Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ashab-i Uhdud

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
Bismillahirrahmanirrahim.

'Burçlar sahibi semaya,vadedilen güne şahidlik edene ve şahidlik edilene andolsun ki hendeğin adamları öldürüldü.O yakıt doldurulup tutuşturulmuş ateş!Hani onlar hendeklerin başında oturmuşlar müminlere uyguladıkları işkenceyi seyrediyorlardı.Müminlereden intikam almalarının sebebi onların sırf göklerin ve yerin mülkü kendisine ait olan Aziz ve Hamid Allah'a inanmalarıydı......'(büruç suresi)

Eshabı uhdud kıssası, Rablerine iman edip imanlarının hakikatını açıkça ilan eden bir topluluğun hikayesidir.Bu kıssa her yerde ve her nesil arasından Allah'a davet eden her müminin üzerinde düşünmesi gereken bir hakikattır.
Bu müminlerin kalblerinde iman, bela ve işkencelerin üzerine yükselmiştir.
Bu gönüllerde akide, hayata karşı zafer kazanmıştır.Onlar ki onların ateşte can çekişmesinden zevk alan ve bu acılı manzaraları ile eğlenen bu tağutlara,azgın zorbalara karşı boyun eğmemişler ve dinlrinden dönmemişlerdi.
Böylece bu gönüller hayata kulluktan kurtulmuş,gayet iğren bir metotla ölümü gözleri önünde görürken yaşama sevgisine yenilmemişler,yeryüzüyle ilgili tüm bağlantı ve cazibelerden sıyrılmışlardı.

B u olay müminlerin erişilmesi güç o ali zirvelere nasıl kanatlanıp yükseldiklerini gösteren gayet anlamlı bir kıssadır.

Gerçek odur ki zafer zahiri galibiyetten ibaret değildir.Allah'ın terazisinde en büyük değer akidenin taşıdığı değerdir.Şüpesiz bütün insanlar bir şekilde ölecektir.
Hem zafer alanı sadece yeryüzü değildir,bu zaferin ahirete bakan yönü çok daha önem kesb eder.

Ashabı uhdud kıssası dava adamının bütün ihtimaller karşısında tutumu konusunda,nasıl davranacağı hususunu gayet veciz bir şekilde açıklamaktadır.

İSTİKBAL İSLAMINDIR..!şehid seyyid kutub
 

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
3 Kas 2006
Mesajlar
120
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
54
kıyamete kadar gelecek tüm insanlar için güzel bir örnek sergileyen Mü'minler,Allah onlardan razı olsun.Bizleride onlar gibi vahye tabi olup,bunun görev ve sorumluluklarını yerine getiren kullarından kılsın.Selam olsun o güzel insanlara...
 
Üst Alt