Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allahtan Kork, Mührümü Bozma

casus021

New member
Katılım
30 Ocak 2007
Mesajlar
1,475
Tepkime puanı
380
Puanları
0
Yaş
40
Konum
istanbul
Web sitesi
www.islamportali.net
Geçmiş ümmetlerde gurbete çalışmaya giden üç arkadaş, bir ara yoğun bir yağmura mâruz kalınca yol kenarındaki bir mağaraya sığınırlar.Ne var ki, karşı dağdan, düşen yıldırım sebebiyle kopup yuvarlanan bir taş gelir, içinde bulundukları mağaranın kapısına sıkışıp kalır.İçeride bulunan üç arkadaş korkup düşünmeye başlarlar.Nasıl çıkacaklar kapanmış olan mağaradan? Biri der ki:
- Bu belâdan kurtulmamızın bir çâresi olabilir.O da, Rabbimizin rızâsı için yapmış olduğumuz iyilikler.Gelin bunları şefaatçı yapıp buradan kurtulmayı Rabbimizden dileyelim.Bu sebeple biri der ki:
Ey Rabbim! Ben yanında işçi çalıştıran biriydim.Bir gün, çalışan işçim akşam yevmiyesini almaya gelmedi.Ben de onun parasını onun adına ayırıp çalıştırdım. Seneler sonra gelince parasını kazancıyla birlikte verdim.Şaşırdı, almak istemedi. Sonra ciddi olduğumu anlayınca yevmiyesini kazancıyla alıp sevinerek gitti.Bunu sadece senin rızân için yaptım.Eğer senin yanında makbul oldu ise, bunun hürmetine şu kayayı, çıkacağımız yerden uzaklaştır!Bu dua üzerine kaya yerinden kımıldar, ama çıkılacak kadar yer açılmaz.
İkincisi de şöyle der
Ey Rabbim! Ben annesine çok hizmet eden biriyim.Bir gece annem su istemiş, ben de koşup dışarıdan su getirmiştim, baktım annem uyumaktadır.Karşısında uyanıncaya kadar bekledim.Gece yarısı uyandığında beni karşısında bekler halde görünce çok memnun olup duâ etmişti.Bunun hürmetine bu belâdan bizi kurtar.
Kaya biraz daha kımıldar, ama yine kurtulmaya yeterli değildir.Üçüncü olarak da son arkadaşları şöyle duâ eder:
Ey Rabbim! Memleketimizde kıtlık olmuş, bir çok âile açlık belâsına mâruz kalmıştı.Benim durumum ise iyi idi.Bir gün komşum kızı yanıma gelip açlıktan ölüm tehlikesi geçirmekte olan âilesi için benden yiyecek birşeyler istemiş, ben de ona kendisini bana teslim etmesi halinde istediğini verebileceğimi söylemiştim.Başka çâresinin kalmadığını anlayan kızcağız, nihayet isteğime râzı olmuş, birlikte tenha yere gittiğimizde birden şu ikazda bulunmuştu:
Ey elinde imkân olan adam! Allahdan kork, benim iffet mührümü nikâhsız bozmaktan hicap duy! Bu mühür, ancak nikâhla bozulur, başka değil!
Bu beklenmedik ikazdan korkup titremeye başladım.Kendimi mâsum bir kızın namus mührünü bozan iffetsiz durumuna düşürmekten utandım ve dedim ki:
Haydi gel, istediğin kadar yiyecek al, mührünü muhafaza ederek iffetinle yaşa.
Böylece ona istediğini verdim ve mührünü bozmadım.Bunu senin rızân için yaptım. Eğer kabul edildi ise, şu kayayı kapımızdan uzaklaştır da çıkıp kurtulalım.Bir de baktılar ki, sıkışmış kaya paldır küldür yuvarlanıp gitti, kurtulup dışarı çıktılar.
 

yýldýz

New member
Katılım
22 Ağu 2006
Mesajlar
1,359
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Selamün Aleyküm.
Allah razı olsun kardeş.
 

xerib34

New member
Katılım
30 May 2007
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
50
Konum
istanbul
bu olay hadislerde geçiyor ve gerçektir..
paylaşım için teşekkürler kardeş...
 
Üst Alt