Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayet-el Kürsi ve Fazileti

Musab

New member
Katılım
1 Nis 2007
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
34
AYET EL-KÜRSİ

Bismillâhirrahmânirrahıym * Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm * Lâ te’huzuhu sinetun ve lâ nevm * Lehû mâ fis semâvâti ve mâ fil ard * Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi iznih * Ya’lemu mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum ve lâ yühiytûne bi şey’in min ılmihî illâ bimâ şâe * Vesia kürsiyyühüs semâvâti vel erda ve lâ yeûdühû hıfzuhümâ, ve hüvel aliyyül azıym *

FAZİLETİ

Allah Resulü (s.a.v.) buyuruyor:

“Kendinizi Ayet el-Kürsi’yi okuyarak koruma altına alınız.”

“Ayet el-Kürsi okunan eve şeytan otuz gün yaklaşamaz. Sihir yapan kadın veya erkek de kırk gece o eve giremez.” (Ruhü’l-Beyan)

Çünkü Allahü Teala, Ayet el-Kürsi okuyan kişiden kötü ahlakı, hastalıkları, belaları ve elemleri giderir. Bu ayet-i kerimenin büyük esrarı hürmetine o kimseye ahlak-ı Muhammediyye’yi (s.a.v.) bahşeder. Şeytan da bu ayet-i kerimenin yüzü suyu hürmetine evlere giremez.

Muhyiddin Arabi Hazretleri buyuruyor ki: “Kırk gün gece veya gündüz Ayet-el Kürsi’yi (1000) defa okumaya devam eden kimsede Allah hakkı için, Kur’an hakkı için, Peygamber (s.a.v.) hakkı için ruhani haller zuhur eder. Melaikeler de bu ayeti okuyanı ziyarete gelir.”

Allah Resulü (s.a.v.) buyuruyor: “Kim evinden çıkarken Ayet el-Kürsi’yi okursa Allahü Teala o kimseye yetmiş bin melek gönderir. Bu melekler o kimse için istiğfar ve dua ederler.”
 

__BODOM

New member
Katılım
25 Kas 2006
Mesajlar
241
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Yaş
43
yaw şu hadislerde büyük kolaylık arkadaş
 

Azra

New member
Katılım
15 Mar 2007
Mesajlar
2,212
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Yaş
35
Konum
istanbul
çok güzel bi
konu yüreğinize sağlık...
 

soldierking

New member
Katılım
4 Nis 2007
Mesajlar
138
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
35
Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd'i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis'in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz'in(SAV) Ayet-el Kûrsi'de bulunan "Yâ Hayyu - Yâ Kayyumu", "Hayy ve Kayyum olan ALLAH'ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum" buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) "Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu ALLAH'ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret" buyurmaktadır.

Ayet-el Kûrsi'de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime'de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde ALLAH'u Teâlâ'nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana ALLAH'u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Yâ RasulULLAH (SAV) Kur'ân-ı Kerimin hangi Sûresi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe'ye(RA), "İhlâs Sûresi" buyurdu. O Sahabe(RA) "Kur'ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür." diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) "Ayet-el Kûrsi'dir" buyurdu. (Darimi)

Ayet-el Kûrsi'yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur'ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan ALLAH'a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi'nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş'ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan ALLAH'u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O'na Tazimde bulunur.)" (Ebû Dâvud, Ahmed İbni Hambel)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, ALLAH'u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir." (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi'dir." (Beyhâki)
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
şimdi bazı ayetler ile ilgili hadisler teşbihidir.Yoksa Kur'anın her ayeti,hurufu mukattasına varıncaya kadar eşsiz,ekmeldir.bunu biz söylemiyoruz.Bizzat bu Kitabın sahibi Allah diyor.Diyor ki:yazabiliyorsanız bunun bir eşi bir ayet yahut bir sure...yazın.bu meydan okuyuş,mümin kalbe güven telkin eder.
Olayın diğer yönü ise şudur.
Örnek ihlas suresi bu sure için Kuranın büyük bir oranına denk geldiği hadisle varid olunmuş.İşte üzüm yemek isyen bizler O zatı ekmelin alissalatu vesselamın şeker-şerbet sözüne amenna deriz.Evet bu Kur'an ekseri yerinde bize Rabbimizi Halıkımızı tanıp,tevhidi anlayışı verir.İhlas ise mücmelen,gayet parlak ve net şekilde bu ifadeyi kapsamış.Öyleyse Eminel vahyillah esselatüvesselamü aleyk.Her sözünde olduğu gibi inci mercan konuşmuş,tam isabet etmiş.vesselam
Esselamün aleyk.
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
Ayetül kürsiyide hayut benzerinide böyle anlamalıyız.Yoksa Kur'an tam tekmil her harfiyle vahy ve mükemmel,fazilet doludur.Bizim her cüzünü önemseyip,ders alırcasına hayat kılarcasına iman ede ede okuyup,anlamamız,şarttır.
 

mümin86

New member
Katılım
28 Nis 2007
Mesajlar
35
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
Allah razı olsun kardeşlerim açıklamalarınız için .
 
Üst Alt