Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

cuma namazı var mı? farz olan vakitleri belirlenmiş namaz

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • cuma namazı var mı? farz olan vakitleri belirlenmiş namaz

  62/CUMA-9: Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).
  Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.

  Burada namaza çağrılma var. cuma namazına çağrılma yok. Anlaşılan o.

  4/NİSÂ-103
  Fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât(salâte), innes salâte kânet alâl mu’minîne kitâben mevkûtâ(mevkûten).
  Böylece namazı bitirdiğiniz zaman, artık ayaktayken, otururken ve yan üstü iken (yatarken), (devamlı) Allah'ı zikredin! Daha sonra güvenliğe kavuştuğunuz zaman, namazı erkânıyla kılın. Muhakkak ki namaz, mü'minlerin üzerine, "vakitleri belirlenmiş bir farz" olmuştur.

  Kılınan normal öğle namazı. İkaz edilen şey namazın bırakılıp alışverişe dalınması. Benim anladığım kadarıyla Cuma güne kurulan pazar gibi bir şey var ve insanlar namazı bırakıp alışverişe gidiyorlar. Allah'ın ikazı öğle namazının vaktinde kılınması yönünde.

  62/CUMA-10: Fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn(tuflihûne).
  Artık namazı kaza ettiğiniz (kılıp bitirdiğiniz) zaman yeryüzüne yayılın ve Allah’ın fazlından isteyin ve Allah’ı çok zikredin. Umulur ki, böylece siz felâha (kurtuluşa) erersiniz.

  62/CUMA-11: Ve izâ raev ticâraten ev lehveninfaddû ileyhâ ve terakûke kâimâ(kâimen), kul mâ indallâhi hayrun minel lehvi ve minet ticârati, vallâhu hayrur râzıkîn(râzıkîne).
  Ve ticaret veya eğlenceyi görünce ona yönelip dağıldılar ve seni ayakta bırakıp gittiler. De ki: “Allah’ın katında olan şeyler, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır ve Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

  Ben bana vahiy edilen surelerde Cuma namazına rastlamadım. Cuma suresi Mekke'de olan bir olayı misal veriyor. Sanırım o zaman orada cuma günü bir pazar gibi bir şey olması lazım. sureden anladığım bu. Zaten kılınan cuma namazı öğle namazıyla aynı rekat. Yani öğle namazını Cuma namazı yapmışlar gibi.


 • #2
  Ahmet bey, Kur'an da bir çok yerde namaz emri verilmiş ancak ayette Cuma için özel bir davet var. Bu özel davet Cuma gününe özel bir namazın varlığına delalettir. Peygamber efendimiz de Cuma günleri Cuma namazı olarak bu namazı kılmış. Bunlar yeterli olmalı.

  Ve tevekkel alellah ve kefa billahi vekila


  Ne olursan ol, nerde olursan ol, nasıl olursan ol.
  Ümit ve sabırla O'nu bulabilmeye,
  Bir sebep, bir yol, bir nefes ol.

  Bütün Tağutları Red...

  Yorum Yap


  • #3
   Aslı ahmet5 tarafından gönderilmiş Mesajı göster
   [ı]62/cuma-9: [/ı][ı]yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).[/ı]
   ey âmenû olanlar (ölmeden önce allah’a ulaşmayı dileyenler)! cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.

   burada namaza çağrılma var. Cuma namazına çağrılma yok. Anlaşılan o.

   [ı]4/nİsâ-103[/ı]
   [ı]fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât(salâte), innes salâte kânet alâl mu’minîne kitâben mevkûtâ(mevkûten).[/ı]
   böylece namazı bitirdiğiniz zaman, artık ayaktayken, otururken ve yan üstü iken (yatarken), (devamlı) allah'ı zikredin! Daha sonra güvenliğe kavuştuğunuz zaman, namazı erkânıyla kılın. Muhakkak ki namaz, mü'minlerin üzerine, "vakitleri belirlenmiş bir farz" olmuştur.

   Kılınan normal öğle namazı. İkaz edilen şey namazın bırakılıp alışverişe dalınması. Benim anladığım kadarıyla cuma güne kurulan pazar gibi bir şey var ve insanlar namazı bırakıp alışverişe gidiyorlar. Allah'ın ikazı öğle namazının vaktinde kılınması yönünde.

   [ı]62/cuma-10: [/ı][ı]fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn(tuflihûne).[/ı]
   artık namazı kaza ettiğiniz (kılıp bitirdiğiniz) zaman yeryüzüne yayılın ve allah’ın fazlından isteyin ve allah’ı çok zikredin. Umulur ki, böylece siz felâha (kurtuluşa) erersiniz.

   [ı]62/cuma-11: [/ı][ı]ve izâ raev ticâraten ev lehveninfaddû ileyhâ ve terakûke kâimâ(kâimen), kul mâ indallâhi hayrun minel lehvi ve minet ticârati, vallâhu hayrur râzıkîn(râzıkîne).[/ı]
   ve ticaret veya eğlenceyi görünce ona yönelip dağıldılar ve seni ayakta bırakıp gittiler. De ki: “allah’ın katında olan şeyler, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır ve allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

   ben bana vahiy edilen surelerde cuma namazına rastlamadım. Cuma suresi mekke'de olan bir olayı misal veriyor. Sanırım o zaman orada cuma günü bir pazar gibi bir şey olması lazım. Sureden anladığım bu. Zaten kılınan cuma namazı öğle namazıyla aynı rekat. Yani öğle namazını cuma namazı yapmışlar gibi.
   İyİcİ İŞİn cıkını çıkarmıŞsınız.ne demek bana gelen vahİy sen kendİnİ ne zannedİyorsun.bütün İslam alemİ 1.400 yıldır aynı Şekİlde cuma namazı kılıyor .asrı saadette namaz kılınır öyle hutbe verİlİrdİ.

   Yorum Yap

   Hazırlanıyor...
   X