12-16 yaş arası gençler yeterince uyumuyor!!!

"ÇÝL€"

New member
Odalardaki elektronik eşya, sağlıklı uykuya engel oluyor.

İngiltere’de “Uyku Konseyi”nin yaptığı araştırma 12-16 yaş arası gençlerin yeterince uyumadıklarını gösterdi. Gençlerin uykusuz kalmalarının başlıca sebebiyse odalarındaki televizyon, telefon, bilgisayar gibi elektronik aletler. Uzmanlar, beynin dinlenmesi için gerekli miktarda uyku alınmadığında bu durumun fiziksel ve ruhsal sorunlara davetiye çıkardığını söylüyor.

İskoçya Edıinburgh merkezli “Uyku Konseyi” uzmanlarına göre gençler giderek daha az ve daha sağlıksız uyku uyuyor.

Yetersiz ve kalitesiz uykunun başlıca sorumluları arasındaysa gençlerin odalarındaki bilgisayar, televizyon, müzik çalar, telefon ya da playstation gibi elektronik aletlerle çok uzun vakit geçirmeleri gösteriliyor.

Yaşları 12 ila 16 arasında değişen bin gencin katıldığı araştırmada, gençlerin 4’te birinin uykuya televizyon izlerken ya da müzik dinlerken daldıkları ortaya çıktı.

Araştırma, geceleri tavsiye edilen 8 saatten çok daha az, yaklaşık 4 saat kadar uyuduğunu söyleyen gençlerin, uykularını bilgisiyar oyunlarına ya da televizyona feda ettiklerini gösterdi.

Üstelik gençlerin yüzde 40’ı okulda gün boyu kendilerini yorgun hissettiklerini kabul ettikleri halde, sadece yüzde 10’u iyi bir gece uykusunun öneminin bilincinde.

İngiliz uzmanlar uyarıyor: Az uyumak sağlığı olumsuz etkiliyor
Uzmanlara göre gençlere, beyinlerinin ihtiyacı olan dinlenme süresini sağlayacak kadar uzun ve kaliteli bir uyku düzeninin beden ve ruh sağlıkları üzerindeki olumlu etkisini anlatmak gerekiyor.

Uzmanlar, uykusuzluğun vücudun şekerli ve yağlı gıdalara ihtiyacını artırarak çağın en büyük sağlık sorunlarından obeziteyi de tetiklediğine dikkat çekiyor.
 
aslında bi kısmı dogru benım ıcın fazlaca zaman harcıyorum elektronik aletlerle ama uykumdan taviz vermıyorum :)
yınede
tesekkurler..
paylasım ıcın Allah razı olsun..
 
Üst