Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Vatan için Haram Yemek Doğrumudur?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Vatan için Haram Yemek Doğrumudur?

Selamın aleyküm din kardeşlerim sizlere kendim için çok önemli bir soruyu sormak istiyorum vatan için haram yenebilirmi? yani vatanınızı korumak amaçlı haram yiyebilirmisiniz veyada insan öldürebilirmisiniz? bunlar doğrumudur?
    cevaplarınızı bekliyorum din kardeşlerim.

VeAleykumSelam !

Ben ne durumda olursan ol, haram yemenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Yorum yap

thesniper248 Nickli öğeden Alıntı Mesajı göster
      Selamın aleyküm din kardeşlerim sizlere kendim için çok önemli bir soruyu sormak istiyorum vatan için haram yenebilirmi? yani vatanınızı korumak amaçlı haram yiyebilirmisiniz veyada insan öldürebilirmisiniz? bunlar doğrumudur?
      cevaplarınızı bekliyorum din kardeşlerim.

Sorunuz hayli ilginç ve bir o kadar da gizemli kalmış.

Bazı hususlarda mecburiyetler haramı mübah kılsa da, bu mecburiyetlerin hangi şartlarda vücut bulduğu önemlidir. Yani gıdasızlıktan öleceksiniz, o anda haram olan gıda ölmeyecek kadar yenebilir, haram içecek ölmeyecek kadar içilir. Vatan için haram nasıl yenir ki mübah olsun? Mesela ülkenizin çok hayati bir sırrını biliyorsunuz ve düşmanların hakim olduğu bir ortam da sizin Müslüman olmanızdan şüphe ederlerse sizi konuşturup bu hayati sırrı elde edecekler korkusu var ve siz de Müslüman olduğunuzu belli etmemek adına bir haram yiyeceği reddetmiyorsunuz... Ve ya benzerleri. Ancak birileri kendi kanaati ile yediği harama "vatan için" kılıfı buluyorsa bunun nasıl olduğunun bilinmesi gerekir ki cevap verilebilinsin, keza insan öldürmek de öyle. Yani sorunuzu açmanız gerekir ki bilinen hükümlerle yorum yapabilelim.

Ve tevekkel alellah ve kefa billahi vekila

Ne olursan ol, nerde olursan ol, nasıl olursan ol.
      Ümit ve sabırla O'nu bulabilmeye,
      Bir sebep, bir yol, bir nefes ol.

Bütün Tağutları Red...

Yorum yap

Katılıyorum.. Şu dönemde kılıf uydurulan birçok şey var. Tam olarak belirtmeniz en doğrusu olacaktır.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
        X