Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah'ın verdiğine razı olmak...

gönüldostuelif

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
781
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Yaş
34
Azla yetin ve ciddi olarak böyle kal… Daha yüksek dereceye çıkıncaya kadar haline şükret. İyisine kavuştuğun zaman da elinde bulunanın kıymetini bil… İlk başta sabırlı ol. Sabırsız insana iyilik yakışmaz. Sabır, insanın kıymetini arttırır. Dünyanın nimeti her an değişir. Sabırlı olursan durmadan yükselirsin, iyiliklere kavuşursun.

Şunu iyi bil ki; her şeyin ardından koşmak, ele bir şey geçirmez. Yalnız, kısmet olan gelir. Sabırla kısmetini beklemen, nasibini eksiltmez. Ne her şeye hırsla koş, ne de gelecek olan gelir diye, otur. Yat….

Geleni al. Giden için de üzülme. Eğer bir şey nasip değilse yıllarca didinsen eline geçmez. Hırsı bırak, sabırlı ol. Halini muhafaza et. Kalbine sahip ol, Kötülük koyma. Allah’tan (CC) afiyet iste. Sebebe yapışmayı da ihmal etme.

Allah’ın (CC) emri dışında kimseden bir şey alma. Yine O’nun (CC) emri dışında kimseye bir şey verme. Kendi hevesine kapılıp çeşitli işler yapma. Kendine bu kadar fazla güvenme. Allah’a (CC) güven. Mağrur olma. Sonra senden daha şerli kimseleri başına bela eder. Her şeye hakkını ver. Zalim olma. Zalim Allah’ı (CC) aldatamaz. Kahrından kurtulamaz. Hakk Teala (CC) şöyle buyurdu:

- “Biz, zalimleri birbirine düşürürüz.”

Allah’ın (CC) emri kat’i, askerleri kuvvetli, saltanatı sonsuzdur. Her emri, istisnasız yerine gelir. Bunlara iyice inan. Böyle bir padişahın mülkünde yaşadığını bil. O’nun (CC) mülkü devam eder. İlmi, bütün kainatı kuşatmıştır. Hükmü her yerde geçer. Her yaptığı işte adalet vardır. Ne yerde, ne de gökte O’ndan (CC) saklanan bir şey olmaz. Hiçbir zalimin kötülüğü yanına kalmaz. İnsanın kendi mevhum varlığını ortaya atması da bir zulümdür. Allah’ı (CC) bırakıp mahluka güvenmek de şirk olur. Nefsini ve halkı bırak yalnız Allah’a (CC) kul ol. Şirkin büyük zulüm olduğunu Allah-ü Teala (CC), şu Ayet-i Kerimelerle bize haber verir.

- “Şirk koşma, şirk büyük zulümdur.”

- “Allah (CC) şirki bağışlamaz. Ondan gayrı her günahı isterse affeder.”

Şirke yanaşma, şirkten çok sakın. Bütün halinde Allah’a (CC) ortak koşmaktan kork. Kalbinle ve diğer duygularınla günah işlemekten kork. Günahın gizlisini, aşikaresini bırak. Allah’tan (CC) kaçma, nereye gitsen seni bulur. Allah’ın (CC) verdiği hükümler karşı olma, sonra seni ezer. O’nun (CC) işlerine karışma, rezil olursun. O’ndan (CC) gafil olma, uyandırırsa utanırsın. O’nun (CC) sırlarını yabancılara açma, mahvolursun. Allah’ın (CC) gösterdiği yolu keyfine göre tefsir etme, yerin dibine batarsın. Kalbin kapkara olur. İman nurun söner. Anlayışın yok olur. Şeytanlar üzerine atılır. Nefsin seni boğar. Bütün dostların düşman olur. Komşuların seni sevmez. Arkadaşların senden uzaklaşır. Evinde bulunan yılan, akrep, cinler ve bütün hayvanat sana hıyanet eder. Dünyada kısmetin kesilir. Ahirette ise en çetin azaba girersin.

(Alıntı)
 

radikal

New member
Katılım
10 Şub 2007
Mesajlar
2,635
Tepkime puanı
1,763
Puanları
0
Yaş
49
Konum
Gönül aleminden
Şirk; bütün günahların menbaı. Gizli olan yada aşikar olan farketmiyor. Eğer aleni ise ne mutlu! çünkü önlemini alma tedbirlerine başvurabiliriz. O açıdan bakılınca bir nevi hakkımızda iyi olanı. Ya gizli ise! İşte o zaman bu hastalığın kendimiz bile farkında olamayız ki, önlem alamadığı için bu sebepten insan oğlu hata içinde kalır. İmam-ı Gazali (r.aleyh) bir yazısında gizli şirki şöyle tarif ediyor: "Gizli şirk odur ki; dolunayın olmadığı karanlık bir gecede, kara bir kayanın üzerinde yürüyen kara ayaklı bir karıncanın ayak izinden bile daha gizlidir"
Kişi düşünecek olursa bazı günahları hafife alır, ne yapar mesela kul hakkına tecavüzde bulunur ve derki; aman n'olacak sanki, diğer alemde yaptıklarımın sevap olan bir kısmını bu kişiye hediye edeceğim sonuçta benimde hakkımın geçtiği insanlar var bende onların sevaplarının bir kısmın alacağım veya onlar günahlarımın bir kısmını yüklenecek, netice itibari ile ödeşmiş olacağız. Bu ne kadar sakat bir düşüncedir ki, kişi kul hakkına tecavüzü meşrulaştırır gözünde. Oysa durum hiç de onun sandığı gibi değildir. Yüce Allah'ın (cc) huzuruna vardığı vakit Allah (cc) buyuracakki o kuluna "ben sana karşıma kul hakkı ile gelme demedimmi ? Şimdi Af makamı ve Din Günü'nün sahibi Malik (cc) olan mı seni affedecek yoksa senin gibi bir yaratılmış olan mı seni affedecek. Benim rahmetimin olduğu yerde, sen; benim rahmetimden başka rahmet tayin ederek huzuruma hangi yüz ile geldin. Hangi şirki (ortağı) bana uygun gördün" derse, o kişinin yaptığı ve hafif gördüğü bu günahın haddi zatında şirk olduğunu söylemek sanırım hafife kaçmaz. Her günah aslı itibari ile şirk'e yakındır demek daha doğru olur zannımca.

Allah (cc) cümlemizi gizli ve açık şirkten muhafaza buyursun.
 
Üst Alt