeceğini anlamalıdır.

Maça giren bir hakem bugüne kadar olmadı. Örneğiniz bir ilk. Ama, maç kurallarında böyle bir şey olmadığı için yorumsuz bile kalabilir. Taraflı bir hakem derseniz, taraflı bir hakem zaten dünyanın en kral kalecisidir, dünyanın en kral santroforudur. Messi bile 3. amatör kümede maç yöneten taraflı bir hakem kadar o maçta başarılı olamaz.

Sizin verdiğiniz hukuki açıklama,bnu bakımdan yanlış olmuştur. Bir kimse hem hakem, hem oyuncu olamaz. Ya hakemyada oyuncu olabilir.

Ben, o örneği şu anlamda verdim. Burası forum, belli bir düzeni ve kuralı var. Bu kuralı eğer siz koyduysanız, kurallarınıza uyarak bende kabul edip gelmişsem, uymak zorundayım. Siz bir blog açtınız, bende takipçinizim. Siz bir konu yazdınız ben de mesajlarla sizin anlattığınız konuyu istediğim şekilde taciz ediyorsam ne yaparsınız ? Beni uayarırsınız değil mi ? Bekir de bunu yapmıştır. Kurala uy o zaman. Büyük harfle yazma diyorsa ki; doğrudur sanal ortamda büyük harfle yazmak çok büyük hakarettir, o zaman yazma. Ben de yazmıyorum. Çok ihtiyaç olursa, mecburen bir iki cümleyi geçemeyecek şekilde yazıyorum vbe hemen arkasından küçük harf devam ediyorum. yazım kurallarına saygısızlık olmasın diye ntadan sonra bile büyükl yazarken aslında gereksiz bile hissediyorum. Ama bu seferde muhatabım tarafından öneme alınmayacağını düşünerek mecburen cümle başındaki harfi büyük yazıyorum. Çünkü aksi takdirde, yazım kargacık burgacık olacak ve böyle bir mesajda forum kurallarında ihtar gerektirir.

Yine bir kimse; hem davada taraf,hem de mahkeme hakimi olamaz. Hakimler, taraf olduğu davalarda mahkemehakimliği yapamazlar.

Ama bu bahçe görev yaptığı, yaşadığı, su içtiği, nefes aldığı bir yer. Bu bahçede bulunmak istiyorsan, örneğin; o çiçeği elleme dediği çiçeği ellemeyeceksin. Ve bildiğim kadarı ile Bekir bu işi gönüllü yapıyor. Gönüllü yaparken de elbette bilgi paylaşıyor. Bunları yaparken de görevinin gereklerini de yerine getirecektir. Siz şunu diyorsunuz; hey Muhtar ! Bu köyde muhtar olarak görev yap ama, bu köyde oturma. Neden ? Çünkü, yarın bir gün bir tarla meselesinden dolayı taraflardan biri akraban olacak belki de çocuğun olacak (yani sevdiğin biri), o zaman sen taraf tutarsın. hayır ! Eğer muhtar adil olmazsa taraf tutmuş olur. Eğer muhtar kanuna göre hareket etmezse taraf tutmuş olur. Bu köyde yaşıyor olmakla taraftar olacak diye bir kaide yok. O zaman bu muhtarın bulunduğu köyü kabul etmeyeceksin. Adaletine güvenmiyorsan aynı ortamda yaşamayacaksın. Nitekim bir söz vardır dilimizde: kötü komşu ev sahibi yaptırır. Muhtarın kanundan ve yasadan ayrılmadığı sürece sen o'nun cezalandırılmasını bekleyemezsin. Yada köy kahvesinde oturup çay içtiği bir kaç hasbihal yapıyor diye eleştiremezsin. Sonuçta O da bu köyün bir ferdidir. Ne zaman adalatten ve kanunu uygulamaktan imtina ederse; işte ozaman SENİNLE BERABER BEN DE AYAĞA KALKAR HESAP SORARIM !

Buna göre yeniden düşünün…

Düşündüm ve bu yorum çıktı ortaya, Ne kadar beğenirsiniz, orası da sizin bileceğiniz bir ince iş sayın sumisali hanımefendi kardeşim.
(Sizin bileceğiniz bir "ince iş" dedik ama, umarım hakaret olarak algılamazsınız)

eflatun

New member
Bekir abiyi bende tanımam yaşınıda bilmem ama saygım sonsuzdur. Yöneticilik yaptınız mı? Ben yapmadım bilmiyorum. Geçen gün açılan bir konuda yeni bir üyenin bir sorusu aslında Bekir abinin ne kadar zor bir görevi üstlendiğini çok açık ve net açıklıyordu. Soru ne miydi ? Elmalılı Hamdi Yazirin tefsirine göre namaz kılıyorum. Yanlış mı kılıyorum ? Anlayanlar için soru aslında öyle tehlikeli ki ! Neyse anlayanlar için dedik!!!
Bekir abi Allah yar ve yardımcın olsun.
Selametle...

sumisali

New member

Bu forumda cengizhan sinang veyaaorskaya yı bende tanımamaktayım ve tanımadığım insanlar adaletlı davrandıbekir bey sizi tanıdığımı ve sizinde beni tanıdığınızı düşüncemle yanılgıiçinde bıraktınız bu forumda adaletin sağlanması taraftarıyım kimseyle alıpveremediğimde yok niyetleri gören Allahtır hoşçakalın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt