atalarını merak edenler http://www.yeniosmanlilar.org/ gerçek osmanlı tarihi burada

tahsiye72

New member
http://www.yeniosmanlilar.org/

Fatih Sultan Mehmed Han Ahidnâmesi
MURAT HAN'IN OĞLU, MEHMET DAİMÎ MUZAFFER!
28 Mayıs 1463 Mılodraz Dünya Fatihi, Haşmetli ve Ulu Sultan'ın imzalı ve parlayan mühürlü fermanı aşağıdadır.

"BEN FATİH SULTAN HAN, BÜTÜN DÜNYAYA İLÂN EDİYORUM Kİ; KENDİLERİNE BU PADİŞAH FERMANI VERİLEN BOSNALI FRANSİSKENLER HİMÂYEM ALTINDADIR VE EMREDİYORUM:


HİÇ KİMSE NE BU ADI GEÇEN İNSANLARI NE DE ONLARIN KİLİSELERİNİ RAHATSIZ ETMESİN VE ZARAR VERMESİN. İMPARATORLUĞUMDA HUZUR İÇERİSİNDE YAŞASINLAR VE BU GÖÇMEN DURUMUNA DÜŞEN İNSANLAR ÖZGÜR VE GÜVENLİK İÇERİSİNDE YAŞASINLAR. İMPARATORLUĞUMDAKİ TÜM MEMLEKETLERE DÖNÜP KORKUSUZCA KENDİ MANASTIRLARINA YERLEŞSİNLER.

NE PADİŞAHLIK EŞRÂFINDAN, NE VEZİRLERDEN VEYA MEMURLARDAN, NE HİZMETKÂRLARIMDAN, NE DE İMPARATORLUK VATANDAŞLARINDAN HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN ONURUNU KIRMAYACAK VE ONLARA ZARAR VERMEYECEKTİR.

HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN HAYATLARINA, MALLARINA VE KİLİSELERİNE SALDIRMASIN, HOR GÖRMESİN VEYA TEHLİKEYE ATMASIN. HATTA BU İNSANLAR BAŞKA ÜLKELERDEN DEVLETİME BİRİSİNİ GETİRİRSE ONLAR DA AYNI HAKLARA SAHİPTİR.

BU PADİŞAH FERMANINI İLÂN EDEREK BURADA, YERLERİN, GÖKLERİN YARATICISI VE EFENDİSİ ALLAH, ALLAH'IN ELÇİSİ AZİZ PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED VE 124 BİN PEYGAMBER İLE KUŞANDIĞIM KILIÇ ADINA YEMİN EDİYORUM Kİ; EMRİME UYARAK BANA SADIK KALDIKLARI SÜRECE TEBAAMDAN HİÇ KİMSE BU FERMANDA YAZILANLARIN AKSİNİ YAPMAYACAKTIR."

Başka dinden, ırktan olanlara özgürlük ve hoşgörü sağlayan bu ferman, Fatih Sultan MEHMET'in Bosna-Hersek'i fethinden sonra 28 Mayıs 1463 tarihinden Milodraz'da yazdırılmıştır. Aslı Bosna-Hersek Fojnica şehrinde Fransisken Katolik Kilisesi'ndedir. Ferman, yeni ortaya çıkarılmış olup, Kültür Bakanlığı'nca Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun 700. Yıldönümü nedeniyle yayımlanmıştır. Tarihte bilinen insan hakları hareketlerinden en eskisi; Fransız İhtilâli'nden 326, 1948 Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesinden 485 ve Amerika'nın keşfinden 29 yıl önce uygulamaya konmuştur.
 

tahsiye72

New member
..

..

türklere barbar diyenler okusun ibret alsın eğer osmanlı onlar gibi zulum ehli olsalarda bugün avrupa devletleri perişan halde olurlardı
 

tahsiye72

New member
..

..

