Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Boş konuşmamak

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Boş konuşmamak

  zaman insan için çok değerlidir. Her insanın mutlaka düşünmesi ve hiç aklından çıkarmaması gereken çok önemli konular vardır. Bunları düşünüp, kişilerin birbirlerine bu konuları hatırlatmak yerine gereksiz konularla vakit kaybetmeleri çok büyük bir aldanıştır. Ancak herşeyden önemlisi Allah'ın insanlara boş konuşmalardan yüz çevirmeyi emretmesidir. Bu gerçek bir Kuran ayetinde şöyle bildirilir:
  Ki onlar, yalan şahidlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir. (Furkan Suresi, 72)
  Onlar, 'tümüyle boş' şeylerden yüz çevirenlerdir. (Müminun Suresi, 3)
  Görüldüğü gibi Allah Müslümanları boş ve gereksiz sözleri konuşmaktan men etmektedir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu sürekli olarak Allah'ı anmak, Kuran ayetlerini zikretmek ve hayır konuşmaktır. Dolayısıyla öğrendiklerinizi anlatmak çok hayırlı bir faaliyet olacaktır. Allah'ı anmanın çok önemli bir ibadet olduğu bir Kuran ayetinde şöyle haber verilir:
  ...Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah, yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)

 • #2
  Allah razı olsun..boş konuşuluyo ister istemez..bu devirde bundan kaçmak o kadar zorki Allah yardımcımız olsun

  Yorum yap


  • #3
   Onlar, boş söz işittikleri zaman, ondan yüz çevirirler ve "Bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selam olsun. Biz kendini bilmezleri istemeyiz" derler. KASAS SURESİ,55.AYET Bu konu ile ilgili bir hadisi şerifte; Efendimiz(sav) buyuruyor ki: '' Ya hayır söyle ya da sus.''
   Müslüman boş sözler konuşarak zamanını boşa harcamamalı, hayrı konuşma ve anlatma gayreti içinde zamanını sarfetmelidir. Çevresindeki insanları da bu hayra davet etmelidir.Rabbimiz bizden gereksiz lakırdıların yapıldığı ortamlardan uzaklaşmamızı söylüyor.
   ben beni bıraktığımda,sen beni bırakma Ya Rab!!!

   Yorum yap


   • #4
    Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde sırf boş konuşmaların sonucu ile dedikodu amacı güden pek çok gazete ve dergi yayınlanmakta çeşitli televizyon programları hazırlanmakta Bu tür yayınlar dedikodu olarak adlandırılan tavır bozukluğunu son derece makul göstermeye ve meşrulaştırmaya çalışmaktadır ki bunlar boş konuşmanın sonucudur Kimse birbirine dedikodunun yanlışlığını hatırlatmaz hatta birbirlerine verdikleri telkinler dedikodudan zarar gelmeyeceğı bunun hayata renk kattığı aralarında bir eğlence vesilesi olduğu yönündedir boş konuşmaktan Allaha sığınırız ve şunuda unutmamalıyız ki kalp neyi zikrederse dil de onu söyler
    Ahiretten yana gaflete düşüp, boş sözlerle oyalanıp duran insanlar için Kuranda ..Onları bırak, içine daldıkları saçma uğraşılarında oyalanıp-dursunlar." (Enam Suresi 91) şeklinde bildirilmektedir. Müminlerin boş ve yararsız sözlerden titizlikle kaçındıkları ise bir başka ayette Boş ve yararsız olan sözü' işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim sizin yapıp ettikleriniz sizindir size selam olsun biz cahilleri benimsemeyiz derler. (Kasas Suresi, 55)

    Yorum yap


    • #5
     Allah razı olsun güzel bir paylaşım.

     Yorum yap

     Hazırlanıyor...
     X