Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah a Verdiğin Sözü Tut

Emir Hattab

New member
Katılım
11 Ara 2006
Mesajlar
729
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Filistinden Lübnandan...
Web sitesi
www.google.com.tr
Peygamber Efendimiz (sav) beş vakit namazını kılıp, oruç tutup. zekatını vermeye söz veren bir sahabiye kurtuluş yolunu müjdelemiştir

Talha İbnu Ubeydillah haber veriyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’e Necid ahâlisinden bir adam geldi. Saçları karışıktı. Kulağımıza sesinin mırıltısı geliyordu, ancak ne dediğini anlayamıyorduk. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’e iyice yaklaşınca gördük ki, İslâm’dan soruyormuş. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “Gece ve gündüzde beş vakit namaz” demişti ki adam tekrar sordu:
“Bu beş dışında bir borcum var mı?”
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):“Ramazan orucu da var” deyince adam: Bunun dışında oruç var mı? diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “Hayır!” Ancak dilersen nâfile tutarsın” dedi.
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ona zekâtı hatırlattı. Adam: “Zekât dışında borcum var mı?” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “Hayır, ama nâfile verirsen o başka!” dedi.Adam geri döndü ve gider ayak: “Bunlara ilâve yapmayacağım gibi noksan da tutmayacağım” dedi.
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) da: “Sözünde durursa kurtuluşa ermiştir” buyurdu. Veya “Sözünde durursa cennetliktir” buyurdu.

Ebu Dâvud’da “Kasem olsun kurtuluşa erer, yeter ki sözünde dursun” şeklinde te’kidli olarak gelmiştir.
(Buhârî, İman 34; Müslim, İman 8, (11); Nesâî, Siyâm, 1, (4, 120); Ebu Dâvud, Salât 1, (391); Muvatta, Kasru’s-Salât fi’s-Sefer 94, (1, 175).
 

ÇAPANOÐLU

New member
Katılım
8 Eki 2006
Mesajlar
803
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Bakara Suresi 214 Yoksa siz, sizden önce gelip geçmiş olanların karşılaştıklarının benzeri başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara şiddetler, belalar ve zorluklar gelip çattı; sarsıldılar. Öyle ki, resul ve onunla birlikte inananlar, "Allah'ın yardımı ne zaman?" diye yakarıyordu. Haberiniz olsun ki, Allah'ın yardımı çok yakındır.


İslamın beş emriyle Cennet kazanmak maalesef Kur'ana terstir sevgili kardeşim, Bakın, yukarıdaki ayette Allah neler söylüyor, bu konuyu istersen birde bu ayet ışığında değerlendir
 

Emir Hattab

New member
Katılım
11 Ara 2006
Mesajlar
729
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
38
Konum
Filistinden Lübnandan...
Web sitesi
www.google.com.tr
Öncelikle Bu Hadis veya Başka bir Hadis hakkında Ayetle değerlendiricek birisi değilim böyle birisi olsam tefsir yazardım herkez bu veya başka Hadise Ayetler ışığında değerlendiririse binlerce yorum çıkar...Sapkınlıkdan Başka bir şey olmaz

Konuya gelecek olursak Ben İslamın 5 şartınıda yerine getiririsek cennete gireriz diye bir şey demedim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz Ebubekir vefat etmeden önce Cennete 8 Kapıdanda girceğini müjdelemişdir yani Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Bu Kişinin Bu verdiği sözleri gerçekleştirdiği takdirde Cennete gideceğini Bilemez mi? Bu Hadisdeki Efendimiz (s.a.v.) in o kişiye cenneti müjdelemesi islamın 5 şartını uyguluyan herkezin Cennnete gidiceği düşüncesini çıkarmışsınız sanırım
 
Üst Alt