Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Baküde çeçene Hayat çok Zor

Mücahid

New member
Katılım
17 Mar 2007
Mesajlar
2,553
Tepkime puanı
223
Puanları
0
Yaş
56
Konum
Tr
Azerbaycan'daki Çeçen mülteciler, haklarının korunması ve güvenliklerinin sağlanması talebiyle Devlet Başkanı İlham Aliyev'e başvurdu.

"Azerbaycan'daki Çeçen Mültecileri Birliği", 31 yaşındaki Ruslan Aliyeviç Eliyev"in 9 Kasım'da ortadan kaybolduğunu hatırlatarak can güvenliği istedi.

Aliyev"e gönderilen mektupta, "Ruslan fiziksel engelli ve altı çocuğa bakmakla sorumlu bir insandır. Şu an itibarıyla akıbeti hakkında hiçbir bilgi yoktur. Azerbaycan"da hayat şartlarının ağırlığından dolayı birçok Çeçen mülteci hayatlarını riske atarak, vatanlarına dönüyor yada Azerbaycan'da kalan yakınlarının karınlarını doyurabilmek için bir çare bulmak umuduyla Çeçenya'ya gidip gelmeye çalışıyor. Gidenlerin çoğu da Rus askerleri tarafından öldürülüyor yada kaçırılıyor kayboluyorlar" denildi. Mülteciler, dönüp de felaketle karşılanan Çeçenlerle ilgili şu bilgileri aktardı:

Aslan Muhammed Emiyeviç Eskiyev: Azerbaycan"da maddi imkansızlıklar yüzünden 2003 Aralık ayında Çeçenya'ya döndü. Ortadan kayboldu. Bir daha haber alınamadı.
1985 doğumlu Aset Havajbaudinova Çuçayeva: 12 Aralık 2004'te Dağıstan'ın
Magaramkent Bölgesi Yarag-Kazmalyar kimlik kontrol noktasında, Azerbaycan'dan dönüşte iki yaşındaki oğluyla birlikte gözaltına alındı. Akıbetleri meçhul.

27 yaşındaki Zara Tsulayeva: 14 Ocak 2006'da Vedeno kasabasında kaçırıldı. Bakü'deki ağır sosyal şartlar yüzünden dönmüştü. Nerede olduğuna dair hiçbir bilgi yok.

Mülteciler Azeri güvenlik güçlerinin, mültecilerimizin yaşadığı yerlere sıklıkla baskınlar düzenlediği, kimlik kontrollerini artırdığını belirterek, "Emniyet çalışanları bazı mültecilere açık bir şekilde 15 Ocak'tan sonra sınır dışı edileceklerini söylediler" dedi.
Alıntı:
 
Üst Alt