Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Anne-babanin Rizasi

  • Konbuyu başlatan ayþe
  • Başlangıç tarihi
A

ayþe

Guest
Ana-babayı kızdıran bir kimse en erken bir zamanda onun gönlünü almalıdır .Allah evlattan bunu bekler .Ana-babanın rızası Allah,ın rızası demektir.Ana-baba evlada zulmetmiş olabilir ,sebebini evlat anlayamaz.ne kadar gücense ,yine ana babanın gönlü alınmalıdır.Bir ana -baba evladına kötülük olsun diye zülmeder mi hiç?Çocuğun disiplinli,çalışkan ,terbiyeli olması için ,kötülükten ,kötü arkadaşlardan korunması için ana-babanın aldığı tedbirleri tecrübesiz gençler zulüm olarak görebilirler.Öyle olsa bile ana babaya gücenmek olmaz. bizi kaderin oyunları ve hayatın acıları ile deneyen ALLAH,a gücenemediğimiz gibi...
Anne babaya itaat
Anne ve babasına itaatli olan, onları ziyaret edenlerden ;çocuklarıyla,çevresindekilerle yumuşak ve tatlı konuşan;doslarına ikramda bulunan kimse kemale ermiştir,olgunlaşmıştır.Babadan sonra amcaya,büyük kardeşlere ve dayıya, baba gibi hizmet ve itaat etmek saygı göstermek gerekir.Onlar da kendisine bu saygıyı ,sevgiyi gösteren evlatlarına ,evlat gibi muamele etmeli;şefkat,merhamet,sevgi göstermeli ve onların derleri ile ilgilenmelidirler.Anneden sonra teyzeye ve halaya bir anne gibi hizmet ve itaat edilmesi,saygı gösterilmesi ;onlarında kendisine bu sevgi ve saygıyı gösterenlere karşı şefkat ve sevgi ile muamele etmesi gerekir.
Anne-babaya hürmet
Rabbin ,yanlız kendisine kul olmanızı ve ana-babaya iyi muamele etmenizi hükmetti.Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyar yaşa ererlerse onlara,'OF USANDIM' deme.onları azarlama ,onlara çok güzel tatlı söz söyle ,onlara acıyarak tevazu kanadını yerlere kadar indir ve 'Ya Rab ,onlar beni çocukken nasıl terbiye ettilerse Sen de kendilerini öyle esirge' diyerek dua et."Ana-babaya ,"Vezir oldun oğlum,ama adam olamadın"dedirtme.Onların hayır duasını almalıyız inşallah.
 

gulya

New member
Katılım
20 Ocak 2007
Mesajlar
743
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
37
Allah razi olsun cok guzel yaziydi
 

berfut

New member
Katılım
23 Kas 2007
Mesajlar
2,167
Tepkime puanı
334
Puanları
0
Yaş
43
Konum
istanbul
Aile lerimizi ayakta tunanlar anne ve baba mız rabbim eksiklerini göstermesin
 
T

teslimolan

Guest
Dogruyu emretmeleri halinde günümüzde canli itaat edilecek Ana ve Baba dir. Cünkü gözle görüyor kulakla duyuyoruz onlarin söylediklerini ve yaptiklarini.
 

araf08

New member
Katılım
29 Mar 2007
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
63
ALLAH ( C:C ) Razı olsun kardeş........
 
Üst Alt