Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bediüzzaman bankalara nasil bakmaktadir

alptraum

New member
Katılım
1 Ocak 2005
Mesajlar
2,908
Tepkime puanı
166
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Aþk`dan
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bediüzzaman Hazretleri bir çok beyanatıyla ribanın yani faizin Kuranın emri ve hadisi şeriflerinde bu manayı tamamlamısı neticesinde bu çirkef şeyden ehli imanın uzak durmasını istemektedir. Çünkü "bankalara ve faiz müesselerine giriftar olanlar manen diyorlar ki: "Sen çalış ben yiyeyim." Yani alın teri dökmeden milleti helal olmayan bir mala taaşşuk ettirmektedir.

Bunun neticesinde fakirler daha fakir olmuş. Zengin olupta parasını, bu tür müesseselerle işbirliği yaparak faize yatıranlar da gittikçe zenginleşmektedir. Bu da helal bir kazanç olmadığından ve faturası da avam tabakasına kesildiğinden zenginlerin gurur köpü ve enaniyet fıçısı olmasına sebebiyet vermiştir. Fakirlerin de bu türdeki insanlara karşı cephe alıp, onları kötülemesiyle vs lerle neticelenmiştir. Bunun çözümü zengin olanlar helal kazanca yönelecek ve zekatını verecek. Bu şekilde her iki kitle arasındaki uçurumda giderilmiş olacaktır. İşte Kuran bu manayı nazara vererek şakirdlerine banka kapısından girmeyin der. Tabi zaruetler haricinde o tür kurumlara fazla giriş çıkış islam alimleri tarafından nahoş karşılanmıştır.

Risale-i Nurda geçen "banka" ile ilgili birkaç pasajı istifadenize sunuyoruz.


"sa'y ü ameli, sermaye ile mübareze ettirip, fukarayı zenginlerle çarpıştıran muzaaf riba yapıp bankaları tesise sebebiyet veren ve hile ve hud'a ile cem-i mal eden o millet olduğu(sözler/25.söz) Burada yahudilerden bahetmektedir."(sözler/25)

"Bu devirde sû-i istimâlât o dereceye vardı ki, bir sermâyedar, kendi yerinde oturup, bankalar vâsıtasıyla bir günde bir milyon kazandığı halde; bir bîçare amele, sabahtan akşama kadar, tahte'l-arz mâdenlerde çalışıp, kût-u lâyemût derecesinde, on kuruşluk bir ücret kazanıyor. Şu hal, müthiş bir kin, bir iğbirar verdi ki, avâm tabakası havâssa îlân-ı isyan etti. Şu asrın tâbiriyle, sosyalistlik, bolşeviklik sûretinde, evvel Rusya'yı zîr ü zeber edip, geçer Harb-i Umûmiden istifade ederek, her yerde kök saldılar. Şu bolşevizm perdesi altındaki kıyâm-ı avâm, havâssa karşı bir kin ve bir tezyif fıkrini verdiğinden, büyüklere ve havâssa âit medâr-ı şeref herşeyi kırmak için bir cesâret vermiş."(28. Mektup)

"Ribânın kap ve kapıları olan bankaların nef'i, beşerin fenası olan gâvurlara ve onların en zalimlerine ve bunların en sefihlerinedir. Âlem-i İslâma zarar-ı mutlaktır; mutlak beşerin refahı nazara alınmaz. Zira gâvur harbî ve mütecaviz ise, hürmetsiz ve ismetsizdir."(Hakikat çekirdekleri/mektubat)


Selam ve dua ile...
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
arayol olarak üstadın yolundan gidenler finans işine el attılar.bunu nasıl yorumlarsınız.
 

alptraum

New member
Katılım
1 Ocak 2005
Mesajlar
2,908
Tepkime puanı
166
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Aþk`dan
Web sitesi
www.muhakeme.net
kardesim hos diyorsun güzel diyorsunda su cümleni bos söylüyorsun üstadin ara yönünden gidenler faize nerede al atti sen nerede gördünde bu yakistirmayi yapiyorsun birilerine birseyleri neden böyle yakistirabiliyorsunuz anlamis degilim getir bir belgeyi veya gercegi öyle konusalim
 

Yasemin03

New member
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
254
Tepkime puanı
42
Puanları
0
Yaş
38
ya birsey söylemek istemiyorum ama neden bazi kisiler nurcu ve beziüzzaman said nursiye karsilar? ya birakin yolunda gitmek isteyenler gitsin. siz gitmek zorunda degilsiniz ki.
tam basliga uymadi kusura bakmayin.
Allah razi olsun dediklerinden alptraum.
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
biz ne yakıştırdık ortada bir şey var.söyledik.niçin kızıyorsunuz.
Bak seyyid kutub ve dolayısıyla bizim düşüncemiz faiz düzeni zengini zengin fakiri fakir eder haksız kazanç sağlamaktır bu.
İslami düzen ayrıdır,şirk düzeni ayrıdır.keşke olay masumca günaha batmayla kalsa....ne dersiniz.Alptarum kardeş.
 

þirvan

New member
Katılım
1 Şub 2007
Mesajlar
121
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
47
allahimmehmetdemir8vydg2.gif
 

mavigece

New member
Katılım
1 Nis 2006
Mesajlar
62
Tepkime puanı
28
Puanları
0
Yaş
38
Allah C.C. razı olsun İnşallah
 
Üst Alt