Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ah şu internet...

dagdeviren

New member
Şöyle bir arkaya dönüp çok değil 3 senelik bir maziye göz attım kendimce. Nelere şahit oluyor insan , nelerle karşılaşıyor nette.

Herkesin kendine göre anıları vardır muhakkak , ama kimisi yaşarda paylaşmak istemez , kimisi de geleceklere ibret olsun diye aktarmak ister.

Genelde 2 tip insan karakteri hakimdir nette ve de özellikte forumlarda.

Birincisi farklı nicklere sahip , aynı anda birkaç giriş yapabilen , hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen karakterler.

İkincisi doğal hayatında olduğu karakterin tamamını yansıtan , abartmadan uzak samimi karaktarler.

Birinci karakter yapısı bir amaç peşinde olduğundan neti bir savaş alanı gibi görürler, kendi haklılığını isbat için türlü yöntemler bulurlar. Bir cemiyet veya fikir propagandası yapmak için çok müsait kişilklerdir. Kesinlikle tenkid kabul etmezler. Bazen kendilerine yapılan methiyeyi dahi dalga geçiliyor edası ile karşılarlar.

Bir başka huyları iyiliği emreder ama kendileri yapmazlar , içlerinde nette iş arayan ve eş arayan dahi bulunur.

Kısacası nette bir çeşit akvaryum gibidir , melek balığıda vardır , salyangozda ....

Tüm bunlara üzülmüyorum çünkü bunlar Yaradanın kulları , beni üzen tüm bahsettiğim karakterlerin yaklaşık 3 yıldır takip etmeye çalıştığım İslami forum sitelerinde bulunmaları....

Çünkü her okuyan kendini ikinci karakter yapısında görüyor olacaktır sanıyorum..

Selam ve Dua ile....

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
dünyadaki en zor şey
insanın doğru bildiği şeyleri aslında yanlış olduğunu duyduğunda kabul etmesidir
korkudan araştırmaz,doğru bildiklerinin yanlış olduğunu kabul etmek nefsine çok ağır gelir
eğer bu doğru bildikleri senelerden beridir öyle zannettiği şeylerse işi artık çok zordur
öyleki Allah ın ençok sevdiği Peygamber efendimiz s.a.v bile
bu tehlikeyi haber vermiştir
Faydasız ilmin şerrinden sana sığınırım
yarabbi

iki kısım insan vardır
hidayet üzere olanlar ve delalet üzere olanlar
bu delalet üzere olanlar doğruları duyduklarında
atalarının öğretilerine uymadığı için kabul etmez
bunları anlatanları karalama kampanyasına başlar yetmez
birde bu uyarıcıları delalette kabul ederler

Ayet öylesi güzel açıklıyorki herşeyi

MULK-8: Tekâdu temeyyezu minel gayz(gayzi), kullemâ ulkıye fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye’tikum nezîr(nezîrun).
(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Herbir grup oraya (cehenneme) atıldığında, cehennem bekçileri (vazifelileri) onlara: “Size nezir (ikaz edici, uyarıcı) gelmedi mi?” diye sorarlar.

bir tek kişi bile yoktur ki beni uyarmadılar diyebilsin

MULK-9: Kâlû belâ kad câenâ nezîrun fe kezzebnâ ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey'in entum illâ fî dalâlin kebîr(kebîrin).
(Cehenneme atılanlar) derler ki: "Evet, andolsun ki bize nezir geldi. Ama biz, onu yalanladık ve Allah, hiçbir şey indirmemiştir, dedik ve siz, büyük bir sapıklık içindesiniz, dedik.”

sen kim oluyosunda Allah sana vahyedcekmiş,sen delalette olan birisisin derler diyor ayet

MULK-10: Ve kâlû lev kunnâ nesmeu ev na'kılu mâ kunnâ fî ashâbis saîr(saîri).
Ve derler ki: "Eğer biz işitmiş ve akletmiş (idrak etmiş) olsaydık burada, ateş ehlinin içinde mi olurduk

biz kibirlenmeyip anlatılanları inceleseydik bugün buradamı olurduk derlermiş
ayet diyor bendeğil
yani Allah diyor

Abenim canım kardeşlerim bu sonsuz mutluluklara ulaşmış,Allah a ulaşmışlar
bu insanlar hiç bir zaman kimseye kin güdmez ve her koşulda herkezi severler
tek amaçları vardır
herkezin bu sonsuz mutlulukları yaşaması,ve cennete gitmesi,Allahın ermiş evliyalarından olmasıdır

Üst Alt