Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

...Allah rasulune muhabbet...

nisanur

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Allah Rasûlü'ne Muhabbetin Alâmetleri Nelerdir?

* Dâimî bir beraberlik ; yani O'nunla maddeten ve mânen devamlı beraber bulunmak. (“Maiyyet” sırrı.)

* O'nun her sözünü kabullenmek . (Sadâkât ve teslimiyet)

* Gözün ve gönlün O'ndan başkasına kaymaması .

* O'nu çok anmak . O'nu anmaya düşkün olmak. Zikir, salevât-ı şerîfe… Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'i ne kadar çok seversek o kadar çok anarız. Ebû Hureyre -radıyallâhu anh-:

“-Bir kuş havada kanadını çırpsa biz Rasûlullâh'ın bir hadîsini hatırlardık.” buyuruyor...

* Emrine itaat etmek . Onun arzusunu kendi arzusuna tercih etmek. Ashab, Bedir savaşı öncesi yapılan istişârede:

“-Ya Rasûlallâh! Sen, «Denize girin!» diye emir buyursan gireriz.” demişlerdi.

* Allah Rasûlü'nün yanındakileri ve O'nun sevdiklerini sevmek . Mesela; Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'i seviyorsak, Medîne'nin her şeyini seveceğiz, Ehl-i Beyt'i seveceğiz.

* Allah Rasûlü'nün hatırlayınca bir hayret ve dehşet içinde kalmak. Nitekim bu haşyetten dolayıdır ki, ashabdan bir kaç kişi hâriç hiç kimse, Peygamberimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem-'in yüzüne bakamazdı.

* Rasûlüllâh hakkında kıskanç olmak. Nitekim Ensar ve Muhâcir, Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'i paylaşamazdı.Bu Muhabbetin Tezâhürleri Nelerdir?

* Kur'ân-ı Kerîm ve Sünnet'i sevmek. Bu sevgi, Allâh ve Peygamber sevgisinin en başta gelen tezâhürüdür. Rasûlullâh, en çok Kur'ân'ı sever, okur, dinlerdi. Sahâbe de en çok Kur'an'ı severdi. Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- on âyet okur, tefsir eder ve ezberletirdi. Sahabe o âyet-i kerîmelerle amel eder, hemen hayatlarına tatbik ederlerdi. Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de, ashâbının öğrendikleriyle amel ettiklerini görünce başka on âyete geçerdi.

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“-Bana Kur'an oku, Ya Hudayr!” buyururlardı. Hudayr okur, kıyâmet âyeti gelince Peygamberimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem- onu durdurur ve ağlardı.

* * *

Kur'ân-ı Kerîm üç şekilde işlenir:

-Kur'ân-ı Kerîm'in kıraati.

-O'nu anlamak.

-O'nu yaşamak. Kur'ân-ı Kerîm'i asıl okumak budur. O'nun gâyesi de budur. Bu sebeple herkes Kur'ân-ı Kerîm'in talebesidir.

* Ümmete şefkat ve merhamet göstermek. Ümmet-i Muhammed'e gönlümüzün uzanması ve onların yararına işler yapmak. Merhametin yaygınlaşması, hayvanlara dahî ulaşması. Bunun sonucunda “incitmemek ve incinmemek ”. Peygamber Efendimizin ümmetine şefkat ve merhameti had safhadaydı. Onlar açken O -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de yemezdi, ümmetini doyurur sonra kendisi yerdi.

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Ebû Hureyre –radıyâllahu anh-'a süt getiriyor ve bütün ashaba dağıtmasını istiyor. O da:

“-Bu bana bile yetmez ki!..” diye düşünüyor. Peygamberimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem- Ebû Hureyre -–radıyallâhu anh-'a üç kez içiriyor, nihâyet Ebû Hureyre o kadar doyuyor ki:

“-Yeter doydum, Yâ Rasûlallâh!” demek zorunda kalıyor.

* Meydana gelen vukûat karşısında rıza göstermek. Peygamber Efendimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem-'i örnek almak.

* O'na kavuşmayı istemek . Kıyâmette O'na kavuşmayı, O'nun şefkatine ermeyi ne kadar istiyoruz? Bunun için ne kadar hazırlık içindeyiz? Sahâbe vefât edecek kimsenin yanına gittiklerinde Peygamberimize selâm götürmesini isterlerdi.

* Dünyaya değer vermemek. Fânîliğe bürünmek. Peygamberimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem- “Ben ağaç altında dinlenip yoluna devam edecek yolcu gibiyim” diye buyuruyor.
__________________
 
S

seha

Guest
Nede güzel şeyler bunlar kardeşim. Allah razı olsun. Nerden geldin yafw. Mutlu olduk. Hoş geldin.:)

Selametle
 

fatihsirin

New member
Katılım
9 Eyl 2006
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Puanları
0
meraketme allah hepimizin dualarımızı kabul eder
işallah
teşekkürler
 
Üst Alt