Osmanlı’da ekonomi ve Günümüzde Bankacılık Sistemi:

Bir ekonomide mal karşılığında para varsa, o ekonomilerde enflasyon var demektir. İşte günümüzün dünyasında ekonomilerde kullanılan sistem budur ve bu sebeple ekonomilerde enflasyon vardır. Amerika da % 2-5-5 , Avrupada %5, Türkiye de %10-15 civarında enflasyon vardır.Hangi ekonomide mal karşılığı mal varsa, o ekonomide enflasyon vucuda gelmez. Osmanlı İmparatorluğunun yükselme devrinde altın para kullanıyordu. Ve Osmanlı ekonomisinde enflasyon söz konusu değildi. Osmanlı imparatorluğunun ekonomide para olarak altın kullanması, yani kağıt para kullanmaması Osmanlı’nın sözünü ettiğimiz zamanlardaki ekonomi ilminin günümüzünkinden ileride olduğu göstermesi bakımından çok önemlidir. Enflasyon olmayan ekonomide kullanılan para dünyanın en değerli parasıdır ve her yerde değer ölçüsü olarak o para geçerlidir.Bu durum ayrıca o ekonomide sermaye kanamasının söz konusu olmadığınıda göstermektedir.Bizim bütün bunları anlayabilmemiz ancak geçtiğimiz 30-40 yıldan bu yana Türkiye’de yaşanan enflasyon sebebiyle mümkün olmuştur. Hal böyle oluncada Osmanlı’nın ne denli bir ekonomi ilmine sahip olduğu çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Günümüzde bankalar, ülkelerin paralarının toplandığı havuzlardır. Su barajlarına benzerler. Su boşa aktığında, bir üretim söz konusu olmaz, ama sular bir barajda toplanırsa ve sulamalarda kullanılınırsa, o zaman mahsule dönüşür. Yine bir akarsu türbünden geçirildiğinde (hidro elektrik santral) elektrik enerjisine dönüşeceğini herhalde bilmeyenimiz yoktur. İşte bankalarda böyledir.Bankalarda hergün toplanan ve bankalardan ekonomiye akan paralar, özellikle Türkiye de harcamalarda kullanıldığı için sonuçta harcamaları teşkil ederler. Fakat yatırımlarda kullanılırsa yatırımları teşkil edecekleri muhakkaktır. Elbette bankalardan ekonomiye akan paraların tümü yatırımlarda kullanılamaz ama en azından bir miktarı mesela %10 u yatırımlarda kullanılabilir. Ama buna rağmen aynı gün ekonomiden bankalara geri dönen para miktarında bir değişiklik olmaz.

Şimdi izninizle bir adım daha ileri gidelim ve Türkiye de bankalarda toplanan para miktarını belirleyelim ve o miktarın %10 u ne kadar paraya tekabül ediyor onu tesbit edelim. Bankalardan ekonomiye hergün iki milyar dolar akmakta ve aynı gün bankalara geri dönmektedir. İki milyar doların % 10 u 200 milyon dolara tekabül etmektedir. Ama günümüzde bankaların bir kısmı yabancılara satıldığı için yatırım imkanı azalmış ve yatırım imkanı 150 milyon dolara hatta dahada altına düşmüştür. Her gün yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yapma imkanı. Bunu 360 günle çarptığımızda yıllık yatırım imkanı 54 milyar dolardır. Nasıl? Rakkamlar muhteşem değil mi? İşte her yıl bankalar bu miktar kadar yatırım yaparak Türkiye nin kalkınmasında temel rol oynayabilirler .Bu yatırımları idare edecek elemanlarda zaten bankaların kendi bünyelerinde mevcuttur.

Günümüzde insanların üzerlerinde altın taşımaları çok zor bir iştir ancak altın karşılıklı bir (kağıt) parayı insanlar üzerlerinde taşıyabilirler. Böyle bir para Türkiye’ki enflasyonu derhal sona erdirdiği gibi aynı zamanda sermaye kanamasını durdurur ve dünyanın en değerli parası olur
 
Üst