Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Alevi birine aşık oldum

gizem

New member
ben sunniyim ve alevi birine aşık oldum. annem ve kızkardeşlerim normal karşılıyorlar. babam ve erkek kardeşim ateş püskürüyor. babam beni evlatlıktan reddedecek seviyede. sevdiğim insanın ailesi çekimser ama ikna olmaya hazır. onu çok seviyorum ve onunla çok mutlu olacağıma inanıyorum. babamı nasıl ikna edebilirim? bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

mehmet7

New member
bide şuraya arjantin dizisi koy tam olsun...sen bilmiyormusun müslüman olmayan biriyle evlenilmeyeceğini..gereksiz gereksiz sorular soruyorsunuz..islam forumu...bi yerde ne dinliyorsunuz köşesi şimdide dedikodu köşesi mi açacaksınız..

sinang

New member
sevgi,sabır ve sebat ile herşey hal olur,inşaallah.Bizim kimseyi tukaka aşağılamaya hakkımız yok,lüksümüz hiç yok.

sinang

New member
alevilerin müslüman olup olmamaları bir yana sevdiğin kişi ne diyor bu önemli.sorun öğrenin acaba müslüman mı değil mi

mehmet7

New member
diliyle kuranı kerimi inkar eden biriyle evlenemezsin..mesela hz.aliyi ilahlaştırıyorsa o adam kafirdir..kuranda biriyle evlenirken onun müslüman olmasını şart koşuyor ama mümin olup olmadını bilemezsin..

gizem

New member
alevilerin müslüman olduğunu biliyorum. sevdiğim kişi de bunu söylüyor. alevilerin müslüman olmadığını ilk defa burada duyuyorum.

Kodoo

New member
Selamun Aleyküm..
Sanırım kardeşlerin itirazı Alevilerin ve Sünnilerin Üstadı İmam Cafer Sadık'ın "Sevdiğinle evlenme, evlendiğini sev.." sözüne vurgu yapmalarıdır.. (Yani önce sevip, sonra evlenmeyin.. Önce evlenip sonra aşık olun.. bu daha evladır..)
Yoksa hali hazırda sevginize engel olmak değildir..

Bildiğiniz gibi İslam'da erkek, değil Alevi,Şii müslümanlarla, belki İslam dışındaki bayanlarla, Hıristiyan, Yahudi vs. ile evlenebilir..
Bayanlar ise yalnız Müslüman erkeklerle evlenebilir ki, Ehl-i Sünnet olmaları şartı yoktur..

İnşaAllah evliliğiniz mübarek olsun.. ve bu evliliğiniz İslam'ın ve İslamî Vahdet'in bir yuvası olsun inşallah..
Aleviler-iiler Ehl-i Sünnet değillerdir ama Ehl-i Tevhidlerdir (Müslümanlardır).. Sadece Ehl-i Sünnet dairesi dışındadırlar ki bununla beraber İslam dairesinin içindedirler..

Aleviler ve Şiilerin Müslümanlığı hakkındaki soru üzerine Üstad Said Nursi Hazretleri şöyle buyuruyor;

"..Madem "La ilahe illallah" der, ehl-i kıbledir. Sarih küfür söylemese veyahut tevbe etse, namazı kılınabilir. O Aliköyde Aleviler çok olduğunu ve bir kısmı Rafiziliğe kadar gidebilmesi nazarıyla, onların en fenası da, münafık hakikatine dahil olmamak lazım gelir. Çünkü münafık itikatsızdır, kalbsizdir ve vicdansızdır, Peygamber (ASM) aleyhindedir. (Şimdiki bazı zındıklar gibi.) Alevi ve Şiilerin müfritleri (aşırıları) ise, değil Peygamber (ASM) aleyhinde, belki Al-i Beytin muhabbetinden, ifratkarane (aşırı) muhabbet besliyorlar. Münafıkların tefritlerine mukabil (Münafıkların Peygamber ve Ehl-i Beyt'ine aşırı kinlerine karşın), bunlar (Aleviler) ifrat ediyorlar (Peygamber ve Ehl-i Beyt'ine aşırı muhabbet besliyorlar). (Namaz ve Halifeler konularında) Hadd-i şeriattan çıktıkları vakit, münafık değil, günahkar oluyorlar; zındıkaya (küfre) girmiyorlar..."

ve yine bu itikadi ve siyasi birlik için;

“Ey Ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet ve Cemaat! Ve ey Âl-i Beytin muhabbetini meslek ittihaz eden Alevîler! Çabuk bu manasız ve hakikatsiz, haksız, zararlı olan anlaşmazlığı aranızdan kaldırınız. Yoksa şimdiki kuvvetli bir surette hükmeden dinsizlik cereyanı, birinizi diğeri aleyhinde âlet edip ezmesinde istimal edecek.

Bunu mağlup ettikten sonra, o âleti de kıracak. Siz bir tek İlahı kabul ettiğinizden kardeşliği ve birliği emreden yüzer esaslı kudsi bağlar aranızda varken, ayrılığa sebebiyet veren ehemmiyetsiz meseleleri bırakmak elzemdir.”

gibi önemli gerekçeler mevcuttur.. ki sizin evliliğinizle inşallah tohumları atılacaktır.. Bundan sonra İnşaAllah sizden kız istediklerinde veya siz kız istediğinizde bu tür manasız itirazlarla karşılaşmayasınız..

Yine tekrar Mübarek olsun..

gizem

New member
biz evlendik. babam da düğüne geldi. şuan için bir problem yok. mutluyuz...

Üst Alt